Autor Zpráva
fazi
Profil *
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je to s autorskými právy u historických fotek. Konkrétně se jedná o to, že bych chtěl udělat web s historií obce. Mám plno fotodokumentace od konce 19. století až např. po 70. léta 20. století, kde mě není znám autor. Tyto fotografie kolují mezi občany obce již pár let a nikdo neví od koho původně jsou. Mohu je tedy použít ke zveřejnění na webu o historii obce? Vztahuje se zde nějaká výjimka z autorského zákona? Děkuji moc za odpověď
juriad
Profil
cs.wikisource.org/wiki/Wikizdroje:Autorsk%C3%A9_pr%C3%A1vo#Anonymn.C3.AD_a_pseudonymn.C3.AD_d.C3.ADla
fazi
Profil *
toto jsem take nasel, ale stale nevim, jak to mam udelat s tema fotkama. mohu je zverejnit legalne pokud uvedu autor neznamy? bylo by to asi blbe, kdyby onen autor treba jeste zil ze.
LudekBrno
Profil
fazi:
Pokud je autor nedohledatelný a evidentně se jedná o dost staré fotky, tak bych je asi zveřejnil s tím, že bych popsal, jak jsem k nim přišel a že není možné autora dohledat. A že pokud by autor na webu narazil na svoji fotku, ať se ti ozve, jestli se zveřejněním nesouhlasí. Bohužel ti bez znalosti autora a data vytvoření díla nemůže nikdo spolehlivě říct, kterou fotku můžeš zveřejnit legálně a která ještě není k volnému použití. Nicméně bych se v tomto případě asi nebál. Zvlášť pokud se nebude jednat o komerční web, ale jen informační.
_es
Profil
Vhodné by bolo, aby bola pri fotkách s neznámym autorom nejaká informácia, že ak sa autor zistí, bude pri fotografii uvedený - ak s tým súhlasí. Asi je málo pravdepodobné, že by autor takýchto fotiek požadoval ich stiahnutie či rovno „nahradenie škody“.
Lukáš Kozák
Profil
Dovolím si tuto problematiku uvést na pravou míru. Anonymní dílo není to, u kterého neznám (ať už z jakéhokoli důvodu) autora, ale dílo zveřejněné bez uvedení jeho jména právě a pouze proto, že si to autor nepřál, což zřejmě není daný případ. Že autora neznám nebo nemohu vypátrat bez dalšího neznamená, že ho mohu volně užít. Majetková autorská práva obecně trvají 70 let od smrti autora, tedy fotky zjevně mladší bych nepoužíval v žádném případě. Navíc při troše snahy by snad neměl být problém z daného období získat fotky od někoho jiného legálně.

Nejde-li o případ volného užití díla, lze ho v zásadě užít pouze způsobem, ke kterému autor dal souhlas, nikoli ke kterému autor nevyslovil nesouhlas (jak se zřejmě domnívá LudekBrno). Sice na jedné straně lze předpokládat, že na informačním webu obce by autor nebyl proti zveřejnění, na druhou stranu právě takovéhle pro někoho "malichernosti" často bývají v malých (i větších) obcích a městech jiskrou všelijakých žabomyších válek, což je další důvod k opatrnosti.

Zvláštní výjimka z autorského práva pro obce, materiály jejich či o nich neexistuje.
LudekBrno
Profil
Lukáš Kozák:
To je všechno jistě pravda, nicméně jsem to myslel tak, že u fotek původu, který uvádí tazatel, je dost nepravděpodobné, že by měl někdo problém s takovým použitím a případně pokud se autor ozve, bude svolný k dohodě. Takže úplně košer to sice není, ale přesto bych se u tohoto typu díla zveřejnění nebál s tím, že bych připojil výzvu, aby se případně autor fotografií ozval.
_es
Profil
Lukáš Kozák:
Prípadný autor sa skôr poteší pocte, akej sa jeho fotografii dostalo, než že by chcel rovno požadovať náhradu „škody“ za zverejnenie. Keďže ide o klasické staré fotografie - nie zdigitalizované, tak je aj autorstvo ťažké dokázať, jedine spoľahlivejšie asi z fotografického filmu. Okrem toho, za vlastníka fotografie je možné považovať snáď aj toho, čo ju vlastní a nie vlastníka filmu. A fazi píše, že mu ich občania dobrovoľne poskytli.
Petr ZZZ
Profil
_es:
Prípadný autor sa skôr poteší pocte...
Pokud není autor mrtvý minimálně 70 let, může se stát, že se případem začnou zabývat jeho dědici, a těm by snadno mohlo jít spíš o prachy (nebo o politiku — viz žabomyší války zmíněné Lukášem Kozákem) než o nějakou poctu. Určité riziko se s tím zkrátka pojí.

