Autor Zpráva
hw3
Profil
Zdravím vás!

Na střední škole děláme jako dlouhodobou praktickou maturitní práci - "aplikaci" v PHP 5 (správa školní knihovny). Včera jsme dostali přihlášky k DMP a tam je popsáno následující licenční ujednání:

1. Ve smyslu § 60 autorského zákona č. 121/2000 Sb. poskytuji SPŠ(...) výhradní a neomezená práva (§46 a §47) k využití mé dlouhodobé maturitní práce
2. Bez svolení školy se zdržím jakéhokoliv komerčního využití mé práce
3. V případě komerčního využití práce školou obdrží žák - autor práce (autorský kolektiv) odměnu ve výši jedné třetiny dosaženého zisku
4. Pro výukové účely a prezentaci školy se vzdávám nároku na odměnu za užití díla.

A já si uvědomil jeden důležitý problém, na který jsem zapomněl. Jde o to, že v naší "aplikaci" používáme několik tříd atp., které jsou vydány pod GPL licencí - a ta požaduje, aby aplikace, které tyto skripty používají, byly vydány pod stejnou licencí. Čili nemůžeme podle ní legálně dát škole výhradní licenci.

Napadá vás nějaké "východisko" z této situace?

* Navrhnout změnu přihlášky, která by umožňovala použití GPL?
* Nebo nějakým způsobem udělit škole výjimku dle GPL (je-li to možné)?
* Pan profesor nám také navrhl možnost vydat jednu verzi programu pod "uzavřenou" licencí (dát výhradní práva na tuto verzi škole) a další drobně pozměněnou pak pod GPL - ale to by zřejmě porušovalo GPL.
* ...?

Zjistili jsme dokonce, že se na nějaké licencování při předchozích podobných maturitních pracích moc nehledělo, čili jednalo by se zároveň o docela důležité řešení do budoucna.

Předem děkuji za vaše nápady.

P.S.: Ještě mě napadá jedna drobnost - nevíte, jak je to s licencováním "speciálních" funkcí PHP. Myslím tím PHP-YAZ, komunikace s MS SQL (ODBC, Sybase)... - spadají pod PHP Licenci nebo má každý "modul" svou?
koudi
Profil
. Ve smyslu § 60 autorského zákona č. 121/2000 Sb. poskytuji SPŠ(...) výhradní a neomezená práva (§46 a §47) k využití mé dlouhodobé maturitní práce

Tak to by se mi teda určitě podepisovat nechtělo...ale to by ta maturita asi nedopadla, co :)
svadla
Profil
hw3

ja myslim ze to ty skole nemusis podepsat ne?
Karel_123
Profil *
Já bych se na to zeptal ve škole, ono tohle je taková spíše obligátní věta, ovšem v každém případě má své právní důsledky, tedy informoval bych se co v daném případě, že musím/chci uvolnit tuto práci pod GPL, provést. Ono by s tím neměl být problém, u nás se například u některých prací přímo počítá s vydáním pod GPL, přičemž sám vytvářím aplikaci v C++ za použítí Qt, taktéž licencovaného pod GPL, ovšem jestliže mi škola zaplatí licenci na Qt budu nepochybně uvažovat o uvolnění komereční verze. ;-)
mazlo
Profil
hw3: Zdravím kolegu z Panské :) Já chodím do Užlabiny (P 10) a tam jsme zatím nic nemuseli podepisovat. A třídy pod GPL prý používat můžeme (snad). Ale docela mě štve, že hotový program nemůžeme někomu prodat :-(

Jsou to šmejdi... Člověk se s tím dělá a oni to pak ještě můžou prodat :-/

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0