« 1 2 »
Autor Zpráva
Miloš
Profil
V tYráži Neviditelného psa jsem objevil zajímavý zákaz (zvýrazněno mnou):
Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace … a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv

Má tohle nějakou oporu v zákonech ČR?
A když pošlu někomu SMS s větou opsanou z NP, zavřou mě?
A smím to někomu nahlas předčítat? Osobně? Po telefonu? Nahrát?
A není náhodou už takto formulovaný (tj. citující) dotaz porušením kopyrajtu?
A Jan Tleskač?
quinux
Profil
Miloš
A když pošlu někomu SMS s větou opsanou z NP, zavřou mě?
Ne, to je citace, ale kdybys celý článek narval do SMS tak potom ano

A smím to někomu nahlas předčítat? Osobně? Po telefonu? Nahrát?
Imho ne

To mi připomíná článek, který kdysi dávno vyšel v novinách a týkal se táborových písní - většina z nich je chráněná autorským právem, takže jejich zpívání je jeho porušení. Takže vy co jedete na tábor nebo tam posíláte děti, doufejte, že tam nevletí URNA :)
ninja
Profil
quinux: tabor je soukramo akce, kde si muzes zpivat co chces - neni to verejna produkce.


Miloš: ta veta na NP jen opisuje zakladni nastaveni ze zakona. Bez dovoleni nesmim cizi dilo uzit. Jsou z toh ale vyjimky (citace, vedecka prace, atd.).
Miloš
Profil
quinux
Ne, to je citace, ale kdybys celý článek narval do SMS tak potom ano
Ale oni se domnívají, že …jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na Neviditelném psu, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv…

Já jen, že mi to celé připomíná texty z cédéček:
„Všechna práva výrobce a vlastníků autorských práv práva k dílu jsou vyhrazena. Bez souhlasu je výroba kopií… půjčování… zakázáno“.
Vzhledem k tomu, že si podle zákonů ČR mohu (pro osobní potřebu) vytvořit kopií kolik chci, mají takové formulace hodnotu psího/kočičího dreku. A na vlně této stokrát opakované lži se pak vezou kampaně ala krysák z Ratatoulí ve službách BSA nebo kýho šlaka, když jakou upoutávka před (jakýmkoli) filmem přirovnává kopírovaná videa k odpadkům…
Jakož by mě zajímalo, mohu-li legálně nabytý nosič (koupené CD/DVD) půjčit kamarádovi, nebo zda i toto je protizákonné.


ninja
Jsou z toh ale vyjimky (citace, vedecka prace, atd.).
No a právě jestli není soukromá pošta (e-mail, SMS…) právě takovou výjimkou; imho mi připadá stupidní, že by bylo protiprávní ocitovat z některého článku v soukromém dopise dvě a půl věty.
quinux
Profil
ninja
To, že je to soukromá akce neznamená, že tam můžeš porušovat zákony, přičemž veřejná produkce to je nebo snad na jsou na táborech jen členové jedné rodiny?
quinux
Profil
Miloš
Ale oni se domnívají, že …jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na Neviditelném psu
Já bych to spíše považoval za formulaci typu "bububu", kdy prostě hrozí neznalým, ale proti znalým by nijak nezasáhli ;)

Vzhledem k tomu, že si podle zákonů ČR mohu (pro osobní potřebu) vytvořit kopií kolik chci
Nevím jak je to formulováno v zákoně, ale nebyl bych si jist tím neomezeným počtem resp. můžeš si udělat záložní kopii, ale to neznamená, že si jich můžeš najednou udělat 1 000. Navíc v tom zákoně taky je, že nesmíš přitom překonat bezpečnostní prvky což v dnešní době, kdy je chráněno prakticky každé CD/DVD znamená, že si nemůžeš udělat kopii ani jednu.

Jakož by mě zajímalo, mohu-li legálně nabytý nosič (koupené CD/DVD) půjčit kamarádovi, nebo zda i toto je protizákonné.
Pokud se nepletu tak to nesmíš pujčit ani v rodině natož kamarádovi.
Medvídek
Profil
ninja
To si pleteš :) pár případů už tady bylo :) Naposledy když dostal pokutu dětský sbor za zpívání hymny :)
Miloš
Profil
quinux
Kopií (pokud nebudu obcházet účinnou protikopírovací ochranu) audiovizuálního díla (CD/DVD) si mohu pro vlastní potřebu udělat kolik chci; nikde není řečeno nic o tom, že to musí být záložní kopie. http://my.opera.com/Sesivany/blog/2006/11/20/co-je-a-co-neni-legalni

