« 1 2 »
Autor Zpráva
still_wolf
Profil *
Dobrý den,
neví tu někdo, jestli existuje nějaký formát hudby, na který se nevstahuje autorské právo? Já někde slyšel, že se nestahuje na formát MID, ale opravdu jsem to někde slyšel a nevím jestli je to pravda. A kdyžtak jak do toho formátu (na který neplatí autorské právo) mp3 formát. Moc děkuji za Váš čas.
djlj
Profil
still_wolf
Je úplně jedno, v jakém to je formátu. Pořád to je hudba, na kterou nemáš autorská práva!
Jakub
Profil
Na MID se samozřejmě autorská práva vztahují.
still_wolf
Profil *
Takže vlastně, když chci mít nějakou hudbu na webu, tak jí musim složit nebo se doprošovat autorů.....
Dero
Profil
Takže vlastně, když chci mít nějakou hudbu na webu, tak jí musim složit nebo se doprošovat autorů.....

Ano, přesně tak. Nebo použít volně šiřitelné skladby - i takové existují.

Proč by tomu mělo být jinak?
still_wolf
Profil *
Třeba proto, že mě mají radi. Nebo taky proto, že mid je snad nejhorší formát hudby a nebo taky proto, že se to nesnažím rozšiřovat, ale pouze dávat k poslechu :)
RPG
Profil
still_wolf
"Dávat k poslechu" má v této situaci naprosto stejný význam jako slovo "rozšiřovat".
Jakub
Profil
MID není nejhorší formát hudby, jenom je určený na něco jiného než ho poslouchat samotný. Ale pochopil jsi to správně, žádnou hudbu - kromě svojí vlastní - publikovat (= mít na webu) nemůžeš. Btw. při reprodukci nepotřebuješ ani tak souhlas autora jako spíš souhlas správce jeho autorských práv, ale to je jiný šálek.
šufánek
Profil
Autorský zákon je v tomto smyslu stejný jako u jakýchkoliv jiných autorských děl. Z díla můžeš bez povolení publikovat jenom "malou část", čili takovou, aby zjevně nešlo o zcizení autorského díla jako celku. To platí stejně pro citace knížek, internetových článků, jako pro úryvky písniček.
Problém je v termínu "malá část" - právnicky se interpretuje dost těžko. V čechách je pro písničky standardní délka přípustného úryvku 0.5-1 minuta v závislosti na celkové délce písničky, navíc ve snížené kvalitě (řekněme 64 kbps). Publikuješ-li víc, hazarduješ se zákonem.
DJ Miky
Profil
šufánek
AFAIK je povoleno půl minuty a 32kbps...
djlj
Profil
DJ Miky
A kde jsi to prosímtě vyčetl? :D
šufánek
Profil
takže: společnost OSA spravující největší část hudebních autorských práv v ČR zde nepřipouští možnost bezplatného uveřejnění jakkoliv dlouhé ukázky - pokud neslouží k prodeji nosičů, nebo jeho propagaci.

Na to podle autorského zákona nemají tak úplně právo - ale kdo by se s nima chtěl hádat? Vřele doporučuju s vkládáním cizí hudby nelaškovat.
still_wolf
Profil *
Hm, takže když se to tak vezme, tak jestli chceme hudebným způsobem zpříjemnit pobyt na našich WWW, tak se musíme stát skladateli.
Bubák
Profil
Hm, takže když se to tak vezme, tak jestli chceme hudebným způsobem zpříjemnit pobyt na našich WWW, tak se musíme stát skladateli.
Mušíš být skladatelem, textařem, hudebníkem a zpěvákem, nebo použít hudbu někoho takového, který ti dal souhlas a nezastupuje ho OSA-Nostra.
VitaZ
Profil
zpříjemnit pobyt na našich WWW, tak se musíme stát skladateli.
Nebo použij hudbu někoho, kdo je už víc než 70 mrtvý. Ale i takovou hudbu Ti musí nahrát někdo, kdo ti dá svolení k použití. Nemůžeš prostě vzít např. nahrávku Mé Vlasti od České filharmonie a dát ji na web, i interpret hudby může býtchráněn autorským zákonem.
Kolega co ze zabývá videem používá nějaký program na generování melodií, pak problém s autorstvím mít nebudeš.

