« 1 2 »
Autor Zpráva
Anicka
Profil *
Je legalni kdybych zacala delat webove stranky za penize?
Chodim normalne do skoly, ale vubec se nevyznam jestli bych musela mit nejake zivnostnaky, ICO, DICO, a tak. Nebo je nejaka castka do ktere to podnikani nemusi nahlasovat? A co dph? dane, pojisteni a tak? Ja tomu vubec nerozimi, ale delat to (ty papiry) abych napsala trebas stranky tridy a dostala za to trebas 500 je trochu blby, ne? A navic je mi teprve 16.

Copak je to jak za komunistu, ze o vsem rozhoduji urady a musim mit povoleni?
quinux
Profil
No nejsem přímo odborník, ale příjmy do 10 000 Kč ročně nemusíš danit, tzn. že můžeš udělat web za peníze .. další možností v tvém případě je, že tě škola najme jako brigádnici :o)
Marty
Profil
Nepracuji jako brigádník přímo v IT, ale příjmy do určité výše se daní jen minimálně nebo vůbec.
Najmutí jako brigádníka, je asi ta najlepší volba.
Ještě lepší variantou je najmutím stylem z ruky do ruky, po předchozí domluvě(jako když dostaneš peníze za to, když doma umeješ nádobí).
Honza H.
Profil *
Pokud je ti 16 let, tak to zřejmě půjde zlegalizovat pouze jako brigáda. Šlo by to ale řešit tak, že se zákazníkem uzavřeš smlouvu o provedení určité práce jako fyzická osoba a bude stanovena cena za dílo. Potom už ale záleží na výši výdělku, do jaké daňové skupiny budeš zařazena. Ale vzhledem k věku by bylo vhodné mít odpovědnou osobu, která tě bude zastupovat alespoň na papíře ( rodiče )
Pokud ale nebudeš dělat velké projekty za horentní sumy, tak se to často dá řešit dohodou práce bez papíru = levnější práce a obě strany jsou spokojeny. Nechci tím navádět k daňovým únikům, ale taková bývá praxe. A to se netýká jenom psaní webu
ax123
Profil
Honza H.
to by tu možná ani nemuselo být i když máš pravdu
mgiel
Profil
nebo se dohodnout s někym kdo má živnostak ...
Yuhů
Profil
Aničko, v zásadě máš tři možnosti:

* smlouva o dílo
* dohoda o provedení práce
* na černo (což samozřejmě nedoporučuji ;-)

V žádném z těchto případů nepotřebuješ živnostňák. Dohoda je v pořádku, pokud ji provádíš v omezené míře (tuším 100 hodin ročně). Ale nejsem na to odborník, takže se na tyto možnosti zeptej toho, komu ten web budeš provádět.
DoubleThink
Profil *
Copak je to jak za komunistu, ze o vsem rozhoduji urady a musim mit povoleni?

No především jde o daně - proto se nedá pracovat stylem "výměnný obchod" - někdo musí zaplatit daň.
Pro firmy je nejjedodušší využívat služeb živnostníků - nemusí se dělat žádné velké papírování, jenom se zaplatí a zaúčtuje faktura a hotovo.
Živnosťák je docela výhodný - pokud studuješ. Pak pro tebe neplatí minimální daň (to se tedy socanům opravdu zase něco povedlo) a sociální a zdravotní pojištění za tebe taky ještě platí stát.

Jelikož tato činnost spadá do volných živností, bude tě to stát jen 1000,- a procházku na živnostenský a finanční úřad.
Leo
Profil
"procházku na živnostenský a finanční úřad"

A spravu socialniho zabezpeceni a jeste predtim se musi kamsi pro vypis z trestniho rejstriku, Leo
Yuhů
Profil
na finančňák musíš dvakrát a zapomněl jsi návštěvu zdravotní pojišťovny.

