Autor Zpráva
sayonara-san
Profil *
Ahoj,

v poslední době řeším celkem důležitou věc. Napadlo mě zeptat se tady, jestli by se tu nenašel někdo, kdo by se v těchto věcech trochu více orientoval a dokázal by trochu napovědět.

Jde o to, že zamýšlím vytvořit web, který by sloužil jako místo, kde by byl shromažďován obsah spadajici do jedné konkrétní tématické oblasti. Tento obsah by nebyl vkládán přes administrační rozhraní daného webu, ale byl by získáván z cízích webových stránek. Ta komerční podoba webu by v podstatě spočívala ve zobrazování reklam.

Je to celkem jednoduchá myšlenka, jde mi ovšem o to, zda by s něčím podobným nemohl být v budoucnu právní problém. Pomohlo by např. klasické uvedení zdroje?

Děkuji a prosím jen o opravdu seriózní odpovědi.
Krakatoa
Profil
To jako že bys zkopíroval wiki a měl bys svou wiki, akorát zaplevelenou reklamama?
RastyAmateur
Profil
Krakatoa:
Tipuji, že autor má na mysli něco jiného. Já už to dělal, ale mám to pouze pro osobní účely. Např. stahneš obsahy všech stránek sesportem, abys měl vše o svém oblíbeném tématu na jednom místě...

sayonara-san:
Řekl bych, že jak kde. Kdyby to bylo všude "zakázané", RSS by asi postrádal smysl. Ale opravdu nevím!
lionel messi
Profil
sayonara-san:
Je to celkem jednoduchá myšlenka, jde mi ovšem o to, zda by s něčím podobným nemohl být v budoucnu právní problém.

Pomohlo by např. klasické uvedení zdroje?

Uvedenie zdroja je slušnosť, ale napríklad v prípade autorského článku, fotografie a podobne je nutný aj výslovný súhlas autora.

Pokiaľ ale ide len o podobné záležitosti, ako zmienil RastyAmateur (kurzový lístok mien, športové výsledky, prehľad cien produktov v jednotlivých obchodoch…), tam by to s autorskými právami malo byť podstatne jednoduchšie (napríklad výsledky Synot ligy nemožno považovať za dielo ČTK ani Českomoravského fotbalového svazu…).

Pre podrobnosti by som sa ale rozhodne obrátil na právnika, na fóre webdizajnérov ťažko nájdeš spoľahlivý právny názor.
Petr ZZZ
Profil
sayonara-san:
K šíření cizího díla, ať komerčnímu nebo nekomerčnímu, potřebuješ souhlas autora. Z této zásady jsou nějaké výjimky, které najdeš v autorském zákonu, ale podle toho, co píšeš, odhaduji, že tvůj záměr ty výjimky nepokryjí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0