Ale stejně jsem přesvědčen o tom, že nejlépe zpříjemníš návštěvníkům pobyt na tvých stránkách tím, když tam žádnou hudbu nedáš. Co když příjdu na tvůj web a nějaká hudba už mi ve sluchátkách hraje? /teď právě např. M. Tučný - Best off/
still_wolf
Profil *
Mno, proto bych tam dal možnost i vypnutí hudby. A když já si vygeneruju hudbu z filmu, tak na tu hudbu už neplatí autorská práva? To bych pak mohl použít jakékoliv soundtrack z filmu ne? A ještě, platí autorská práva na hymny? Či nějaké vojenské signály (signál polní trumpetou k obranně vlastní linie). A ještě, nevíte jak převést kvalitně mp3 (bez lidských hlasů) na MID?
Děkuji
Jakub
Profil
Takže postupně:

Ať "vygeneruješ" nebo jakkoliv přeneseš hudbu odkudkoliv kamkoliv, někdo ji složil a nahrál. Prostě na jakoukoliv hudbu se vztahují autorská práva, i kdyby sis ji přehrával z not v obýváku (pokud sis ji nenapsal sám nebo autor nezemřel před zmiňovanými desítkami let) ;o) Tzn. soundtrack použít nemůžeš (veřejně, bez placení autorům).

Na hymny (pokud jsou dostatečně staré) se imho autorská práva nevztahují, ale hymna je státní symbol a používání řeší zvláštní zákon, což je dobré nastudovat - státní symboly nejde používat jak se člověku zamane (byť s tím může člověk nesouhlasit...). Hymnu, kterou bys použil, také někdo nahrál a práva se vztahují i na tu nahrávku.

Vojenské signály - pokud není autorem signálu autor zemřelý před míň než 70 lety, tak ho snad použít můžeš ;o)

Kvalitní převod mp3 -> midi není možný z principu (ano, existují různé programy, vyzkoušej je, uvidíš). MIDI prostě zaznamenává party jednotlivých nástrojů, které pak jde v počítačí díky hw (většinou spíš sw) syntéze přehrát. Naproti tomu mp3 je - byť kompresní - záznam zvuku jako takového. Při převodu mp3 -> midi bys chtěl po počítači, aby v nahrávce rozeznal jednotlivé nástroje a napsal pro ně noty. A to bys chtěl moc.
Petr_K
Profil *
Mám dotaz k autorským právům. Když dělám webové stránky kapely, kterou OSA zastupuje co můžu dát na web??? Jde mi o to jak dlouhá může být ukázka a v jaké kvalitě???? Stačila by mi třeba minutova ukázka v nějaké kvalitě 92kb/s Stereo nebo aspoň 64kb/s. Můžu to takto zveřejnit? Pripadne kolik pisnicek z CDcka muzu takto zverejnit....
Dík za odpověď
Joker
Profil
still_wolf
Autorská práva se vztahují na jakékoliv autorské dílo. Ne na nějaký formát souborů (MP3, MID nebo cokoliv), ale na tu hudbu jako takovou. Teoreticky když půjdete po ulici a budete si tu písničku zpívat, porušujete autorské právo (no na mě nekoukejte, já ten zákon nevymyslel). OSA už dokonce chtěla vybírat poplatky i za písničky co si lidi hrají s kytarou u táboráku.
Nedívejte se na to, kde tu hudbu získáte. Na tom nezáleží. Dívejte se na to tak, že kde existuje autorské dílo a autor (který není 70+ let po smrti), existují autorská práva. Dokonce i webová stránka je autorské dílo a okopírovat cizí HTML kód, skript nebo kaskádové styly bez dovolení je stejný prohřešek proti autorským právům jako kopírovat hudbu.
U hudby z filmu existuje nějaký autor té hudby, který k ní má autorská práva. Tohle je prostě neprůstřelné.

Petr_K
Když dělám webové stránky kapely, kterou OSA zastupuje co můžu dát na web???
Pokud Vám to dovolí ta kapela, tak ano. Autorská práva autorovi nemohou zaniknout ani když se nechá zastupovat nějakou organizací. Takže i když má autor smlouvu s OSA, pořád má autorská práva ke svému dílu. Akorát podle zákona musí "strpět zásah do práva..." v rozsahu vyplývajícím ze smlouvy. Takže leda že by se ve smlouvě s OSA výslovně zavázali to nedělat.
Joker
Profil
still_wolf
Jinak teoretický způsob, jak ta autorská práva obejít:
Založte si nějakou sektu, kde budete mít jako náboženský obřad navštěvování Vašich webových stránek. Potom by hudba na webové stránce bylo nevýdělečné užití při náboženském obřadu a na to je ze zákona bezúplatná licence.
:o)))))))

