Autor Zpráva
Keilew
Profil
Zdravím,
narazil jsem na názor, a ne jednou, že software s freeware licencí nesmí být používán na služebních (patřící zaměstnavateli) počítačích a nesmí být použit k vytváření zisku. A dále že nemá cenu se zabývat variabilitou zahraničních licencí (třeba že toto umožňují), protože nad americkým autorským právem stojí z našeho pohledu výš české, potažko evropské... Může to někdo uvést na pravou míru? Smí si zaměstnanec naistalovat na služební notebook PSPad? Smí OSVČ používat PSPad k výdělku (samozřejmě, že NE ho prodávat!).
Pozn.: PSPad je freeware;-)
Timy
Profil
Inu, co si přečíst licenci, kterou jsi odsouhlasil, když jsi PSPad instaloval? :-)

1. UDĚLENÍ LICENCE. Na základě této smlouvy jsou vám udělena následující práva:
a) Právo k instalaci a užívání. Máte právo instalovat a používat kopie SOFTWAROVÉHO PRODUKTU jak pro pro osobní potřebu, tak i pro použití v komerční sféře, ve škoství i ve státní správě
b) V žádném případě nemáte právo SOFTWAROVÝ PRODUKT prodávat či jinak šířit za účelem zisku bez souhlasu AUTORA.
Keilew
Profil
Timy
To je sice pravda, ale neřeší to ten mýtus, že zaměstnanec NESMÍ mít žádný freeware.
A za dále, tím že odklikneš "souhlasím", to má stejnou váhu jako legitimní podpis na smlouvě? Odkážeš mě na příslušný paragraf? Potřeboval bych si ho přečíst...

P.S.: A ty to čteš? Vždycky?:-)
Timy
Profil
Keilew
Teď jsem asi trochu mimo - co je to za mýtus, že zaměstnanec nesmí mít freeware? To je snad záležitost zaměstnavatele, jestli to povolí, ne? Asi jsem trochu v lese :o)

"A za dále, tím že odklikneš "souhlasím", to má stejnou váhu jako legitimní podpis na smlouvě? Odkážeš mě na příslušný paragraf? Potřeboval bych si ho přečíst..."
Vzhledem k tomu, že jsem nic o legitimním podpisu na smlouvě neříkal, tak nemohu sloužit...
quinux
Profil
Keilew
No ten "mýtus" neznám ;) ale:
a) Právo k instalaci a užívání. Máte právo instalovat a používat kopie SOFTWAROVÉHO PRODUKTU jak pro pro osobní potřebu, tak i pro použití v komerční sféře, ve škoství i ve státní správě
jednou je tam napsáno, že to smíš používat v komerční sféře, tak to smíš imho používat i jako zaměstnanec. V tomhle ohledu záleží na interních pravidlech každé firmy.

A za dále, tím že odklikneš "souhlasím", to má stejnou váhu jako legitimní podpis na smlouvě?
Mám pocit, že tohle již bylo součástí nějaké novely zákona, ale bohužel nevím, kterého (nejspíše obchodní styk) takže se nemůžu ani podívat.
Joker
Profil
Keilew
narazil jsem na názor, a ne jednou, že software s freeware licencí nesmí být používán na služebních (patřící zaměstnavateli) počítačích a nesmí být použit k vytváření zisku.
Já bych to řekl takhle: Software smí být používán tak, jak je napsáno v licenci (pokud ta licence není v rozporu se zákonem). Pokud licence komerční použití dovoluje, určitě bych na to dal víc, než na nějaký názor, že freeware nelze komerčně využívat ;-)

A za dále, tím že odklikneš "souhlasím", to má stejnou váhu jako legitimní podpis na smlouvě?
(disclaimer: podotýkám, že nejsem právník)
Podle mého názoru ano. Ono v právu myslím nejde o to, jestli někdo napsal svoje jméno na nějaký papír, ale o věc zvanou "projev vůle".
To znamená, že smlouva je uzavřená tak, že obě strany nějakým způsobem souhlasí s jejím uzavřením. Teoreticky je možné uzavřít smlouvu třeba rituálním tancem kolem ohně, nebo že na sebe navzájem vylijeme kbelík s vodou :-)
Možná bližší příklad :) je cestování hromadnou dopravou. Přitom se taky nepodepisuje žádná smlouva; dopravní podnik má nějaké všeobecné přepravní podmínky (což je vlastně ta smlouva) a cestující projeví svou vůli nastoupením do vozidla.
armin
Profil
Keilew: Je prece spousta freeware aplikaci, ktere jsou ZDARMA pro domaci pouziti, nikoliv pro komercni (treba ten free avg antivir, free avast antivir, pak znam jeste fastStone Image Viewer)... vse je jen o tom zda umis cist :)
Otazne je, co vse je brano komercni pouziti :D
Keilew
Profil
quinux
Zkusím najít, díky!

Joker, armin
Pokusím se dohledat toho člověka, co mi to tvrdil, co ho k tomu vede;-) Mám pocit, že to opravdu může být jen interní nařízení, protože není freeware jako freeware, jak píše správně armin.
armin
Profil
Keilew: Jinak je zcela normalni ze nekde maji zamestnanci prisny zakaz instalovat cokoliv do pc (vcetne freeware - viz mnou popsane "2 typy freeware")... bo mene zdatni uzivatele tam muzou nechtene natahat veci ktere muzou byt ilegalni a pak to jde vse na triko majitele firmy a ten nemusi ani o nicem vedet. Nebude prece kazdy den projizdet x pc co se kam nainstalovalo a kde co je na disku...
Keilew
Profil
armin
jo, přesně to jsem myslel.
fikus
Profil *
Keilew
určitě je to jen interní nařízení. Práva k užívání řeší licenční ujednání, české ani jiné právo toto řešit nemůže, už proto, že spoustu softu nebo třeba linuxových distribucí jinak než free ani neseženeš, nemůžeš za to zaplatit ani kdyby si chtěl.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0