Autor Zpráva
Petr_D
Profil
Na svém webu mám jedinečné fotografie, které nebyly nikdy nikde prezentovány. Jejich autor mi povolil zveřejnění po asi desetiletém naléhání, pod podmínkou, že je nikomu dále neposkytnu. Dnes sice patří vzhledem k okolnostem do mého vlastnictví, nicméně cítím povinnost dodržet dříve stanovenou dohodu. Dostávám nabídky zda bych je, ať za úplatu, či zdarma neposkytl jiným webům, nebo výstavám. Všechny zájemce jsem zdvořile odmítl s odůvodněním které uvádím i vám zde. Přesto dva weby, přes můj nesouhlas, zveřejnily tyto záběry bez odkazu, ořezané o ochranné prvky. Na mou písemnou žádost (e-mail) o odstranění, nereagují. Jaký další postup byste mi doporučili?
Bubák
Profil
Nejsem právník, jen napíšu svůj laický pohled na věc a znalejší prosím o shovívavost. Berte je jen jako můj pohled na věc, pro případ soudního sporu doporučuji poradit se s právníkem.
Nepíšeš nic o tom, proč nyní fotky patří do tvého vlastnictví, budu předpokládat, že došlo k dohodě, že převezmeš ochranu majetkových práv. Je to sice pro jednotlivce neobvyklé, ale nejrůznější vydavatelé organizace běžně autory zastupují, případně "zastupují", takže na takové dohodě nevidím, nic divného.

K pokusu o smír došlo, sice jen neprokazatelně, prokazatelně je třeba doporučený dopis s dodejkou, ale to v tomto případě není nutné. Protože jsi dostal nabídky ohledně prodeje zmíněných fotografií, v případě, že byla zmíněna cena, dala by se taková suma považovat za obvyklou cenu. V takovém případě je možné požadovat prokazatelným způsobem odstranění zmíněných fotografií a zaplacení (až) dvojnásobku obvyklé ceny. Pokud dotyčný nevyhoví, nezbývá nic jiného, než soudní cesta.

Jak se v případě vyhraného soudního sporu vyrovnáš s autorem fotografií, záleží na předešlé dohodě.
NudimSeVeSkole
Profil *
K doporučení Bubáka není příliš co dodat, každopádně bych zkusil, v případě že bych se chtěl vyhnout právníkům, kontaktovat hosting, na kterém jsou fotky uložené.
Joker
Profil
Petr_D:
A ještě můžete zkusit napsat na hosting, který dané weby provozuje. Hosting se s Vámi většinou bavit bude a má možnost ty weby vypnout.
Petr_D
Profil
Bubák:
Pozůstalí mi je po původním majiteli věnovali, bez dalších podmínek, ač o naší dohodě vědí. Pro případný spor není problém jejich původ prokázat. Vše sice proběhlo ústní dohodou, ale považuji minimálně za slušnost dostát podmínkám původním, a proto jsem k žádnému licitování o případné ceně nepřistoupil a všechny nabídky již v prvopočátku odmítl.
Joker:
Děkuji za info. Snad to tak daleko nedojde...
Petr_D
Profil
Tak jsem se dnes dozvěděl, že z mého nekomerčního webu si může každý sebrat co chce. Žádný autorský zákon mne nechrání. Naopak ten, který si to ode mne vezme a zveřejní u sebe šíří osvětu a to je v pořádku. Tolik pohled trestně právní. Mohu se sice pustit do občansko právního sporu, ale ten prý s největší pravděpodobností prohraji. Řešením je poprosit majitele zlodějského webu o odkaz na ten můj.
Taurus
Profil
Petr_D:
jsem se dnes dozvěděl, že z mého nekomerčního webu si může každý sebrat co chce[…]

Dotyčný pojedl evidentně vtipnou kaši.
Juraj Hajdúch
Profil
Petr_D:
Želbohu, bezcharakterní zloději, a dvounásobné želbohu, že se s tím vlastně nedá nic udělat (nepočítám-li jednu vzduchem chlazenou :o), sranduji)... Ty dva weby jsou komerční a nebo jsou to taky 'jenom' soukromé stránky?

