Autor Zpráva
Zechy
Profil
Zdravím,
dávám dohromady server pro jednu hru, ale vím, že je zde vždycky jedna typická otázka - Jak je to v rámci financí s přispíváním na provoz serveru. Respektive, bývá vžitou klasikou, že hráč odešle nějaký finanční obnos, kterým pomůže na provoz serveru a v rámci samotné hry dostane nějakou odměnu (typicky speciální herní měna).

Nevím, jestli hledám blbě, ale chtěl jsem zeptat na nějakém specializovanějším foru, ale nic se mi nepovedlo najít. Nicméně pokud někdo máte zkušenosti s tím, jak to v rámci financí toto funguje - Už jsem se kdysi dočetl, že tak či onak se toto musí udávat v daňovém přiznání, někteří se to prý ani nenamáhali řešit, ale zase doplatili třeba na aktivního rodiče, kterému se nelíbilo, že jejich děcko přispělo na provoz serveru.

Rád bych se tedy vlastně dověděl, zda se získané příspěvky na provoz musí nějak přiznávat, případně, na co se v rámci pravidel hraní na serveru připravit, či pokud někdo zná nějaké specializované forum, kam se případně obrátit. Budu rád za cokoli :).
Martin2
Profil *
Příležitostné příjmy do určité výše (30 tisíc mám pocit) se nedaní. Financování tvého serveru je ale, podle tvého popisu, soustavné a dlouhodobé, takže spadá do definice podnikání. Budeš tedy potřebovat minimálně živnostenské oprávnění a odevzdávat přiznání a přehledy tak jako to podnikatelé běžně dělají.
Zechy
Profil
Martin2:
Tak v tomhle případě mám zase dojem, že jsem tady na diskusi četl 20, ale to už si když tak dohledám. A myslím, že po spuštění ještě budu nějaký čas čekat, než by to začalo vydělávat takovou částku. Otázka potom je, jestli tedy zařizovat oprávnění hned nebo až bude jasně, že už se výdělek bude muset danit.
anonymnii
Profil *
Zechy:
ŽL samozrejme potřebuješ hned, ne az kdyz bude výdělek na X korun.

Me spis bude zajímat jina věc. Moc nechápu, jsk někdo muže přispívat na provoz tvého serveru, kdyz neví, co s nim bude zítra. Jake mas s tím serverem náklady, jsou tak zavratne, ze musíš zadat o finanční podporu? Pokud se bavíme měsíčně o par pivech, tak je to zbytečné, ne? Budes se pak dělit i o zisky? Asi těžko. Podobny přístup mi přijde sprostý, "pomozte mi to platit, kdyz to nevyjde, tak sorry. A kdyz náhodou jo, tak na tom vydělam".

No nic, k ŽL jsem se vyjádřil, tohle bylo skutečně bokem k zamyšlení.
Jan Kozák
Profil
Zechy:
Martin2 to napsal správně. Limit 20 000 na zdaňovací období byl před dvěma lety navýšen na 30 000 Kč. Musíš si hlídat, aby zdroje, z nichž čerpáš, byly aktuální. Výše limitu pro příležitostný příjem pro tebe není důležitá, protože tvůj záměr nelze chápat jako jednorázový, příležitostný. Oprávnění potřebuješ ještě před tím, než budeš službu nabízet, tedy ne až v době, kdy budeš mít první příjem.

případně, na co se v rámci pravidel hraní na serveru připravit, či pokud někdo zná nějaké specializované forum, kam se případně obrátit.
Důrazně doporučuji si fakta zjistit či ověřit na místním živnostenském úřadě, protože to budou právě oni, kdo bude rozhodovat, zda dostaneš pokutu. Mohou ti napařit sankci až půl milionu korun (podle § 61/4 písm. c) živnostenského zákona), což je dost na to, aby byl člověk ochotný zvednout zadek a jít se na něco zeptat.
Zechy
Profil
Jan Kozák:
Dobře, děkuji za informace :).

anonymnii:
Týhle reakce jsem si ani nevšiml... O:-). Ale jak už napsal podemnou Defíros, je to na herních serverech typický postup - přispěj nám a my ti dáme něco do hry. Navíc, myslím, že tím spíš má člověk jistotu, že ten server vydrží, protože se takhle vlastně platí sám.
Defíros
Profil *
anonymnii:
Na podobných herních serverech třeba i jiných podobných hrách je toto podporování zvykem. Majitelé zpravidla nevytváří způsob DONATE kvůli sobě, ale kvůli hráčům. Je spousta hráčů, kteří si rádi na takových serverech zakoupí nějaké výhody. (zpravidla hráči jako já - hodně práce, málo času na hry, tak si aspoň vezmu hrstku z výplaty a doženu ostatní hráče tímto způsobem)
Předpokládám, že tento případ je stejný. Máš pravdu, že přispívání "naslepo" není dvakrát vhodné, ovšem to už je taková oběť pro tyto donátory. Majitelé takových serverů si vyhrazují právo server kdykoli ukončit. S tím samozřejmě musí být hráč obeznámen a souhlasit, než od něj bude jakákoli částka přijata.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0