Autor Zpráva
liborse
Profil
Dobrý den,

řeším nyní problém s obrázky. Mám nějaké tušení o autorském zákonu, ale vyznat se v těch paragrafech, to je na vyšší dívčí. ;) Proto se raději obracím zde na vás - někdo by s tím mohl mít zkušenost. Hodně jsem hledal, ale asi špatně, nikde se neřešil můj "problém".

Jde o to, že připravuji nový web, kde budu zveřejňovat různé články o hardware a software, hodně často různé návody a snad i recenze. Na webu asi časem bude decentní reklama, jako to mám na jednom výletním portálu. Není to extra příjem, ale pokryje část nákladů. Ty projekty tvořím pro lidi, zisk je někde kdesi daleko, vydělávám si jinými věcmi. Své čtenáře ale máme a proto nás to baví.

A nyní k jádru věci - chci si fotit zařízení, jak je zapojuji, jejich detaily - např. základní desku apod. a tyto fotky bych dával k článkům pro ilustraci, jelikož plně textový článek spíše otráví, i když řádně strukturuji a snažím se o přehlednost, dobrou čtivost a věcnost. Otázkou je, zda tím neporušuji (nejspíše) autorské právo - design je duševní vlastnictví, sw myslím také apod. Další věcí je, že budu mít (ač malý) příjem z reklamy. Psal jsem recenze pro jeden portál, tam jsem toto neřešil, předpokládal jsem, že to řeší redakce. Hodně mě to zajímá, rád bych se vyhnul problémům v budoucnu.

Také budu psát o zajímavých opensource programech z vlastních zkušeností, tam bych ale problém neviděl, už z podstaty oss, ale pokud se mýlím, rád se nechám poučit.

Když nad tím přemýšlím, tak v podstatě dělám v návodech a recenzích reklamu daným výrobkům či software, tudíž by měli být spíše rádi, že se šíří povědomí o jejich produktu..

Díky za každou radu. Zatím jsem našel jen fair use a nějaké zběžné texty, které mi nedávají jistotu. Jasně, takových webů je, ale já se snažím pracovat poctivě a neporušovat pravidla a zákony, ač je to někdy taak jednoduché. ;)

Můj nový projekt bude mít povahu webu s články, možná se to bude blížit méně osobnímu blogu. Pokud budu používat nějakou monetizaci (reklamy, dohody s výrobci), jedná se o komerční využití fotografií (ale opět - budu autorem všech fotografií, logo mi dělal grafik, já si dělám design)?

Možná můj dotaz zní trapně, tak komu to tak přijde, se omlouvám.
Marek Prokop
Profil
Zveřejněním vlastních fotek běžně prodávaných výrobků autorské právo neporušujete.
liborse
Profil
Marek Prokop:
Děkuji za informaci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0