« 1 2
Autor Zpráva
Gekon
Profil
Gratiel
Jestli to nebude tím, že autorská práva vznikají automaticky, a zanikají až 70 let po smrti autora, pokud není upraveno jinak.
djlj
Profil
Gratiel
No dost DJů to dělá tak, že sice dělají remixy jak na běžícím pásu, ale ty pouštějí třeba jen na svých akcích nebo ve svým pořadu v rádiu. Nevydávají je. A kdo je vydává, tak si to holt musí nějak domluvit :).
Georg606
Profil
Tak že stoho co jsem tady četl můžu dát na svoje neoficialni fanouškovské stránky ukázky hudby o celkové délce 30s a kvalite 32kbps ?? Je to tak nebo můžu dát i v lepší kvalitě ??
Joker
Profil
Georg606
Tak že stoho co jsem tady četl můžu dát na svoje neoficialni fanouškovské stránky ukázky hudby o celkové délce 30s a kvalite 32kbps ??
Ne. Oficiálně nic takového není dovolené. Žádná "povolená délka" ani "povolená kvalita".
Ale možná by to samotný autor mohl povolit, nebo alespoň tolerovat. Pokud teda autorem není Prince :)
Georg606
Profil
A jaký postih hrozí zato že si to tam umístíte bez povolení?
djlj
Profil
Ne. Oficiálně nic takového není dovolené. Žádná "povolená délka" ani "povolená kvalita".
To není, ale když si pročteš ty věci na osa.cz, tak tam je, že můžeš na web umístit ukázku ve zhoršené kvalitě a v délce dostatečné pro předvedení zákazníkovi (návštěvníkovi). (Alespoň tak 2 roky zpět to tam bylo.)
Joker
Profil
djlj
když si pročteš ty věci na osa.cz, tak tam je, že můžeš na web umístit ukázku ve zhoršené kvalitě a v délce dostatečné pro předvedení zákazníkovi
Asi už mají jiný web, ale tohle je napsané přímo v autorském zákoně. Najdu citaci:
§ 32 Propagace výstavy uměleckých děl a jejich prodeje
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo za účelem propagace výstavy nebo prodeje originálů či rozmnoženin uměleckých děl
taková díla užije v rozsahu nezbytném pro propagaci takové akce, s výjimkou jakéhokoliv jiného užití k přímému nebo nepřímému hospodářskému nebo obchodnímu prospěchu.(...)

Nejsem si ale jistý, jestli se zrovna fanouškovská webová stránka vejde do tohohle paragrafu.

Jinak by bylo zajímavé zjistit, jestli by byla průchodná citace hudby, například nějaká ukázka u článku pojednávajícího o dané písničce.

Mimochodem, když už jsem surfoval po stránkách OSA, našel jsem tam zajímavou položku: hudba na pozadí jako podkreslení webových stránek. Pokud jde o osobní stránky fyzické osoby, platí se 500 za každých započatých 2000 přístupů na stránku za rok.
Což mi přijde slušná pálka... i nová verze mých stránek, která existuje necelý měsíc a má průměr 12 unikátních návštěvníků denně má už nějakých 2200 zobrazených stránek. Když si představím, že u jen trochu víc navštěvovaných osobních stránek by ty poplatky byly desetitisíce až statisíce Kč za rok...
djlj
Profil
Joker
Hmm. No já třeba používám 30 sekundový ukázky v 64 kbps, a to naštěstí projektů a interpretů, který v ČR z 99 % nevycházejí a nemají zde zastoupení, tak to naštěstí nikomu nevadí. Kolikrát spíš na italských fórech vidím, jak i někteří interpreti odkazují na to, jak se o nich píše na Italo.cz :)). Zatím mi fakt nikdo nepsal, abych to oddělal. V zahraničí totiž mají trochu větší IQ, a tam se chápe, že toto je služba těm interpretům, a ne něco, za co bych já ještě měl někomu platit. Snad se to u nás brzy taky změní (až pochcípají Janda a spol.).
Joker
Profil
offtopic:
djlj
V zahraničí totiž mají trochu větší IQ, a tam se chápe, že toto je služba těm interpretům, a ne něco, za co bych já ještě měl někomu platit. Snad se to u nás brzy taky změní (až pochcípají Janda a spol.).
Asi jim nic jiného nezbyde- buď se to změní nebo časem krachnou :)
Alespoň teda kromě hudby a filmu neznám odvětví, kde by sami prodejci bojovali proti vlastním zákazníkům a podporovali nelegální šíření svých výrobků tím, že záměrně škodí legálním uživatelům. Jinak Janda je docela komik, s jeho výroky o chudých umělcích... už to, že zrovna on mluví o chudých umělcích, ale hlavně když, co jsem četl, ti umělci mají z ceny CD podíl v řádu jednotek procent, takže na tom rejžuje někdo úplně jiný.
Jan Rippl
Profil
Doporučuji www.jamendo.com :)
Licence Creative Commons.
osicka
Profil *
Měl bych jeden dotaz, web http://www.radioblogclub.com/ totiz umoznuje vkladat hudbu na web pomoci jejich flash playeru (jako reklamu pac se to pres ten player da u nich koupit). Podle toho co jsem si zde precetl je ale i umisteni (a nasledna produkce) takoveho playeru na web nelegalni, i kdyz to u me pouze hraje.
Je tomu tak?

Nejsou tam asi autori zastupovani osou primo, ale urcite se tam najdou zastupovani osou na zaklade druzby s nejakou "pratelskou" organizaci.
Georg606
Profil
No možná že tohle vnese trochu světla do tohoto tématu na dotaz
Chtěl jsme se zeptat když vytvářím
fanouškovské stránky tak jsme uvažoval že bych tam umístil pár 30s ukázek s
její tvorby nemá to sloužit jako prostředek pro nelagální či jiné šíření
hudby ani to není komerenční stránka (prostě 30s vystřihnutých s cca
4minutové skladby) jen na ukázku co vlastně zpívá a jak to zní
Mi přišla odpověď:

v každém případě, kdy sdělujete veřejnosti hudbu autorů zastupovaných OSA,
případně jiným zahraničním kolektivním správcem, máte povinnost uzavřít s
OSA tzv. licenční smlouvu, na základě které získáte souhlas autorů s užitím
jejich skladby.

Pro Vámi požadované užití hudebních děl je nutné rozlišit, jakou formou
budou sdělována veřejnosti. V tuto chvíli se nabízí dvě varianty řešení:

1) dílo je zpřístupněno v tzv. režimu streaming - bez možnosti stažení - v
tomto případě je autorská odměna stanovena ve výši 500,- Kč bez DPH měsíčně
za každých 15 minut celkové stopáže všech v daném měsíci zpřístupněných
záznamů skladeb,

2) dílo bude zpřístupněno ke stažení. V tomto případě je autorská odměna
stanovena ve výši 2,00 Kč bez DPH za každou takto vytvořenou rozmnoženinu
(stažení).

Výše uvedené případy se nevztahují na díla autorů nezastupovaných OSA a tzv.
volná díla, tedy díla autorů, kteří jsou déle než 70 let po smrti. Zároveň
Vás musím upozornit, že výše uvedené sazby jsou platné pouze do konce tohoto
roku. Od 1.1.2008 by měl být v platnosti nový sazebník OSA, ale v tuto
chvíli Vám bohužel ještě nejsem schopen sdělit konkrétní sazby.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.