« 1 2 »
Autor Zpráva
pau l
Profil *
Zravím. Chci si udělat stránku s hudbou.
Na stránku se bude moc upnout hudba a nebo přehrát.
Nebude se moct stahovat, akorát si je budou moc návštěvníci poslechnout.

Stránku bych chtěl udělat proto, aby než si nějaký člověk CDčko, tak af si je muže první poslechnout.
Třeba by mohl jednou litovat, že dal tolik za tak hloupé CDčko :).


Nebu tím porušovat licence, autorská práva atd...?


Předem dík.
Matty
Profil
pau l
Nebu tím porušovat licence, autorská práva atd...?
Ano, budeš. Leda že bys měl zakoupená práva na tu určitou písničku.
Nebude se moct stahovat, akorát si je budou moc návštěvníci poslechnout.
Tohle bude imho nemožné. Když ji bude poslouchat - bude ji i stahovat.
edit: nevím, jak je to přesně, ale za šíření hudby po internetu musíš platit poplatky OSA.
Joker
Profil
Matty
nevím, jak je to přesně, ale za šíření hudby po internetu musíš platit poplatky OSA.
No, je to takhle- OSA není nějaký "úřad pro vybírání autorských poplatků", je to jen organizace, zastupující určitou (velkou) skupinu autorů. Teoreticky jsou i autoři, které OSA nezastupuje, s těmi by asi bylo nutné se dohodnout zvlášť.
Ale jinak to přesně tak je... bylo by nutné se dohodnout s OSA na licenci pro šíření hudby a potom jim platit poplatky.
Rovnou připomínám, že nějaká hláška o tom, že autorská práva řeší ten, kdo to video nahrál, by nejspíš neprošla... je to vpodstatě stejné, jako třeba rádio nebo televize (například kamarád měl taky video, u kterého byly jako hudba použité autorsky chráněné písničky a televize ho chtěla odvysílat... tak se jich přesně na tohle ptal a řekli mu, že to není problém, že to řešej oni a oni prej "mají práva na všechno" :-) )

A ještě poznámka, pokud by to byla "nekomerční" stránka a jako zaměstnání nemáte člen dozorčí rady ČEZu nebo něco podobného, že ty poplatky jsou opravdu hodně mastné.
potom
Profil
JJ takovádle činnost je sebevražedná
Jan Rippl
Profil
Volil bych cestu Creative Commons a hudbu šířenou pod touto licencí ( www.jamendo.com )
Zerog
Profil
A co kdyby te hudby tam byl jen urivek. Rekneme 20 sekund?
Davex
Profil
Zerog
Jelikož se platí i autorské poplatky za vyzváněcí melodie do mobilu, tak na délce nezáleží. Podrobnosti viz. OSA: Internet a on-line média - sazebník (úplně dole).
Joker
Profil
Zerog
A co kdyby te hudby tam byl jen urivek. Rekneme 20 sekund?
Z pohledu zákona v tom není vůbec žádný rozdíl, náš autorský zákon nezná něco jako že "malá část" by se mohla zveřejňovat libovolně.
Kdy je možné legálně zveřejnit část nebo celé dílo popisuje oddíl 2 autorského zákona, "Volná užití a zákonné licence".

Vliv to ovšem může mít jinde, a to že autorovi třeba zveřejnění úryvku nemusí tak vadit, takže by to povolil.
Ale pokud autora zastupuje OSA, tak nevím, nevím. Šlo by se jich zkusit zeptat, ale spíš myslím, že to stejně nedovolí... vzhledem k tomu, že OSA je banda, co by nejradši vybírala poplatek i za to, že si broukáte nějakou písničku na ulici.
Mr. BG
Profil *
čafec lidi chci se zeptat co když si nekde stáhnu instrumentalod nějakýho DJ např. DJ Premier a pak na to nahraju track co se muže stát? jde to udělat nějak legálně ? dáky za odpověd
Jan Rippl
Profil
Matty

Záleží o jaký typ hudby se jedná. Pokud budu nabízet hudbu licencovanou pod Creative Commons (například i ke stažení), tak je OSA (Ochranný Svaz Autorský) mimo hru. A dokonce, pokud by OSA po mě vyžadovala poplatky za verzi pro nekomerční účely, dopustila by se sama trestného činnu porušení autorského zákona, a já bych byl povinen takovéto jednání OSA, jenž by bylo v rozporu se zákonem a mezinárodním právem, předat orgánům činným v trestném řízení.