A taky nevím, jestli když je Aničce 16, jestli už může mít živnostňák.
mgiel
Profil
zivnostak mit muze ale se souhlasem zakoneho zastupce ....

takze cesta probíhá takto

(pošta) kolek na rejstřík trestů (50kč)
(matrika) vypis z rejstriku trestů
(domov) čekání 10 dnů než to pošlou
(živnostenský úřad) tak tady zažádáš o živnostak cca 10-14 dnů 1000 kč
pak finanční úřad
pak zdravotní pojišťovna
pak sociální
no a pak myslim ještě jednou finanční (chtěj něco z pojištoven)


ale vubec jsem netušil a vůbec by mne nenapadlo že když člověk chce živnostak musí začít na poště :)
Anonymní
Profil *
tybrdo, to je desnz to bude clovek 3 dny vyriyovat jen aby udelal statu dobre a zaplatil dane? To mne teda stat jako svyho zakaznika ktery mu chce zaplatit moc nemotivuje. To asi radsi udelam nacerno, jak tu kdosi placl do 10.000 rocne pry nic platit nemusim a tak jsem z obliga. A kdo dokaze (jak?) ze jsem udelal treebas za 15.000?
habendorf
Profil
A kdo dokaze (jak?) ze jsem udelal treebas za 15.000?

Tvůj zákazník si to chce dát do nákladů a pokud tě nechá vystavit fakturu jen na 9.999,- ale zaplatí ti v reálu 15k, pak na tom tratí, takže se do toho nepohrne. A pokud mu vystavíš skutečně fakturu na 15k, a uvedeš v DP jen 10k, dopouštíš se tr. činu krácení daně. A FÚ má nástroje pro křížovou kontrolu. Takže asi tak.
FLyy
Profil *
no kdyz udelam 3x stranky za 4.000,- pokazdy pro nekoho jineho jak se ten bernak dozvi ze jsem je delal vsechny? jedna firma v praze, jedna v brne a dalsi v ostrave....trebas. to budou dohledavat kazdeho pro koho jsem pracoval? Jak? Ja jim to rikat nebudu a mucit mne nemuzou :)

Anebo vsem firmam v republice proverovat kazdou polozku jestli mi dle ucetnictvi nekdy neco nezaplatili?
habendorf
Profil
FLyy: To je stejná otázka jako: To nemůžu jet pět minut po dálnici 220km/h? To je každej kilometr radar? Odpověď je: většinou můžeš, většinou tam radar není. Jinými slovy může ti to vycházet třeba celej život, ale tady se bavíme o tom, co je legální a co ne. Já vím že kde není soudce, není žalobce.


jak se ten bernak dozvi ze jsem je delal vsechny? Identifikuje tě DIČ.
mat
Profil
mgiel
(pošta) kolek na rejstřík trestů (50kč)
(matrika) vypis z rejstriku trestů
(domov) čekání 10 dnů než to pošlou


- pokud jsi z Prahy, tak by tyhle body měly od března odpadnout, ŽÚ najedou na nový systém, kdy si výpis z rejstříku trestů vyžádají samy po síti...
lukysy
Profil
Ježíši, tohle mi za to nestojí... Nedělám na zakázku nebo dělám jenom tak, že to je z ruky do ruky, takže to mám v poho. A tohle je jako volná živnost, jo? To je celkem dobrý, protože když mi nevýjde school, na kterou se hlásím, tak to můžu dělat i tak... :o)
Leo
Profil
Mel jsem pocit, ze tady nejde o to, jak ocurat zakony, ale naopak co delat aby je clovek neporusoval, ne? Leo
FLyy
Profil *
spravne bavime se o tom jak to delat legalne.
takze musim mit nejake papiry kdyz vydelam pod 10.000 rocne? a DIC a podobne nepruhledne nesmysly???

