Autor Zpráva
Vítězslav Lorenc
Profil *
Dobrý den,

možná se to tu už nekdy řešilo, ale plánuji na svém webu vyhledávání (google,seznam,morfeo atd.). Mám vlastní pole pro vložení dotazu a ve středu webu se mi zobrazují výsledky hledání (v ifrejmu). Zajímalo by mě, jestli tím, že zobrazím danou stránku s výsledky hledání ve středu mé vlastné stránky, porušuji autorský zákon nebo ne. Například na stránkách googlu jsem se dočetl o pravidlech pouze upraveného hledání (custom search), které si člověk upraví k obrazu svému a pak dá na web. Nedočetl jsem se však už nic o obecné google stránce s výsledky hledání (ta mi bohatě stačí). Stejná situace je u x dalších vyhledávačů. Smím tedy nebo nesmím? Dá se to samozřejmě řešit tak, že zobrazím výsledky v novém okně, ale v ifrejmu je to pro mě lepší. Díky za všechny konstruktivní odpovědi.
Marek Prokop
Profil
Výsledky vyhledávání asi nebudou autorským dílem, takže autorský zákon tím nejspíš neporušíte. Můžete tím porušit určitá pravidla slušnosti nebo podmínky použití jednotlivých vyhledavačů. Není mi moc jasné, proč se na použití jakéhokoli cizího obsahu ptát lidí, kterým ten obsah nepatří. Nebylo by lepší se zeptat přímo jednotlivých vyhledavačů?
Vítězslav Lorenc
Profil *
No třeba měl někdo podobný problém a nějak ho vyřešil. Nejde o konkrétní cizí obsah, ale spíš obecně, jak je to právnicky řešené. Než napíšu konkrétním portálům, tak chci zjistit, jestli někdo neví co a jak.
Marek Prokop
Profil
Obecně si někdo myslí, že framovat či hotlinkovat cizí obsah je neslušné, a někdo si to naopak nemyslí. Jen výjimečně někoho napadne, že by to mohlo být nezákonné, a přesvědčen o nezákonnosti není skoro nikdo. Na druhou stranu má majitel obsahu technické možnosti framování úmyslně i neúmyslně zabránit -- v tom vidím, bez ohledu na etickou či zákonnou rovinu -- největší problém. V podstatě byste stavěl funkčnost svého webu na něčem, co může kdykoli přestat fungovat.
J
Profil *
Vítězslav Lorenc - není to třeba toto? http://www.jakpsatweb.cz/formulare-parazitni.html
Vítězslav Lorenc
Profil *
Samozřejmě jsem si toho vědom a nechal bych danou stránku v ifrejmu tak jak je, tedy i s logem googlu, seznamu atd. Klidně někde napíšu, že dané informace jsou z techo serverů. Nejde mi o to, abych dané informace vydával za svoje, ale aby návštěvník stránek si cokoliv mohl vyhledat a nemusel opouštět můj web.

Bude to pouze jedna z mnoha věcí na mém webu, takže na tom funkčnost stavět nehodlám. Například u vyhledávače jyxo jsou přímo na stránkách informace o tom jak využít jejich vyhledávač a tady to můžete videt v praxi http://opendir.cz/od.x?cohledas=test&msearch=L_SEARCH

Chtěl bych takto využít i ostatní vyhledávače, ale nevím jaká bude reč se seznamem nebo googlem (i když tomu by to asi vadit nemuselo :-), prototo se tomu "jednání" chci raději vyhnout. Ale zas nechci dávat do projektu něco co porušuje zákon nebo určité podmínky vyhledávačů (jestli nějaké někde jsou).
Vítězslav Lorenc
Profil *
to J: Jo to je přesně ono píšou na tom webu: "Výsledky parazitních formulářů se většinou nechávají otevírat v novém okně (není podmínkou)." Tak asi můžu i v ifrejmu ne? :))) Nebo ne ? Netuším nejsem právník :))
J
Profil *
Vítězslav Lorenc jistě, to je detail. Hlavní určitě je informace "Pro nedostatek terminologie označuji takové použití formulářů za parazitní. Není to ale přesné, ve skutečnosti se jedná spíše o symbiózu, protože "zneužívaný" server nijak neutrpí a přijdou tak na něj noví uživatelé."
Vítězslav Lorenc
Profil *
to J: To je taky pravda, tím že ty možnosti hledání na různých portálech uvedu na svém a lidé budou hledat přes ně, jim vlastně přinesu další uživatele (lidi budou koukat na jejich celou stránku i s reklamou atd.). Jen aby to tak viděla i druhá strana.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0