Před léty jsem udělal asi tři desítky fotografických setů pro pexeso (pro juniory jsem dělal originální pexeso), šest z nich jsem našel pak na jedné stránce, taky jsem nic nedosáhl :)
Keeehi
Profil
Petr_D:
ok, vyměň právníka. Nebo bych strašně rád věděl, jak ti vysvětlil, že se na fotografie autorský zákon nevzahuje. Jediné co mě napadá je, že přímo ty se nemůžeš domáhat nápravy, ovšem jeho pozůstalí určitě mohou. Tudíž kdyby tvůj právník podal žalobu jejich jménem, neměl by to být problém.

Juraj Hajdúch:
A řešil jsi to soudní cestou? Pokud ano, šlo by zveřejnit vyjádření soudu? To by mě totiž moc zajímalo.
Petr_D
Profil
Zatím to byl předběžný závěr policie. Ale mám s tím prý počítat. Weby, jak můj, tak ty druhé jsou nekomerční. Prý pokud nevznikne finanční újma nedá se to klasifikovat jako trestný čin. A měl jsem si je před zveřejněním opatřit ochrannou známkou či co. Vodoznak je k ničemu. Omlouvám se, píšu tak jak mi to slina na jazyk přináší, asi chápete proč.
Keeehi
Profil
Petr_D:
Jsou i jiné trestné činny než ty, které zůsobují funanční újmu. Třeba na zdraví, svobodě, na dětech a další. Policisté nejsou právníci. Znají pár zákonů ale většina z nich se dostane tak k řešení krádeží kol, kontrolám v barch a podobným věcem. Mám pocit, že u krádeže je limit asi 5000. Do této částky je to jen přestupek. Ovšem vy svou stížnost můžete formulovat jinak než krádež. Tudíž by se nejspíše nabízela žaloba na základě paragrafu 270 Trestního zákonníku. Tam se vůbec nemluví o finanční hodnotě díla ale jen o míře zasažení do práv. Další věcí je to, že i když jsou fotografie na nekomerčním webu tak to neznamená, že mají nulovou hodnotu. Když si koupím obraz za 10 milionů a pak ho půjčím bezplatně na výstavu do galerie, tak to snad znamená, že ten obraz nemá žádnou hodnotu? Nebo má mít snad cenu vsupenky? Ten obraz má cenu pořád 10 milonů. Hodnota díla tedy není závislá od toho, jakým způsobem je používáno.
Takže ať si policie říká co chce, raději bych se poradil spíše s právníkem a věřil více jemu.
LudekBrno
Profil
Petr_D:
že z mého nekomerčního webu si může každý sebrat co chce
A to ti řekl kdo? To je samozřejmě nesmysl. Každé dílo je automaticky chráněno a nezáleží na tom, jestli je použito komerčně nebo nekomerčně. Pokud ti to řekla policie, tak ti to brali z pohledu trestně právního, kde nejspíš neshledali dostatečně vysokou škodu, ale z hlediska občanskoprávního samozřejmě nikdo nemůže vzít fotky bez tvého svolení a pokud jsi schopen prokázat, že jsi oprávněn s nimi nakládat, máš vysokou jistotu, že u soudu uspěješ.
Krakatoa
Profil
Keeehi:
Nějak nechápu proč do toho cpete trestní právo a policii. Za toto těžko někdo může být skrz trestní právo potrestán. Není to podle mě: "nikoli nepatrně", je to nepatrně, i když se to možná majiteli nezdá.
bestik_63
Profil
Zadej si google "autorský zákon fotografie" a pročti si jak to doopravdy je. Nicméně si myslím, že s tím bude trochu problém protože nejsi autor. Nicméně plná moc by to mohla spravit :-)
Petr_D
Profil
V současnosti fotografie fyzicky vlastním. Dostal jsem je od autora s podmínkou, že je použiji na svém webu a nikde jinde je šířit nebudu. Mám na to svědky, mám dokumenty dokazující jejich původ. Žádnou satisfakci za neoprávněné zveřejnění od nikoho nepožaduji, než jejich stažení.
Davex
Profil
Petr_D:
Pokud jsi posílal žádost o odstranění pouze e-mailem, tak to je negarantovaný způsob doručení a každý může popřít, že ho dostal. Pokud to zveřejňuje firma, tak pošli nejlépe přes datovou schránku předžalobní výzvu sepsanou nějakým právníkem specializujícím se na autorské právo. Pokud je to soukromá osoba, tak pošli výzvu alespoň doporučeným dopisem s dodejkou.

Pokud to nepomůže, tak asi nezbude nic jiného, než u soudu podat žalobu.
okradený
Profil *
jen je nechte, ať si kradou

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0