Dalsi otazkou je, proc mi to stat dela tak slozite, ja mu chci neco zaplatit, jsem klient a oni mne honi po uradech, buzeruji a opruzuji....takhle jim ty dane moc lidi neda...
Leo
Profil
Jenom poznamku / ted nam vlada vymyslela minimalni dan (z prijmu, plati se jednou rocne, ted do konce brezna za rok 2004), tusim ze cca 10 tisic, kterou zaplati i ten, co nevydelal VUBEC nic, a dokonce i kdyby prodelal, staci, ze je zivnostnik (neplati / mam pocit / pokud ma zivnost jako bokovku pri zamestnani). Leo
habendorf
Profil
neplati / mam pocit / pokud ma zivnost jako bokovku pri zamestnani

Ano, v tom případě neplatí.
mgiel
Profil
a neplatí ji ten kdo začal ....první dva roky ..
krteczek
Profil
no myslím že nejlepší je ta dohoda o provedení práce, ty nepotrebuješ živnosták, a firma ví jak to zaúčtovat (dokonce jestli se nepletu tak rovnou z te častky odvede dan). a pro jednu firmu mužeš v jednom roce pracovat maximálně 100 hodin ( no záleží kolik hodin si budeš vykazovat - nechat si rezervu jedobrá volba ). no a priští rok vezmeš všechny příjmy(doklady o nich a zajdeš na finančak a oni ti spočítají dan) ale nejlepši bude když zajdeš na ten finančák hned a zešptáš se, co a jak, ad ti řekne- napíše co a jak , skonzultuj to s někym kdo zná naši danovou soustavu a rozhodni se ...
krteczek
Honza H.
Profil *
Myslím, že je na čase to célý dohadování shnout do nějakýho závěru. Anička musí mít v hlavě hotový guláš. V každém případě bych se nezabýval prací načerno. Zákon je daný a my ho tady nezměníme. Pokud se do toho pustí, tak je to její věc a nikdo znás nemá právo to doporučovat nebo naopak rozmlouvat.

Nejsrozumitelněji to vystihl Yuhů :

* smlouva o dílo
* dohoda o provedení práce
Obě varianty jsou legální a nemusí na to mít živnostenský list. Pokud to celé udrží v zákonem daných mezích ( max. výše výdělku a počet odpracovaných hodin ), tak nemusí platit daně ani soc. a zdravotní pojištění. Možná bude potíž s věkem, ale to si musí prověřit na úřadě sama. Asi by bylo vhodné práci provádět jménem rodičů, ubylo by problémů s odpovědnou osobou. V každém případě nikdo z nás asi není odborník v právních otázkách, tak by bylo vhodné prostudovat živnostenský zákon
Nevím jaké schopnosti a možnosti Anička má, ale pro pár tisícovek bych si živnosťák nedělal. Před deseti lety jsem s velkou slávou začal podnikat v dobré víře, že se budu mít dobře, co vydělám, to budu mít. Omyl pánové. Dřel jsem se jak vůl od rána do noci a výsledek moc vidět nebylo. Po třech letech jsem úspěšně zkrachoval a jsem spokojenej. Je lepší být dobře zaměstnanej než špatně podnikat ( asi jsem to neuměl ). Tím nechci říct, ať nikdo nepodniká. Kdo to umí a má nato, prosím. A klidně před ním smeknu, protože vím, co je to za řeholi. Raději bych si něco navíc vydělal na smlouvu a bez starostí. Co udělám - prodám a hotovo.
Tak Aničko, vyber si co uznáš za vhodné a přeji Ti hodně štěstí.
FLyy
Profil *
Nekde jsem cetl tohle:

Vláda, která nedokáže daňovým poplatníkům vysvětlit, jak snadno platit daně, si nezaslouží, aby ty daně někdo platil.

Pod tento vyrok bych se 100% podepsal. Kdo se mnou?
Leo
Profil
"Pod tento vyrok bych se 100% podepsal. Kdo se mnou?"

Podepsat se muzu, ale stejne je musim zaplatit :-) Leo
Honza H.
Profil *
Lze jen souhlasit !!!!!!!!!!!!
Anonymní
Profil *
Ještě jedna otázečka pro ty kdo se vyznaji.
Když si budu chtít nechat udělat živnostnák na to že chci dělat weby,tak to spadá do volnýho podnikání?
Myslím tím to že třeba ve stavebnictví musím mít růný školení nebo určitou délku praxe.
habendorf
Profil
Anonymní: Ano, živnost volná.
mgiel
Profil
ano ....je to volná živnost ---ale počítej se zábavou na úřadech :) včera jsem byl kvuli danim a docela jsem se pobavil :)
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0