Autor Zpráva
koli8
Profil
Poradíte někdo postup který by zabránil ukradení nápadu před jeho realizací ? ?

Je mi jasné, že již spuštěné projekty fungují jako inspirace pro další, ale jde mi o to, že když dostanu nápad na vlastní projekt a nejsem schopen ho sám vytvořit a spustit, jak zabráním tomu aby mi ho nějaký šikula pod záminkou spolupráce nevyfoukl a nevydával za vlastní ? ? ?

Možná jsem paranoidní ale zajímá mne to.
joska
Profil *
Špatná kategorie!

Uzavřením smlouvy, která takový případ ošetřuje a jasně stanoví postup, pokud taková situace nastane.
koli8
Profil
Smlouva je dobré řešení, děkuji za radu.

Nemá někdo vzor smlouvy nebo alespoň citaci té formulace ?
Afrod
Profil
Tak si něc vymysli! Třeba: Tato smlouva je vázána na "nápad", který vymyslel Franta Opršálek a nikdo jiný. Pokud někdo zneužije tento nápad mám právo ho žalovat nebo něco v tom smyslu. Vymyslel podpis Pomáhají podpis
Mautinek
Profil
Nejsem si jist, jestli by v tomto případě byla možná žaloba, protože na to nejsou naše české zákony ošetřené. Vycházím z toho, že se například nedá patentovat nápad, dá se pantentovat jen realizace nápadu - tedy již hotový projekt... Nemám to však ověřeno, je to jen čistě moje domněnka...
koli8
Profil
No bezva, takže si kdokoli může sebrat nápad někoho jiného a sám ho ještě vydávat za svůj .......... super právní prostředí :-)

Tak je to vždy jen na dohodě a na důvěře..... kde ale vzít nějaké důvěryhodné lidi ? ? ?
Mautinek
Profil
Jak jsem psal výše, nevím jestli to tak opravdu je...
Každopádně je na takové projekty lepší brát lidi, které už znáte z dřívejška. Potom máte alespoň částečnou jistotu, že Vám nápad nikdo neukradne...
koli8
Profil
Mautinek dobrá rada ale pokud potřebuji někoho nového ? ? ? ?
_suff
Profil
Já osobně bych řekl, že nápad se patentovat dá, ale je to také jen moje doměnka... chtělo by to poradit se s někym, kdo tomu rozumí ;) (např. strejda gůgl :D )
Mautinek
Profil
Já osobně bych řekl, že nápad se patentovat dá

Mno vycházím z přednášky Iva Lukačoviče na Masarykově univerzitě v Brně teď v červnu a ten tam říkal, že mu paní na patentním úřadě nechtěla uznat nápad, že je možné patentovat jen realizaci toho nápadu, tj. nějaký produkt...

Mautinek dobrá rada ale pokud potřebuji někoho nového ? ? ? ?
Jestli ho nehledáte nějak na rychlo, tak se s ním nejlépe ze začátku trochu seznámit, pokud by to šlo tak s ním udělat menší a rychlejší projekt a až poté ho zapojit do nového projektu s Vaším nápadem. Ale je to těžké, lidské špatné vlastnosti se mohou projevit i za delší dobu... V tomto případě je to velmi těžké najít nějaký zaručený způsob...
pantondavo
Profil *
Nápady se kradou- to se pokistit nedá- vzpomeňte na Nepstra:D
Pokud máš u nějaký pojičtovací agentury autorský práva, tak si tam nápady patentuj, ale pokud ne, tak je buď nikomu neřikej anebo je šiř jako freeware:) vyjde to na stejno:)))
_suff
Profil
vzpomeňte na Nepstra :D

Nepstra? Nemyslíš Napstera? Ten u mě na fóru kdysi vydával za svůj jeden pixyho článek o css ...
pantondavo
Profil *
myslim toho napstera z Italian Jobu:D:D:D
_suff
Profil
lol...Italian Job sem neviděl :D :D :D
koli8
Profil
Nemáte někdo zkušenost se sepsáním smlouvy, která by tomuto měla zabránit ? ? Co tam jde napsat ? Koukal jsem do autorského zákona a bohužel tam jsou popsány jen vytvořené věci.
quinux
Profil
Mautinek
koli8
Nejsem si jist, jestli by v tomto případě byla možná žaloba, protože na to nejsou naše české zákony ošetřené. Vycházím z toho, že se například nedá patentovat nápad, dá se pantentovat jen realizace nápadu - tedy již hotový projekt... Nemám to však ověřeno, je to jen čistě moje domněnka...
No "nápad v hlavě" asi nepatentuješ, ale když ten nápad hodíš na papír a vytvoříš kompletní dokumentaci tak už to bude o něčem jiném. Takovouto dokumentaci si můžeš nechat notářsky ověřit a bude i součástí smlouvy s lidmi, kteří se budou na jejím zpracování podílet.

