Autor Zpráva
Vilak
Profil
Dobrý den.

Chci se zeptat, jestli by bylo možné zbavit lidi veškerých autorských práv při vkládání souboru. O co tedy jde...
Řekněme, že by jen přihlášený (tudíž zaregistrovaný uživatel) by mohl vkládat soubory na web. Do registrace bych zahrnul podmínky, kde by stálo, že při vkládání dat na server se zbavují veškerých autorských práv (tedy to sepsat tak, že bych měl veškeré autorské práva (třeba) já - nebo spíš server). Mohl bych to takto udělat? Kdyby pak někdo vložil něco na web, tak že by si pak už nemohl stěžovat, že by se to třeba šířilo dál apod., protože se všeho zbavil? Mohlo by se to pak použit pro komerční účely (ta data "cizích" uživatelů)?
Trejpa
Profil
Vilak:
Autorských práv se podle zákonů ČR nikdo vzdát nemůže. Cokoliv takového v podmínkách bude neplatné a vymáhání by bylo protizákonné.

Můžeš ale autora požádat, aby své dílo na tvém serveru zveřejňoval pod nějakou licencí, která tvým podmínkám (volné kopírování, komerční využití) vyhoví. Můžeš si napsat licenci vlastní nebo využít nějakou hotovou (namátkou jednu z Creative Commons). Pokud s tím autor nebude souhlasit, tak máš smůlu a dílo nemůžeš použít. Ale můžeš v podmínkách užití svého webu stanovit, že přijímáš jen soubory s tebou jmenovanou licencí (doporučuji toto zdůraznit a vysvětlit i při samotném nahrávání souboru, abys někoho neuvedl v omyl).
Keeehi
Profil
Trejpa má pravdu, autorství se nedá nikomu vzít. Ovšem s licencí by to mohlo být jiné. Vím, že když v práci vytvoříte nějaký software, nebo ve škole třeba diplomovou práci tak sice autorem jste, ovšem to je tak vše. Licenční práva vlastní zaměstnavatel, resp. škola. Tudíž potom oni rozhodují komu poskytnou jakou licenci a vy do toho nemůžete mluvit. Přijde mi to podobné i tomu, když třeba umělec prodá obraz. Sice je pořád auorem obrazu ale s tím obrazem si už majitel může dělat co chce a umělec mu v tom nemůže nijak zabránit.
Tudíž si myslím, že by v podmínkách šlo dojednat převedení kompletních licenčních práv. Protože pokud vám jen udělí licenci, můžou ji zase odvolat. Pokud by však na vás převedli licenční práva, pak už to udělat nejde. Toto by si ale chtělo přesně zjisit u právníka. V každdém případě je to celkem nechutné.

Pak mě ale napadá s tím spojená věc, že pokud to tak opravdu půjde, tak se ihned po nahrání stáváte vlastníkem těch souborů, tudíž za ně plně zodpovídáte. Takže teoreticky, když vytvořím třeba ilegální nahrávku filmu, kterou pak nahraji na váš server, stáváte se tím tedy majitelem té nahrávky a tedy jste za ni i odpovědný. Já se jako autor odpovědnosti nezbavím, ale vy se pravděpodobně stanete spolupachatelem.
Vilak
Profil
No. myslím to takto...

Dělám "školní"/třídní web pro gymnázium, které navštěvuji. Tuto stránku budou moct využit všechny třídy tak, že každá třída bude mět svoji stránku (tedy doménu 3. třídy). Soubory budou moct nahrávat jen lidé, kteří chodí do dané třídy a stahovat taky (tedy lidi, které denně potkávám) a chci ty "podmínky" (neboli tu licenci) sepsat tak, abych mohl dané zápisy (třeba z vyšších ročníků) později využít pro své účely. Tedy abych to nemusel na jejich přání smazat/odstranit, ale aby to mohlo zůstat na stránce a já to dál mohl šířit/využívat dle vlastní potřeby (myslím si, že by to mohlo později usnadnit studium).

Takže tím pádem mám na mysli tu "licenci", abych si s tím prakticky mohl dělat co chtěl. Přece jde nějak napsat, že souhlasí s podmínkami/licencí a tato licence platí pro každý soubor, který vloží na web, ne?

Vím, že bych nad tímto uvažovat prakticky nemusel, protože se jedná o lidi, které denně potkávám, ale jsem toho názoru, že je vždycky lepší mět "pojitsku".
Joker
Profil
Vilak:
Přece jde nějak napsat, že souhlasí s podmínkami/licencí a tato licence platí pro každý soubor, který vloží na web, ne?
To ano.
Samozřejmě není problém, aby provozovatel webu chtěl licenci k nahrávaným souborům.
Nicméně udělení licence je něco jiného, než vzdání se autorských práv (de facto je to opak, protože udělení licence předpokládá, že ten, kdo licenci uděluje, autorská práva má).
Bubák
Profil
Nejsem právník a nechce se mi koukat do AZ na podrobnosti, berte to jako námět k další diskusi, možná by stačilo prohlásit články za školní dílo.
MartinJ
Profil *
Vilak:
Kdyby pak někdo vložil něco na web, tak že by si pak už nemohl stěžovat, že by se to třeba šířilo dál apod., protože se všeho zbavil?

Co copyleft ?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0