« 1 2
Autor Zpráva
Joker
Profil
Už kdysi jsem se na svém webu divil, kolik lidí v těchhle pojmech tápe. Přitom pokud si ten zákon přečtete, podle mě to je vcelku jasné.
Tedy...

Miloš
Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace … a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv
Tohle samozřejmě platí... ta věta vpodstatě jen opisuje to, co říká zákon. Tj. pokud autor neřekne něco jiného, nemusel by tohle vůbec říkat a platí to.

A když pošlu někomu SMS s větou opsanou z NP, zavřou mě?
To je docela sporné... u většiny vět by to dopadlo tak, že stejně nikdo nepozná, že to je zrovna z toho a "kde není žalobce, není soudce". Ale úplně vyloučené to není, viz soudní spor Svěráka o heslo "Upeč třeba zeď" na reklamních billboardech... pokud vím, tu firmu odsoudili k nějakému vyrovnání za porušení autorského práva, ale po odvolání to zrušili.

A smím to někomu nahlas předčítat? Osobně? Po telefonu? Nahrát?
Nahrát ano, pokud tu nahrávku nebudete nikomu půjčovat. Zbytek bez souhlasu autora legálně ne.

A není náhodou už takto formulovaný (tj. citující) dotaz porušením kopyrajtu?
Není. Citace je ze zákona definovaná jako volné užití, které není porušením autorského práva. No a "větší bere", pokud nějaké ustanovení licence je ve sporu se zákonem, platí to, co je v zákoně.
Tj. citaci u nás nikdo zakázat nemůže.

K tomu ovšem poznámka, že ne každé zveřejnění "jenom kousku něčeho" je citace. Kdyžtak viz http://www.it-joker.cz/Pocitace-weby/11-Uvod-do-autorskych-prav--je-le galni--kdyz--.html část "Texty, články, citace, kopírování textů", tam to je rozebrané včetně souvisejících paragrafů z AZ.

Jakož by mě zajímalo, mohu-li legálně nabytý nosič (koupené CD/DVD) půjčit kamarádovi, nebo zda i toto je protizákonné.
Je to protizákonné. Ale běžně se to dělá, protože většina lidí předpokládá, že ten kamarád asi s tím CD nepoběží na OSA nebo policajty a (parafrází na Cimrmana) nikdo jiný se o tom nedozví. A když dozví, neudá. A když udá, nedokáže. :-)

quinux
Nevím jak je to formulováno v zákoně, ale nebyl bych si jist tím neomezeným počtem
Ale jo.
Pokud jsou splněny dvě podmínky: 1. Neobchází účinnou ochranu proti kopírování a 2. vyrobené kopie používá jen pro vlastní potřebu, může si udělat kopií kolik chce

quinux
Co se týká půjčoven CD/DVD, tak tam je myslím jasné, že taktéž nesmíš pořizovat kopie z takto zapůjčených nosičů.
Tak tím bych si tak jistý nebyl.
Zákon to teoreticky dovoluje, pokud CD/DVD nemá ochranu proti kopírování. Půjčím si ho a potom si z něj naprosto legálně udělám kopii pro vlastní potřebu.
Ale tady je asi hlavní věc to, že nějaká přepálená CD/DVD, na která kouká jen jejich majitel, absolutně nikdo neřeší. Jednak se na to nepřijde a jednak i kdyby, podle mého názoru by byl velký problém dotyčného odsoudit pro porušení autorských práv.

Ono totiž kdyby tohle bylo trestné, bude trestné i si nahrávat třeba televizi nebo rádio... a soudě podle toho, že video/DVD/... - rekordéry se normálně prodávají, to asi trestné není.

Miloš
To znamená, že když si stáhnu z grammy.ru nějakou muziku (podle zákonů ČR je to z mé strany zcela legální), nesmím si ji pustit (tj. dílo užít), dokud nebudu mít souhlas autora…?
Doma pustit ano, ale ne ZVEŘEJNIT.