...za vlastníka fotografie je možné považovať snáď aj toho, čo ju vlastní a nie vlastníka filmu.
Vlastník fotografie je z hlediska Autorského zákona bezpředmětný, AZ řeší autora a jeho práva.
_es
Profil
Petr ZZZ:
Pokud není autor mrtvý minimálně 70 let, může se stát, že se případem začnou zabývat jeho dědici
A s veľkou pravdepodobnosťou môže byť tým dedičom (prípadne jedným z nich) aj ten, kto fazimu tú fotografiu poskytol. Autorstvo fotky je okrem toho aj treba nejako dokázať. A naozaj netuším, akú škodu by si mohol autor (či jeho dediči) uplatniť za trebárs 80 rokov starú fotografiu obce, ktrorá nebola dovtedy nijako komerčne využívaná. A asi je aj nutné, aby to bolo súčasťou nejakého dedičského konania.

Vlastník fotografie je z hlediska Autorského zákona bezpředmětný, AZ řeší autora a jeho práva.
Práva k dielu môžu byť predsa aj predané niekomu inému, či to neplatí v ČR?

Naozaj netuším, ktoré mestá a obce pristupujú takto extrémne, že by sa báli napríklad na nejakej svojej výstave či nástenke vystaviť nejakú starú fotografiu obce a obávali sa kvôli tomu žaloby množstva dedičov - možno dáš nejaký konkrétny príklad.

Určité riziko se s tím zkrátka pojí.
„Určité riziko“ sa spája so všetkým možným - napríklad ťa môže na ulici trafiť zblúdená guľka zo zbrane. No predsa kvôli tomu nebudeš nevylezať z bytu.
Petr ZZZ
Profil
_es:
A s veľkou pravdepodobnosťou môže byť tým dedičom (prípadne jedným z nich) aj ten, kto fazimu tú fotografiu poskytol.
V takovém případě bych předpokládal, že to bude fazi vědět a nebude mít důvod se ptát na DJPW.

A naozaj netuším, akú škodu by si mohol autor (či jeho dediči) uplatniť za trebárs 80 rokov starú fotografiu obce
Ušlý zisk, neoprávněné užití díla, co já vím. Vycházím z toho, že zde řešíme, co se smí a co se nesmí, a ne to, jaká je pravděpodobnost postihu v případě nelegálního postupu.
_es
Profil
Petr ZZZ:
Riešiš také nepravdepodobné záležitosti, že keby sa malo ísť podľa tvojho extrémeho prístupu do detailov, tak by nemohol zverejniť nič. Čo ak niekto uvedie, že je autor fotky (alebo dedič) a nebude to pravda? Alebo, čo ak je len jedným z dedičov a ostatní sa naňho potom poženú so žalobami? Čo ak tá samotná fotka porušuje autorský zákon - je na nej odfotené nejaké dielo, na ktoré si autor uplatňuje práva? Čo ak je fotka mladšia než sa zdalo? Podobných situácií sa dá vymyslieť spústa. To by snáď musel mať na každú fotku notársky overené jej autorstvo a vek a keby sa išlo ešte viac do detailov, ani to by nemuselo stačiť. Riešiť to, že ak nájde niekto fotky po dedovi, tak ich nemôže zverejniť, či dať k zverejneniu, lebo nie je isté, kto ich vlastne odfotil, je už naozaj trochu extrémne.
Jan Kozák
Profil
_Esi, toto je odborná diskuse, kde kotrmelce typu: „Nevadí, že se protiprávním jednáním vystavuješ trestu, na ulici tě může trefit kulka, i když se budeš chovat řádně,“ nemají své místo. Chceme řádně podebatovat s odborníkem o problematice, které nerozumíme, ne ho odtud vyštvat bohapustým plácáním a shazováním rozhovoru do outu. Příspěvky s podobnými dětinskými výkřiky budou odstraňovány.
Lukáš Kozák
Profil
Doporučení jsem uváděl shora jednoznačně. Pokud jde o fotografie zjevně mladší 70 let, u kterých nemá se zveřejněním souhlas autora (ať už z jakéhokoli důvodu) určitě bych je na web o obci nedával. Bude-li řešit nějaké další podrobnosti, nic mu nebrání se na mne obrátit.

Nemá opravdu smysl se zabývat se zde všemožnými hypotetickými situacemi, které naznačuješ, byť na všechny existuje nějaké právní řešení. Mnohé z tebou nadhazovaných variant přitom vychází pouze z nepochopení této - uznávám, že poměrně složité - problematiky.

Je potřeba si uvědomit, že právní řád (i slovenský) odlišuje autorskoprávní ochranu (zde autora fotografie) od majetkového práva k hmotnému substrátu, na němž je autorské dílo zachyceno (zde vyvolaná fotografie). Vlastník vyvolané fotografie s ní samozřejmě může jakkoli nakládat, jako s jakoukoli jinou movitou věcí, ne však způsobem, který je v rozporu s právy autora fotografického díla. Nemůže tedy (nejde-li o některý z případů tzv. volného užití) bez jeho souhlasu fotografii rozmnožovat, sdělovat veřejnosti atd.

S ohledem na obsah a charakter autorských práv je zjednodušené a zcela nepřesné brát za rozhodující skutečnost vznik škody.

A že bys tedy nemohl zveřejnit nic? Ano, v podstatě to tak je. Nesmíš zveřejňovat nic, k čemu nemáš právo to zveřejnit. Je na každém, jak se rozhodne postupovat. Určitě mu ale nepomůže, že mu jeho nesprávný postup někdo posvětil na nějaké diskusi.

EDIT: Reagoval jsem na _esiho výtku, že fazi nedostal řádné konkrétní doporučení, jak postupovat; příspěvek však byl zřejmě odstraněn.
LudekBrno
Profil
Právně je situace naprosto jasná, o tom není sporu, žádná výjimka pro takové použití neexistuje. Nicméně pravděpodobnost, že by někdo chtěl vymáhat nějaké odškodnění za použití historické fotografie na informativním a nevýdělečném webu obce je zcela minimální. Spíš je pravděpodobné, že vlastník nebo autor fotek bude spíš potěšen, že historické záběry neskončili v šufleti. A je teď otázka, jestli tazatel chtěl striktně právní informaci, což je často odtrženo od relality nebo informace praktické :-) Takže ač nemám ve zvyku kohokoliv nabádat k porušování zákona, v tomto případě bych se osobně nebál fotky použít s tím, že bych popsal, jak jsem k nim přišel a připojil výzvu, aby se případně ozval jejich autor. Případně bych to ještě doplnil tím, že bych se zeptal lidí, od kterých jsem fotky získal, zda jim nevadí zveřejnění fotek na webu. Oni je pravděpodobně neukradli a mají k nim nějaký vztah a je velká šance, že jsou držiteli práv k fotkám i z hlediska zákona.
Jan Kozák
Profil
LudkuBrno, na základě tvého manipulativního příspěvku by mohl mít čtenář pocit, že zatímco Lukáš Kozák píše o právním pohledu, který je podle tebe odtržen od reality; ty zastáváš praktický úhel pohledu na reálný svět. Při troše zamyšlení nad tvými slovy však docházím k závěru, že tvůj svět není skutečný. Vymyslel sis ho.

Oni je pravděpodobně neukradli a mají k nim nějaký vztah a je velká šance, že jsou držiteli práv k fotkám i z hlediska zákona.
1) Zda někdo fotky ukradl, nebo ne, s autorským právem přece nijak nesouvisí. Stejně tak nezáleží na nějakých vztazích.
2) Jak velká je ta údajná „velká šance“? Na základě jakého průzkumu jsi zjistil, že nejde například o malou šanci? Mám okolo 4 set vytištěných snímků, a autorem jsem přesně 0,0 % z nich, vytvářeli je fotografové na závodech, příbuzní, učitelé a další. Tyto hodnoty jsi započítal?
3) Fazi doslova uvedl, že: „Tyto fotografie kolují mezi občany obce již pár let a nikdo neví od koho původně jsou.“ Nedovedu si představit, že by tyto materiály kolovaly spolu s držiteli autorských práv. Už vůbec nechápu, jak by tito kočovní lidé mohli nevědět, od koho ty snímky jsou, když s nimi kolovali.
4) Pokud je „velká šance“, že vlastník vyvolaného snímku je držitelem autorského práva k fotce (jak tvrdíš), jak je možné, že Faziho problém vůbec vznikl?

Nicméně pravděpodobnost, že by někdo chtěl vymáhat nějaké odškodnění za použití historické fotografie na informativním a nevýdělečném webu obce je zcela minimální.
Zabýváš se touto problematikou? Každý, kdo je dotlačen do málo výhodného vyrovnání (i mimosoudního), má povinnost se u tebe hlásit?

Spíš je pravděpodobné, že vlastník nebo autor fotek bude spíš potěšen, že historické záběry neskončili v šufleti
Jsme u téhož problému. Na základě čeho tvrdíš, že je tato varianta pravděpodobnější? Že to nějak cítíš ty, neznamená, že Faziho spoluobčan zaujme stejný postoj.

Toto ale není otázka statistiky. Nezáleží na tom, kdo je ve většině a kdo v menší skupině. I když deset tisíc obyvatel z Faziho města bude publikování vlastních snímků vnímat jako čest a jen jediného se to dotkne, dokáže tazateli pořádně zatopit. V tu chvíli Fazimu vůbec nepomůže, že ho tu k porušování cizích práv navedl někdo, kdo vůbec nic neriskuje.
_es
Profil
Jan Kozák:
Už vůbec nechápu, jak by tito kočovní lidé mohli nevědět, od koho ty snímky jsou, když s nimi kolovali.
Ak aj vedia, od koho sú, ako im to pomôže k identifikácii fotografa? Napríklad: „Našiel som ich doma po zosnulých rodičoch“. Ty máš presne pozapisované, od koho máš ktorú fotografiu a to tak, že sa tá informácia nemôže stratiť? Naozaj nechápem, čo je „nepochopiteľné“ na tom, že má niekto nejakú fotografiu a nevie, kto presne ju vyfotil.

Lukáš Kozák píše o právním pohledu, který je podle tebe odtržen od reality; ty zastáváš praktický úhel pohledu na reálný svět. Při troše zamyšlení nad tvými slovy však docházím k závěru, že tvůj svět není skutečný. Vymyslel sis ho.
Ak by chcela napríklad obec usporiadať výstavu starých fotiek, tak by ju podľa toho „právneho pohľadu“ ani nemohla spraviť. Lebo ani ak ju na výstavu niekto priniesie a bude tvrdiť, že ju vlastnoručne odfotil, tak to nemá ako dokázať, teda je to „právne nepoužiteľné“. Podobe ako „pozostalostné“ fotografie a pod.
Jan Kozák
Profil
_Esi, zde se řeší jediný problém, a to ten, jehož zadání uvedl Fazi. Výstavy, problémy v rodině, střílení na ulici, notářské ověřování fotek a další scénáře, které si vymýšlíš, nejsou podstatou této diskuse.