V každém případě, pokud si myslíš, že tvůj nápad je tak cenný, tak tady nediskutuj a navštiv právníka, který tomu rozumí. Mnoho právníků si za "konzultaci" nic neúčtuje a budou chtít prachy až za případné sepsání smlouvy a pokud žádného právníka, který by ti chtěl poradit zadarmo neseženeš, tak jej najdeš na svém úřadě příp. v nejbližsím větším městě a tento ti poradí zadarmo (ale jen poradí).
Petroslav
Profil *
No, to ja mam taky v hlavě jeden nápad, ale horší, je to s tím, že pukud bych to nechal někým vytvořit o.k jo? Ale problem by byl, že za par dnů by bylo na netu desitky stejných projektů...
Protože by to dokazal vytvořit, kde jaky studentík........ A zabranit tomu jak se da?? Podle mě asi nijak...
quinux
Profil
Petroslav
Protože by to dokazal vytvořit, kde jaky studentík........ A zabranit tomu jak se da?? Podle mě asi nijak...
To je riziko podnikání. Musíš být lepší než ti studentíci.
koli8
Profil
Ano to bude nejlepší navštívím nějakého právníka.
Marek Prokop
Profil
Poradíte někdo postup který by zabránil ukradení nápadu před jeho realizací ? ?

Ano. Nepřeceňovat nápady a vlastní už vůbec ne.

Zabývám se webem už docela dlouho, ale ještě jsem nepotkal nápad, který by stál za ukradení. Nápad sám o sobě nemá žádnou hodnotu. Hodnotu má až dobře propracovaný projekt a ten samozřejmě nemusíte rozdávat na potkání. Např. programátorovi z něj stačí jen malá část v podobě technické specifikace.
Keilew
Profil
Byla tu řeč o patentech. Právníci se specializací na patenty a patentní zákon neberou za svůj čas těžký peníze, ale nekřesťanský peníze! Vědí, že je to džungle a že jich je málo, a proto si to taky pěkně osolí. To jen postřeh z praxe...
t.kohout
Profil *
Vím, že to tvůj problém asi neřeší, ale můžeš se případně zapojit - Černá listina československého internetu.
rikin
Profil *
Jednoduchá věc, prostě svůj nápad hodím na papír zajdu na matriku tento papír podepíšu a nechám ověřit a proč neboť je zaznamenán datum a čas což je důkaz o době a poté jednám s partnerem kterého na toto upozorním myslíte že někdo se bude chtít soudit když vám ho ukradne asi ne ale pouze v případě že váš nápad je v něčem specificky aby nebylo možné jej napodobit
imploder
Profil
Marek Prokop
Nápad sám o sobě nemá žádnou hodnotu.
Od čeho jsou potom lidi, co je vymýšlejí? :D
Railbot
Profil
imploder
K ničemu. Navíc těch, kteří mají nehovězí nápady, je jako šafránu. Opravdu záleží až na zpracování a jak se s tím poperou "realizátoři".
gr.
Profil *
Ve smluvě o dílo nebo o provedení práce bych napsal:

článek XY
Zhotovitel (definice zhotovitele v úvodních ustanoveních) se zavazuje nepoužít základní myšlenku ani podstatné prvky předmětu spolupráce popsaného v příloze v žádné své jiné aktivitě po dobu 10 let ode dne uzavření smlouvy. Zhotovitel se dále zavazuje, že udrží naprostou mlčenlivost o parametrech předmětu spolupráce a nesdělí informace o něm žádné třetí osobě. V případě porušené tohoto ustanovení se zhotovitel zavazuje uhradit zadavateli (opět definice v úvodu) částku 600 000Kč na účet zadavatele a to ve lhůtě 15 dnů od chvíle, kdy bude zadavatelem písemně vyzván.

Nevím zda je to právně neprůstřelný ale myslím, že na 99% si to pak nikdo nelajzne risknout. Pochopitelně pokud považuješ potencionální hodnotu svého nápadu za vyšší, pak částku uprav. Myslím zkrátka, že zákaz použít myšlenku projektu nebo jeho části lze takto ošetřit smluvně. Zhotovitel se prostě zaváže nic podobného nepoužít a autorství je pak z hlediska vymáhání odškodného irelevantní. V případě že poruší dohodu, je povidnen uhradit částku.
ninja
Profil
1. Napad (mysle, idea, princip, atd) patentovat ani jinach chranit jako dusevni vlastnictvi nelze.

2. Resi se to obdobou konkurencni dolozky a obchodniho tajemstvi. Uzivatel gr. ukazuje zhurba jak.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0