Autor Zpráva
Petrnson
Profil
Po delší době mně konečně napadlo o čem bych mohl dělat webové stránky. Ale nevím jak je to s legalitou. Chtěl bych si udělat něco podobného jako Eprdel . (pouze tuto sekci)

Mněl bych pár otázek:

1) U většiny mp3 nelze zjistit autor a tím pádem se ani domluvit. Lze takovéto mp3 dávat na web bez svolení? Popřípadně s uvedením zdroje (třeba u rádií)?
2) Lze tyto mp3 mít uložené na serveru ic.cz? Nebo na ně mohu pouze odkazovat?
3) Jak je to s parodiemi písní? Třeba je použita jen melodie.
4) Pokud vás k tomuto tématu ještě něco jiného napadne, klidně připište.

Předem děkuji
ninja
Profil
1) Nelze, pokud nemas souhlas autora. Navic pokud dilo jeste nebylo zverejneno, nesmis tak ucinit. Pokud zverejneno bylo a nemas dohodu s autorem, muzes pouze z dila citovat (zpristupnit cast). Zde ale plati podminka uvedeni zdroje, odkud cerpas. A "internet" rozhodne nestaci.

2) Zalezi na podminkach jake mas s ic.cz domluvene. Obecne ano.

3) Parodie pisne je nove autorske dilo. Prava k puvodnimu dilo tim nejsou dotcena. Takze pokud pouzijes ve svem dile dilo cizi bez jeho souhlasu, mas problem.
petrnson
Profil *
Takže zmíněný web toto vše má obstaráno? Nezdá se mi, že by tam byly pouze úryvky.

Má ještě někdo nějaký názor?
Joker
Profil
ninja
pokud pouzijes ve svem dile dilo cizi bez jeho souhlasu, mas problem.
S tím, že existují určité specifické výjimky.

Obecné a jednoduché pravidlo je: Když chci použít nějaké autorské dílo, musím se vždycky nějak dohodnout s autorem
(což nemusí vždy znamenat kontaktování autora, dohoda s autorem je i to, že má třeba na webu napsáno například "Obrázek můžete používat, pokud uvedete autora" anebo "Tento program je šířen pod GNU GPL").
ninja
Profil
petrnson
Takže zmíněný web toto vše má obstaráno? Nezdá se mi, že by tam byly pouze úryvky.

Pravdepodobne nema. Dokud jej ale nekdo z poskozenych nezazaluje, bude mu to prochazet.


Joker
pokud pouzijes ve svem dile dilo cizi bez jeho souhlasu, mas problem.
S tím, že existují určité specifické výjimky.


To co uvadis je ale preci take souhlas autora, ktery je dan jiz dopredu vsem, respektive komukoliv. Vedle toho je vyjimka u citace s dila. Pokud ale dilo nebylo zverejneno, souhlas autora je nutny (pokud je stale zivy).
Joker
Profil
ninja
To co uvadis je ale preci take souhlas autora
Nojo, ale to se netýká té předchozí věty, proto jsem tam udělal odstavec.

Specifické případy jsou například:
- citace (o tom už byla řeč)
- nepodstatné a náhodné užití (například když natočím video a shodou okolností tam je slyšet kus písničky z rádia)
- zobrazení díla trvale umístěného na veřejném prostranství (třeba když vyfotím sochu)
- úřední dokumenty se nepovažují za autorské dílo (podobné weby občas zveřejňují kuriózně napsané úřední dokumenty)
ninja
Profil
Joker ok, pravdu bdis.
petrnson
Profil *
Takže bych se do toho asi nemněl pouštět. Ale zase ne druhou stranu, u amatérských nahrávek jsou autoři podlemně spíše rádi, že jsou slyšet. A ještě by mně zajímalo, jak by to bylo, kdyby návštěvníci sami tyto nahrávky nahrávali na web.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0