Medvídek
OSA vlastní hymnu?
quinux
Profil
Miloš
Kopií (pokud nebudu obcházet účinnou protikopírovací ochranu) audiovizuálního díla (CD/DVD) si mohu pro vlastní potřebu udělat kolik chci
Budiž, s tím počtem byla jen má domněnka

nikde není řečeno nic o tom, že to musí být záložní kopie
No, ale je řečeno, že to musí být pro osobní potřebu a co jiného by to tedy bylo než záložní kopie? :) Tu kopii totiž můžeš udělat jen z vlastněného díla.
Medvídek
Profil
Miloš
* autorská díla je možné oprávněně užít pouze se souhlasem autora, dědice nebo jiné osoby, která je pověřena výkonem autorských práv (např. OSA)
* užíváte-li díla bez souhlasu, porušujete práva autora a vystavujete se sankcím, které stanovuje český právní řád (sankční platba za neoprávněné užití ve formě dvojnásobku běžné autorské odměny, přestupkové řízení, trestní stíhání)


Žádost zde >> http://www.osa.cz/online_zadost.php?akce=zadost
Miloš
Profil
quinux
Tu kopii totiž můžeš udělat jen z vlastněného díla.
To nedoložíš, protože to není pravda.
Miloš
Profil
Medvídek
autorská díla je možné oprávněně užít pouze se souhlasem autora…
To znamená, že když si stáhnu z grammy.ru nějakou muziku (podle zákonů ČR je to z mé strany zcela legální), nesmím si ji pustit (tj. dílo užít), dokud nebudu mít souhlas autora…?
Medvídek
Profil
Bohužel naše zákony jsou tak dobré, že i pokud vlastníte originální nosič a uděláte si 1 kopii, ze které hrajete na nějaké akci, tak porušujete zákon i když máte po rue originální nosič.
Bubák
Profil
Medvídek
Oddíl 6: Trvání majetkových práv
§ 27
(1) Majetková práva trvají, pokud není dále stanoveno jinak, po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.
(2) Bylo-li dílo vytvořeno jako dílo spoluautorů, počítá se doba trvání majetkových práv od smrti spoluautora, který ostatní přežil.

Těch 70 let u české státní hymny uběhlo více, jak 2×, takže bych byl v klidu.
Medvídek
Profil
Miloš
Doma samozřejmě :) Veřejně ne.
Medvídek
Profil
Bubák
Tady nejde ani o to že je autor po smrti .... ty musíš platit poplatek za veřejnou produkci... čili i kdyby si složil nějakou písničku a chtěl ji veřejně hrát, tak musíš platit poplatek !
quinux
Profil
Miloš
To nedoložíš, protože to není pravda
Mluvíme-li v tomto případě jen o CD/DVD, tak je to dáno nepřímo - ty nesmíš CD/DVD nikomu půjčit a ani nesmíš udělat kopii, kterou bys jakýmkoliv způsobem distribuoval/sdílel, tudíž logicky nemůžeš vytvořit kopii z něčeho co nevlastníš. Co se týká půjčoven CD/DVD, tak tam je myslím jasné, že taktéž nesmíš pořizovat kopie z takto zapůjčených nosičů.
Miloš
Profil
Medvídek
Mám pocit, že placení za veřejnou produkci už zrušili – tedy ve smyslu hraju svoje písničky (kamarád s kapelou opravdu dřív musel ose platit za veřejnou produkci své vlastní tvorby; ještě se ho na to přeptám, ale opravdu si myslím, že tohle už neplatí).
quinux
Profil
Medvídek
čili i kdyby si složil nějakou písničku a chtěl ji veřejně hrát, tak musíš platit poplatek
Pokud je to tvá písnička tak imho ne, ale nedávno byl nějaký případ inet rádia, které hrálo tuším jen pár hodin denně a výhradně nezávislou tvorbu, kdy autoři dali prohlášení, že nejsou členy OSA a nechtějí žádný honorář, přesto jak na to OSA přišla, tak to rádio ten poplatek zaplatit muselo.
Medvídek
Profil
quinux
Opravdu to tak je, mam s tim vlastní zkušenosti (z diskoték). Je na tom stejně streamování hudby, nebo veřejná produkce vlastní tvorby, poplatek musíš zaplatit. U nás se už není čemu divit :(
Miloš
Profil
quinux
ty nesmíš CD/DVD nikomu půjčit
A je někde v nějakém zákoně výslovně napsáno, že si nesmím zkopírovat CD z knihovny? Protože je-li to pouze nařízení té instituce, pak nemá oporu v zákoně a argumentačně se točíme v kruhu.