Bubák
Těch 70 let u české státní hymny uběhlo více, jak 2×, takže bych byl v klidu.
To jednak, a ještě navíc hned skoro na začátku autorského zákona je §3:
§ 3 Výjimky z ochrany podle práva autorského ve veřejném zájmu
Ochrana podle práva autorského se nevztahuje na
a) úřední dílo, jímž je (...), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany

Takže státní hymna ani nemůže být chráněna autorským právem. Ono je to logické, si představte, že by se udělala nová hymna, někdo by jí složil a jakože dobrý a po několika letech by řekl, že si to rozmyslel a bude vymáhat licenční poplatky :-)

Medvídek
Je na tom stejně streamování hudby, nebo veřejná produkce vlastní tvorby, poplatek musíš zaplatit.
Což je ovšem docela svinstvo, protože OSA není žádný úřad pro vybírání poplatků, OSA je prostě soukromé sdružení zastupující zájmy svých členů.
Takže pokud provozuju jen svá vlastní díla, platit vpodstatě "konkurenci" (jiným umělcům) za to, že svá vlastní díla můžu provozovat, to už je fakt jak mafiánské výpalné :-/
Joker
Profil
Nox
Asi to chápu špatně, nebo - jak vůbec může mít nějaký občanský sdružení takovou oporu v zákoně? Navíc když se jedná jen o malou hrstku lidí - založím si s kamošem sdružení za neporušování dopravních předpisů a budu legálně vybírat peníze od řidičů, pokud to chápu dobře tak by to bylo postavené na stejné logice.
Ano, je to přesně takhle.
Logicky OSA nemá nárok na poplatky za provozování děl nečlenů OSA.
Jenže druhá věc je, že OSA se prostě chová jako mafie a státní orgány jsou si vědomé toho, že porušování autorského zákona je běžná věc a oni proti tomu nedokáží nic dělat, takže nejspíš jako "odškodnění" ty mafiánské praktiky tolerují.

K tomu příkladu s řidiči- možná by stačilo si založit sdružení na boj proti terorismu a vybírat třeba poplatky ze zbraní a střeliva... plus si zajistit spřátelená média, která by každého kdo by ceknul obvinila z podpory terorismu.
Takový scénář nevypadá až tak nereálně, že? :-/
jirifogl
Profil
Joker
možná by stačilo si založit sdružení na boj proti terorismu a vybírat třeba poplatky ze zbraní a střeliva...

S řidiči by to bylo jednodušší, je jich víc a obvykle svoje vozítka neschovávají :-)
jirifogl
Profil
Joker
Ono totiž kdyby tohle bylo trestné, bude trestné i si nahrávat třeba televizi nebo rádio... a soudě podle toho, že video/DVD/... - rekordéry se normálně prodávají, to asi trestné není.

Trestné to není, protože vytvoření kopie jako takové není užitím díla podle AZ - to je až v případě, že by ta kopie nebyla pro osbní potřebu. Teď z hlavy nevím, jestli vytvoření kopie není užitím vůbec, nebo jestli to je užití, ke kterému je dále definovaná výjimka v případě, že jde o osobní potřebu, ale výsledek je v obou případech stejný.

Při tom vytváření kopie nemá žádný vliv, kdo je vlastníkem originálu - byl by to nesmysl. Vlastníkem díla (resp. práv k němu) je vždy autor nebo jím zmocněný vykonavatel, takže je možné se bavit nanejvýš o vlastníkovi nosiče. Což třeba u rádia není nikdo (vlny jsou přenášeny vzduchem, který nepatří nikomu, a kabeláží na vysílačích, které patří radiokomunikačním společnostem, které k přenášenému dílu nemají žádný vztah).
Joker
Profil
jirifogl
S řidiči by to bylo jednodušší, je jich víc a obvykle svoje vozítka neschovávají :-)
Jasně :)
Myslel jsem si, že kolem řidičů zatím není taková hysterie... ale když o tom přemýšlím, v dopravě existuje podobné "výpalné"... když obec dá na přehlednou rovniku značku 30, za ní si soukromá firma postaví radar a o výnosy z pokut se šábnou, tak to není nic jiného... ale to už jsme trochu OT.


Teď z hlavy nevím, jestli vytvoření kopie není užitím vůbec, nebo jestli to je užití, ke kterému je dále definovaná výjimka
Užití to je, ale je na to výjimka- §30, odstavec 2:
Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.
...a hned následující odstavec 3 stanoví případy, kdy tohle neplatí (počítačové programy, databáze, napodobenina architektonického díla stavbou a "pořízení záznamu audiovizuálního díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu"- což si nejsem jistý, co vlastně znamená)
jirifogl
Profil
Joker
když obec dá na přehlednou rovniku značku 30, za ní si soukromá firma postaví radar a o výnosy z pokut se šábnou, tak to není nic jiného... ale to už jsme trochu OT.

Myslím, že podobných vtipných příkladů bysme našli celou řadu.

"pořízení záznamu audiovizuálního díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu"- což si nejsem jistý, co vlastně znamená
Provozování díla ze záznamu a přenos díla jsou speciální případy užití, definované speciálními paragrafy (tuším §20-§23, či tak nějak). Přiznávám se ale, že jsem ty paragrafy nikdy zcela nepochopil (a vážně jsem se snažil :) )
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: