Autor Zpráva
Petrmasiar
Profil *
Ahoj, nevím jestli se na to někdo už ptal, ale chtěl bych se zeptat jestli mohu dát díly nějakého seriálu z televize na web. Myslím, když ten seriál mají na serialycz.cz. Jenom si vzít ten javascript videa a dát na svoje stránky. Může se to?? Nebo tím porušují práva např.: MGM, dokonce serialycz.cz
Joker
Profil
Petrmasiar:
Odpověď na tohle není jednoznačná.
Budu předpokládat, že to video je téměř jistě nelegální. Pak podle jednoho názoru takový odkaz je nelegální, podle jiného názoru je trestné jen nahrání videa, ale ne pouhý odkaz na něj.

Důležitá otázka taky je, nakolik odkazující věděl, že odkazovaný obsah je nelegální, takže zástupci autorů obvykle nejdřív rozesílají výzvy k odstranění toho obsahu, čímž je správce webu prokazatelně informován, že ten obsah je nelegální.
Petrmasiar
Profil *
Tak to e teda v pohodě, jestli mně informují, že to je nelegální a ne že mi rovnou dají nějakou pokutu nebo na mně dají nějakou žalobu.
Lukáš Kozák
Profil
Naopak, odpověď je velmi jednoduchá. Nemáš-li souhlas osoby, které svědčí autorská práva (navíc u audiovizuálních děl je takových osob zpravidla více), resp. která je oprávněna k jeho výkonu na základě licence, nemůžeš s chráněným obsahem nijak nakládat. Názor, že dokud mne někdo neupozorní, že jednám protiprávně, nic se neděje, je nejen že hrubě nesprávný, ale pro tebe i nebezpečný, protože pokuta (je-li tím míněna veřejnoprávní sankce) nebo žaloba (na ochranu práv soukromoprávních) může přijít zcela legitimně bez jakéhokoli varování.

Je pravdou, že názory na otázku, zda je samo odkazování na nelegální obsah nahraný někým jiným autorskoprávním deliktem či nikoli, se různí; v odborné veřejnosti věnující se této oblasti práva převládá spíše postoj prvně uvedený. Navíc je potřeba si uvědomit, že podle okolností případu může být takové jednání posuzováno jako některá z forem účastenství na protiprávní (trestné) činnosti osoby, která nelegální obsah umístila.

Vedle toho je třeba si odpovědět na otázku, z jakého důvodu hodláš na své stránky takové odkazy dávat. Zřejmě s vidinou nějakého prospěchu, získání výhody atd. A tady se dostáváme i do oblasti soutěžního práva, resp. některé ze skutkových podstat nekalé soutěže, která je na ochraně autorskoprávní či trestněprávní relativně nezávislá.

Otázka, nakolik odkazující věděl, že jde o nelegální obsah, je v tomto případě otázkou čistě akademickou, jelikož s ohledem na charakter obsahu nemůžeš být na pochybách.

Závěr: Doporučuji vkládat nebo odkazovat na obsah výlučně legálního původu.
Petrmasiar
Profil *
tak já teda nevím, co myslíte vy - Ano mám to tam dát nebo Ne??
LudekBrno
Profil
Petrmasiar:
Pokud víš jistě, že ten obsah tam je legálně, tak ANO. Pokud to jistě nevíš nebo dokonce víš, že tam legálně není, tak ne. A mezi námi, nějak nechápu, co má za smysl tvořit další bezvýznamný web s okopírovaným obsahem. Zbytečná práce a riziko postihu.
Jan Kozák
Profil
LudekBrno:
Pokud víš jistě, že ten obsah tam je legálně, tak ANO.
Taková podmínka nedává smysl, když každý, kdo má IQ vyšší 60 a chvíli se po internetu pohybuje, ví, že se o obsah legálního původu nejedná.

Petrmasiar:
tak já teda nevím, co myslíte vy - Ano mám to tam dát nebo Ne??
Tvůj přístup mi nepřipadá pochopitelný. Nevyhovuje ti názor právníka, a tak hledáš oporu pro své protiprávní jednání mezi laiky, kteří této oblasti vůbec nerozumí? Myslíš, že ti nějak pomůžeme, až budeš stát před soudem? My ti můžeme akorát slíbit, že až se dostaneš do obrovského průšvihu, vydáme o tobě pár srdceryvných článků napsaných Jirkou Hlavenkou, Kubou Čížkem, Ferdou Mravencem nebo jiným expertem na všechno.

Lukáš Kozák není skvělý programátor, který se za jednu dovolenou nabifloval příručky vydávané populistickou pseudostranou. Nejde ani o studenta, nýbrž o odborníka, který se roky živí znalostí práva. Vpravo vedle políčka na psaní příspěvků je uvedeno doporučení, aby se lidé s právními dotazy obraceli na právníky (ta profese se podle své činnosti jmenuje). Zde se ti nabízí ta nejschůdnější cesta. Přišel až za tebou, aby se věnoval tvému problému. Pokud něčemu z jeho příspěvku nerozumíš nebo si myslíš, že si to jen vymyslel, zeptej se ho. Třeba ti to vysvětlí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0