A k tomu půjčování – na CD je sice natištěn zákaz, ale stejně tak je tam natištěn zákaz kopírování; koukal jste někdo opravdu do autorského zákona, že by tam bylo zakázáno jakékoli půjčování, tzn. že nesmím bráchovi půjčit CD?

autoři dali prohlášení, že nejsou členy OSA a nechtějí žádný honorář, přesto jak na to OSA přišla, tak to rádio ten poplatek zaplatit muselo
Tak to už je prachsprosté vyděračství, které by si zasloužilo žalobu.
Bubák
Profil
nedávno byl nějaký případ inet rádia, které hrálo tuším jen pár hodin denně a výhradně nezávislou tvorbu
Tohle?
www.lupa.cz/clanky/internetove-radio-vs-osa-nerovny-boj/
Miloš
Profil
quinux
ty nesmíš CD/DVD nikomu půjčit a ani nesmíš udělat kopii, kterou bys jakýmkoliv způsobem distribuoval/sdílel, tudíž logicky nemůžeš vytvořit kopii z něčeho co nevlastníš
Ale můžu si půjčit disk od kamarádů – v takovém případě při vytváření kopie pro vlastní potřebu zákon neporušuji. Nanejvýš zákon poruší ten, kdo mi to CD půjčil, ale to nemá nic společného s tím, jestli si smím udělat kopii; a to samozřejmě smím.
Mimochodem – už ti někdo odmítnul půjčit CD proto, že je to protizákonné?
A to pořád ještě nikdo neodpověděl, že se podíval do autorského zákona, aby nám řekl, jak to s takovýmto půjčováním je.
quinux
Profil
Miloš
Nebudu to rozebírat nejsem právník, otázkou je, jestli jsi si jist tím co čteš v autorském zákoně. To co je napsáno může mít několik různých výkladů, takže jsi si jist, že mu opravdu rozumíš? ;)
Miloš
Profil
quinux
Jistý si samozřejmě může být málo kdo málo čím, ale vycházím z toho, co jsem četl u Sešívaného – http://my.opera.com/Sesivany/blog/2006/11/20/co-je-a-co-neni-legalni
quinux
Profil
Miloš
A Sešívaný na konci píše: Tento výklad publikuji pouze pro orientaci, nejsem právník, neručím za jeho správnost a zříkám se jakýchkoliv právních důsledků počínání postaveného na tomto výkladu, takže tomu rozumí asi stejně jako my ;)
Miloš
Profil
quinux
Přesto si s tím alespoň dal práci; a neznám žádný zveřejněný výklad, který by sepsal právník.
jirifogl
Profil
Miloš

Pustit si písničku není užitím díla ve smyslu autorského zákona. Mrkněte na §12, není moc dlouhý.
Nox
Profil
Pokud je to tvá písnička tak imho ne, ale nedávno byl nějaký případ inet rádia, které hrálo tuším jen pár hodin denně a výhradně nezávislou tvorbu, kdy autoři dali prohlášení, že nejsou členy OSA a nechtějí žádný honorář, přesto jak na to OSA přišla, tak to rádio ten poplatek zaplatit muselo. quinux

Tak to už je opravdu absurdnost, souhlasím s Milošem, to je na žalobu...

...je občanské sdružení zastupující více než 5800 skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a dědiců autorských práv... OSA web
Asi to chápu špatně, nebo - jak vůbec může mít nějaký občanský sdružení takovou oporu v zákoně? Navíc když se jedná jen o malou hrstku lidí - založím si s kamošem sdružení za neporušování dopravních předpisů a budu legálně vybírat peníze od řidičů, pokud to chápu dobře tak by to bylo postavené na stejné logice.
OSA by klidně mohla podat nějaké zákonné instituci požadavek nas přezkoumání, zda nebyl zákon porušen, ale aby jí automaticky byl připsán poplatek...

Sice se to snažím brát i z druhé strany, je to snaha o ochranu autorů aby neměl autor zisky vždy jen z jedné prodané kopie, ale stejně, toto už je zase hnané do extrému - viz. To mi připomíná článek, který kdysi dávno vyšel v novinách a týkal se táborových písní nebo To mi připomíná článek, který kdysi dávno vyšel v novinách a týkal se táborových písní
jirifogl
Profil
quinux
Já bych to spíše považoval za formulaci typu "bububu", kdy prostě hrozí neznalým, ale proti znalým by nijak nezasáhli ;)

Taky si myslím, že je to jen dělání ramen. Ovšem neměli by zapomínat, že s čím kdo zachází, tím také schází. Pokud to tak opravdu je, někdo by v tom mohl vidět naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu podle §250 TrZ, odstavec (1) :-)

Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Je to teda spíš nepravděpodobné, ale jednou by se to někomu stát mohlo :)

Celkově mě to ale nepřekvapuje. Za tu dobu, co pracuji v oboru webhostingu, jsem měl tu čest se spoustou lidí a zjistil jsem, že povědomí o tom, co je vůbec v autorském zákoně, je mizivé, a to dokonce i u lidí, kteří se aktivně domáhají dodržování svých práv - většinou jsou přesvědčeni o tom, že autorský zákon jim garantuje neomezená práva k buzeraci lidí, kteří dílo nějakým způsobem vnímají (nechci říct užívají, to je podle AZ něco jiného).
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0