Autor Zpráva
Petr_D
Profil
Dobrý den, zajímal by mne názor zdejší odborné veřejnosti na níže odkazovaný článek, který popisuje tajný algoritmus pravdomluvnosti z dílny Google. Osobně si myslím, že tímto krokem může tento vyhledávač ztratit pozice mezi konkurencí. Díky za reakce. Článek z Hospodářských novin
Davex
Profil
Petr_D:
tajný algoritmus pravdomluvnosti
To je dost překroucené a přehnané, ne? ClaimReview není algoritmus, ale pouze definice formátu metadat.
Petr_D
Profil
Davex:
Odkazovaný článek tuto funkci jako algoritmus označuje, pravdomluvnost jsem si dosadil sám. Na zmiňovaný ClaimReview jsem doposud nenašel žádný objasňující odkaz.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra_D:
Odkazovaný článek tuto funkci jako algoritmus označuje
Ty si žádnou vlastní analýzu pravdomluvnosti neděláš, když čteš v neodborném tisku odborné články?

Na zmiňovaný ClaimReview jsem doposud nenašel žádný objasňující odkaz.
Googlem nějaký najít jde :-)
Očividně je to způsob, jak vyznačit hodnocení pravdivosti tak, aby bylo strojově čitelné – podobně jako se vyznačují recenze apod.

Nějaké odhady věrohodnosti webů dělá Google už dlouho.
Pokud čtu mezi řádky v odkázaném článku, tipnul bych si, že Google teď jen přidává novou možnost, že obsahovou věrohodnost můžou nějak naznačit weby, které si dávají za cíl hledat pravdu, pokud své závěry správně vyznačí. Což je zajímavý nápad a sám o sobě není nikterak nebezpečný.
Existuje jeden velmi úspěšný precedens webu, který se velmi silně opírá o jedinou objektivní pravdu – Wikipedie – a u té to skoro nikomu nevadí (krom extrémistů z různých oblastí, kteří citovaným zdrojům nevěří).

může tento vyhledávač ztratit pozice mezi konkurencí
1) Proč? Uživatelé vyhledávače mají kapacity na to, aby si dělali své závěry o každé otázce, takže automatiku odmítnou?
2) Jak? Lidi zahodí své telefony s Androidem?
3) Mezi jakou konkurencí?

Edit ↓: Aha, tak ono se to týká navíc jen Google News… tak to je už úplně jiná liga. Vydavatelé novin v zahraničí mají s Googlem zvláštně rozporuplný vztah a tohle ho ještě víc okoření.
Davex
Profil
Petr_D:
Odkazovaný článek tuto funkci jako algoritmus označuje
Internet a papír snesou všechno.

Tu je originální zpráva z Google Blogu, ze které bylo zřejmě původně čerpáno a postupným přepisováním z toho vzniklo něco úplně jiného: Labeling fact-check articles in Google News.
Petr_D
Profil
Chamurappi:
Analýzy si dělat snažím, můj problém bude ten, že mám tendenci zpochybňovat i postuláty. Za příspěvek i odkaz, který mi "vyrazil dech" děkuji.
Davex:
Zdá se, že autor může svým informacím dopředně určit jak mají být, za dodržení patrně přísných pravidel, chápány. Což je dobře. Též Ti děkuji za příspěvek i odkaz.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0