Ak aj vedia, od koho sú, ako im to pomôže k identifikácii fotografa? Napríklad: ‚Našiel som ich doma po zosnulých rodičoch‘.
Nech to být, _Esi, šlo o sarkastickou poznámku nastiňující humornou představu, že snad po obci kolují snímky spolu se svými autory. Šlo o spojení Faziho zadání: „Tyto fotografie kolují mezi občany obce již pár let,“ a Ludkovo tvrzení, že ti, od kterých Fazi fotky získal, jsou s velkou šancí i držitelé autorských práv. Šlo o demonstraci nesmyslnosti Ludkovy odpovědi v kontrastu se zadáním.

Ty máš presne pozapisované, od koho máš ktorú fotografiu a to tak, že sa tá informácia nemôže stratiť? Naozaj nechápem, čo je ‚nepochopiteľné‘ na tom, že má niekto nejakú fotografiu a nevie, kto presne ju vyfotil.
Samozřejmě, že takové informace poznamenané nemám. Prosím, uvědom si, že na tom vůbec nezáleží. Ať autora znáš, nebo ne, na web ten snímek jen tak dát nesmíš. A to ani s nějakými poznámkami, že komu se to nelíbí, ať se kamsi ozve.
_es
Profil
Jan Kozák:
Výstavy, problémy v rodině, střílení na ulici, notářské ověřování fotek a další scénáře, které si vymýšlíš, nejsou podstatou této diskuse.
Myslím, že voľne prístupná výstava starých fotiek v obci zodpovedá z hľadiska autorského zákona približne tomu, čo che spraviť fazi. A takých výstav, či násteniek v obciach a mestách je asi dosť. Z čoho vychádzaš, že voľne prístupná nástenka v obci je z hľadiska autorských práv niečo výrazne iné než „nástenka na webe“? Ak ide o autorstvo, tak je s tým snáď tesne spojené aj nejaké dokazovanie či overenie autorstva.
LudekBrno
Profil
Jan Kozák:
Jedná se čistě o můj názor a ten zní, že v tomto konkrétním případě, tedy staré fotky neznámého autora volně kolující mezi lidmi a jejich použití na nekomerčním informativním webu obce, bych se nebál použít. A to přesto, že u některých z fotografií nejspíš není splněna podmínka volného použití. Zákony uznávám, ale beru je v kontextu s konkrétní situací a pokud bych zvažoval, že nějaký zákon nedodržím do puntíku, tak jedině za předpokladu, že tím nikoho konkrétního zjevně nepoškodím. A toto je myslím zrovna případ, kde nedodržení zákona jen těžko někoho poškodí. Víc k tomu asi nemám co napsat.
Lukáš Kozák
Profil
Pánové, pánové..

Faziho dotaz byl, "jak je to s autorskými právy" atd. (tedy nikoli pouze nějaké rádoby praktické rady), tak jsem mu na to odpověděl. Netřeba se vzájemně napadat.

Ad LudekBrno - Ve své úvaze se dopouštíš několika zásadních omylů. Porušení autorských práv pro komerční účely je sice v zásadě okolností přitěžující, porušení pro účely nekomerční však není okolností polehčující. Netřeba to tedy zdůrazňovat, jak činíš, jelikož jest to bez významu. Navíc je potřeba důsledně rozlišovat mezi užíváním v soukromí ("fotky kolují mezi lidmi"), kde si můžeš v podstatě dělat, co chceš, a užitím na veřejnosti. A ještě jedna neprávní, ale zato ryze praktická poznámka. Jistě se rozpomeneš, že v jedné městské části města, ke kterému máš - soudě podle jména - nějaký vztah, došlo před několika málo lety až k nechutným scénám mezi "radnicí" a opozicí vygradovaným až k útokům proti tělesné integritě, několika trestním oznámením atd. A jednou z rozbušek tehdy byl obecní web a "ukradené materiály". Tehdejší radniční vládní garnitura si také myslela, že může všechno, a pokud by snad někdo byl proti, veřejné mínění budou mít na své straně.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0