www.creativecommons.cz
www.creativecommons.org
Edit: Aha, až nyní jsem si všiml, že už jsem se o tom jednou zmiňoval, pardon :-D
adeline
Profil *
mail: adeline.lilly@gmail.com
ahoj , kdyz vytvorim video z mych fotek podlozene hudbou lepe receno uryvkem trvajicim minutu a pul , porusuji autorska prava (tato pisnicka pod ne spada)
btw pod jakym casovym limitem nebo za jakych podminek autorska prava neporusuji?
dik Ad. ps piste na mail pls
Tessy
Profil *
[b][i]Ahoj, chci zeptat, jestli nevíte jak je to s autorskými právy, když chce někdo zpívat písničky(např. od Lucie Bilé apod.) na městské akci pořádané školou. Děkuji moc za odpoveď- na mail : TesSsy.0@gmail.com
Bubák
Profil
http://www.nkp.cz/o_knihovnach/AutZak/Index.htm, § 35 odstavec 2)
Do práva autorského nezasahuje ten, kdo nevýdělečně užije dílo při školních představeních, v nichž účinkují výlučně žáci, studenti nebo učitelé školy nebo školského či vzdělávacího zařízení.
Protože nevím, jestli zda se nebude vybírat vstupné a nevím, zda nebudou vystupovat také třebas rodiče žáků, nebo školník, tak nedokáži odpovědět.
Magda
Profil *
Ahoj, chtěa jsem se zeptat, když vytvořím video a jako další zvukové pozadí použiju skladbu, kterou upravím ruznými filtry a o něco málo zrychlím, porušuju autorská práva, nebo je to v pořádku? dekuji za případnou odpověď.
Joker
Profil
Magda:
když vytvořím video a jako další zvukové pozadí použiju skladbu, kterou upravím ruznými filtry a o něco málo zrychlím, porušuju autorská práva
Ano (ostatně třeba i YouTube myslím odstraňuje takovou hudbu použitou jako zvuk k videu).
Leda by to bylo video na kterém třeba z rádia shodou okolností hraje ta hudba, pak by to možná šlo uhrát na "nepodstatné vedlejší užití díla".

V praxi samozřejmě záleží na tom, nakolik bude poznat, co je to vlastně za skladbu.
Magda
Profil *
"V praxi samozřejmě záleží na tom, nakolik bude poznat, co je to vlastně za skladbu."
A podle jakých měřítek se to, zda je to poznat, co je to za skladbu posuzuje, zda-li prosím víte?
Jakub
Profil
Nejsem si stoprocentně jistý, ale myslím, že se za účelem ochrany práv posuzují první tři takty refrénu.
Bubák
Profil
Magda
Najdi si v AZ, co je to dílo odvozené. Vůbec nepíšeš, co výsledným výtvorem chceš dělat, ale klidně ho můžeš použít pro osobné potřebu.

Jakub
Zato já jsem si 100% jistý, že jsi plácnul nesmysl.
imploder
Profil
Nebude se moct stahovat, akorát si je budou moc návštěvníci poslechnout.
Tohle bude imho nemožné. Když ji bude poslouchat - bude ji i stahovat.
To je sice pravda, ale může zpřístupnit přehrávání jenom přes flashový nebo javový aplet, který hudbu bude na stránkách stahovat a přehrávat, ale jinou manipulaci (uložení na disk) nedovolí.
Magda
Profil *
Ach ach, to je všechno na mě moc složité, nicméně děkuju. Snad se nic hrozného nestane, když to dám na YT. V nejhorším mi tam do toho dají nějakou reklamu no.
Bubák
Profil
Magda
Zkusit to můžeš, ale pokud neuspěješ, tak nepokoušej štěstí s podobnými nápady opakovaně, hrozí zrušení YT účtu.
Denis
Profil *
Ahoj mam dotaz. Jak to je s autorskymi pravy po smrti autora... neni to nejakych 50 let a potom se hudba smí použít? Rekneme ze bych rad pouzil Pachelbel canon do svého animáku. Predem dekuji za odpoved.
ninja
Profil
Denis:
Jak to je s autorskymi pravy po smrti autora

Je to 70 let po smrti autora.
Chamurappi
Profil
Reaguji na ninju:
Ale to platí v podstatě jen pro české autory, ne?


Reaguji na Denise:
Rekneme ze bych rad pouzil Pachelbel canon do svého animáku.
To je tak provařená věc, že tě za to nikdo popotahovat nebude.
ninja
Profil
Chamurappi:
Ale to platí v podstatě jen pro české autory, ne?

Platí to i pro zahraniční autory, ale v Českém právním prostředí. Pro další podrobnosti o mezinárodním aspektu doporučuji Bernskou úmluvu.
Croowelli
Profil
Chtěl bych se zeptat. Je nelegální, lépe řečeno bude na mě někdo chtít poplatky za použití useknutého refrénu ve skladbě (19 sec), kterou se chci prezentovat na internetu, když je zbytek skladby čistě jen mým výtvorem ?
Nox
Profil
Podle mě určitě nelegální, nemusíš kopírovat celé, stačí něco

Nechceš se raději reprezentovat něčím co je 100% tvé?

Keeehi: to mě připomnělo http://www.videacesky.cz/hudebni-klipy-videoklipy-hudba/axis-of-awesome-4-chords-song ... docela zajímavé :)
Croowelli
Profil
Jde mi o to jestli neexistuje nějaký určitý počet taktů/sekund na který se nepřihlíží jako na porušování autorských práv, protože skladbu mám vesměs hotovou, jsem s ní velmi spokojen a ta perfektně hodící se část refrénu písně z 90. let se těžko nahrazuje...
Keeehi
Profil
Croowelli:
Když jsem chodil do hudebky, dozvěděl jsem se, že do 4 taktů je to možné "okopírovat".
Trent333
Profil *
Prosím, nevím jsem v o autorských právech moc nevím a potřeboval bych vědět kde koupím právě autorská práva třeba na píseň do filmu. Díky za odpověď.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0