No a pak až dostanete žalobu od OSA, tak uvidíte jestli to zafunguje nebo ne :-D Každopádně na ten soud bych se docela přišel podívat :o)
Bubák
Profil
Joker
<OT>
Pokud nechcete platit (spoustu věcí), založte ci vlastní církev ;-)
<OT>
Petr_K
Profil *
Joker
Jo, tohle chápu že když jsme to natočili tak nám ta nahrávka patří, jenže je trochu problém s autory těch písní o to mi šlo.
Když kapela točí písničky na CD, musí přitom platit autorům skladeb. Když ty písničky kapela naživo hraje na zábavě tak se taky platí autorům a když se prodá Cdčko, tak z toho jdou taky autorům peníze a když to CDčko někdo veřejně prehrává tak se platí taky. Ty peníze jdou přes OSA a tam se "rozmělní" a nezbude z nich skoro nic, ale to je už jiná věc. Takže je tu ještě otázka jestli uvedením vlastních ukázek z nahrávek neporušuju autorský zákon skladatelů. Možná už to moc řesím, ale když je tu takové fórum, je škoda toho nevyužít.
ppooler
Profil
Je porušení autorských práv,když využiji (nějaké)hudební skladby pro "background" do domacího videa ,- natočené např. digitální videokamerou ?
Joker
Profil
Petr_K
Tak pokud autorům originálů zaplatí za to, že zveřejní své nahrávky jejich písní, tak už je to pak IMHO v pořádku.
Ale zas tak do hloubky do toho nevidím, nejsem právník.

ppooler
Je porušení autorských práv,když využiji (nějaké)hudební skladby pro "background" do domacího videa
To záleží na tom. Použití pro osobní potřebu je takzvané volné užití, kdy autorský zákon neporušujete. Pokud byste to chtěl promítat veřejně, tak potřebujete licenci.
Ale kdybyste to video dal třeba do televize, tak nemusíte mít problém, jelikož to vysílá televize a ta tu licenci má. Jeden kamarád takhle měl v televizi videoklip i s autorsky chráněnou hudbou a no problem :)
Fr
Profil *
Dobrý den,
čtu zdejší diskuzi a srovnávám ji s tímto:

uvádím výňatek z Autorského zákoníku ČR. Výňatek autorského zákoníku ČR : § 15Autorské právo neporušuje, kdo použije námětu obsaženého v cizím díle k vytvoření nového díla původního. Autorova svolení k užití díla nepotřebuje a odměnu není povinen poskytnout, kdo a) zhotoví rozmnoženinu nebo napodobeninu uveřejněného díla pro svou osobní potřebu, pokud ji, jde-li o dílo výtvarné, zřetelně jako rozmnoženinu nebo napodobeninu označí
Proč by to nemohlo jít , třeba video + MP3 + zřetelné označení ? Jedná se o umístění na web někde na netu?
děkuji za odpověď
Anonymní
Profil *
ZDRAVIM
PEAT79
Profil *
TAKZE ESTE JEDNOU ZDRAVIM...DELAM HUDBU POMOCI SOFTWARU REASON3 A MAM UZ NEJAKY SLUSNY VECI KTERY BYCH RAD ZVEREJNIL......JAK MUZU ZISKAT AUTORSKY PRAVA NA SVOJI VLASTNI TVORBU?? MUSIM MIT ORIGINALNI SOFTWARE?? JE TO DLOUHEJ&NAKLADNEJ PROCES??? DIKY... PETR>>>>>peat79dj@centrum.cz
frgi
Profil *
Ahoj, zajímalo by mě, jak je to s autorskými právy při vlastní tvorbě. Hypoteticky:někteří členové kapely složí song jeden ze spoluautorů kapelu opustí....Může dál song používat bez problémů s autorskými právy? Jde toto někde vyčít??? díky za odpovědi.
Kéhi
Profil *
PEAT79
Autorská práva vznikají s výtvorem. Ihned. Pokud třeba můj tříletý bratr namaluje nějakou změť čar, vlastní k tomuto "obrazu" autorská práva. :)
Gratiel
Profil *
A co DJ ten dělá remixi jako by se nechumelilo a neříkejte mi že si pořád schání autorský práva.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0