Autor Zpráva
Scumo
Profil *
Ahoj,

mohu na svém webu použít Copyright © a pod. značky? Nebo to je nezákoné?
Dik
Timy
Profil
Zakázané to není, ale je to zbytečné.
Dranel
Profil
Timy
Pár lidí se toho ale lekne... z miliónu :)
Já to přesto na webu mám :)
NetHill
Profil
Zbytečné to určitě není. pokud použiješ plný (správný) tvar copyrightu, můžeš s tím pak argumentovat, v případě soudní tahanice a to téměř v celé EU, USA a dalších státech.

Správný tvar je myslím:
Copyright © odroku - doroku Jméno Příjmení
Když použiješ plný copyright, budeš oficiální autor a stahují se na tebe veškerá autorská práva.
Timy
Profil
NetHill
"Když použiješ plný copyright, budeš oficiální autor a stahují se na tebe veškerá autorská práva."
Což budu i bez uvedení copyrightu. Alespoň u nás -- předpokládám, že se řeší české stránky.
NetHill
Profil
Ano, ale pokud si někdo (čech) zkopíruje téměř celý váš český web na doménu např.: .tk a bude mít i cizojazyčného hostera, myslíte, že se na něj vztahují české zákony i v případě, kdy nemají státy dohodu? Ne... a čím budete argumentovat při mezinárodním trestním řízení? "To je moje" stačit zřejmě nebude...

Je to zbraň, kterou je jednoduché použít, tak proč toho nevyužít?
Joker
Profil
NetHill
Když použiješ plný copyright, budeš oficiální autor a stahují se na tebe veškerá autorská práva.
...zatímco pokud nepoužije plný copyright, bude oficiální autor a vztahují se na něj veškerá autorská práva.
Tomu říkám rozdíl :-)

Mimochodem, protože jsou tu často otázky ohledně autorských práv, zkusil jsem shrnout takové ty základní věci, na které se (nejen) tady lidi hodně ptají do článku.
Teď jsem tam ještě doplnil kapitolku o tom ©, na to jsem si předtím nevzpomněl.
Doufám, že to někomu bude nápomocné.
NetHill
Profil
Bude oficiální autor pouze pro ČR... na to pozor!

Joker
Pěkný článek...

Když použiješ plný copyright, budeš oficiální autor a stahují se na tebe veškerá autorská práva -> ve všech zemích EU a dalších zemích, které patří do této mezinárodní dohody. (název zmíněné dohody už si boužel nepamatuji) <- .
...zatímco pokud nepoužije plný copyright, bude oficiální autor a vztahují se na něj veškerá autorská práva -> pouze v ČR a v zemích EU.

Tomu říkám rozdíl pár desítek států :-D

Ale to už je tak trochu offtopic...

Otázka byla: "Mohu na svém webu použít Copyright © a pod. značky? Nebo to je nezákoné?"
Odpověď: Můžeš, není.
Joker
Profil
NetHill
Tomu říkám rozdíl pár desítek států :-D
Teď nevím, ale nevztahovalo by se na článek zveřejněný tady autorské právo České republiky?
Každopádně ale pro česky psaný článek bude hrát roli nejspíš autorské právo v ČR a SR, protože jinde tomu stejně nikdo nebude rozumět :)
A i tak se domnívám, že úroveň ochrany bude zhruba stejná... i kdyby můj copyright formálně platil třeba ve Svazijském království, v praxi to je celkem jedno, protože nemám možnost to právo reálně vymáhat.
shaggy
Profil
Presne tak, aspoň čo sa týka SR (autorský zákon ČR poznám len "zbežne"), je jedno či tam uvedieš (c) alebo nie. Právo k dielu ti vzniklo automaticky jeho uverejnením, takže nemusíš nič iné vypisovať.
Mistr
Profil
NetHill
Správný tvar je myslím:
Copyright &copy; odroku - doroku Jméno Příjmení

Proč je tam to "do roku"? Nevyplývá zavěr platnosti autorských práv přímo ze zákona?
havs
Profil
Dobrá, má to v Česku a většinou i jinde informativní význam, ale proč neinzerovat jméno autora, když to třebas stojí za to. A hodně klientů to bere jako jakousi propagaci - známku všestranné profesionality své firmy - tak proč jim nevyhovět.
NetHill_neprihlasen
Profil *
Opakuji, že ze zákona vyplívá doba autorského práva pouze pro ČR... každý stát to má v zákonech jinak a plný tvar copyrightu je v mezinárodně uznávaném tvaru. Navíc nemůžete vyžadovat autorská práva po cizinci žijícím v státě, se kterým nemá ČR dohodu. Copyright platí téměř pro celý svět stejně a ¨je uznávaným mezinárodním označením upravující autorské práva.

Někde jsem kdysi četl přímo tuto úmluvu.
Railbot
Profil
Někde jsem kdysi četl přímo tuto úmluvu.
V Blesku?
Joker
Profil
havs
ale proč neinzerovat jméno autora
Jasně. Když budu citovat sám sebe:
Přesto má určitý smysl si to © na web dát. U obsahu by totiž mělo být napsané, kdo vlastně na něj má autorská práva. No a než psát například "Autorem webu je Franta Vomáčka", je kratší a stejně srozumitelné napsat "© Franta Vomáčka". Jiný význam v podobě nějaké "dodatečné ochrany" to ale opravdu nemá.

NetHill_neprihlasen
každý stát to má v zákonech jinak
Nicméně zmíněnou úmluvu není těžké najít: http://cs.wikisource.org/wiki/Bernská_úmluva_o_ochraně_literárních_a_u měleckých_děl
...signatáři jsou drtivá většina států světa (seznam), dokonce i mnou zmíněné Svazijské království :)

A hned na začátku se v článku 2 píše:
Výraz „literární a umělecká díla“ zahrnuje všechny výtvory z literární, vědecké a umělecké oblasti, bez ohledu na způsob nebo formu jejich vyjádření jako: (...)
...členské země tedy nemají právo omezit ochranu autorských práv například jen na díla označená ©.
A vůbec, vždyť by to bylo nesmyslné, autorské dílo je například i stavba nebo socha, to jako že by třeba na domě musela být cedulka "© Architekt, 2007"? :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0