Autor Zpráva
blackjoker
Profil
Nedávno jsem narazil na článek uvádějící, že stahovat ať už je to cokoli je legální. Docela mě to zarazilo, ale protože jsem se nikdy nějak více nezabýval touto problematikou, tak nevím jak to vlastně je. Navíc nejsem sto si přečíst autorský zákoník a porozumět mu do té míry, abych si byl naprosto jistý co je a není v této době legální. Ještě pak naprosto netuším jaká verze zákoníku je aktuální a pravá, proto se ani nepouštím do hlubšího zkoumání nalezených kopijí z let dávo minulých. Prosím po vysvětlení (ne)legality stahování v součastnosti a pokud možno tak s citacemi jednotivých paragrafů a také o odkaz na nejnovější vydání autorského zákoníků. Také by mě zajímalo jak to je s kopírováním cizích textů a jejich dalšímu překladu (například.: textů písní) nebo publikování na webu, protože se mi už stalo, že někdo z kopíroval můj článek a publikoval na svém blogu naštěstí byl tak "slušný", že po kontaktování článek odstrani a jako omluvu přidal odkaz na originál.

Děkuji za odpověď
panther
Profil
blackjoker
Nedávno jsem narazil na článek uvádějící, že stahovat ať už je to cokoli je legální.
dost věcí lze stahovat pro svou osobní potřebu, tzn. nešířit dál.

Co se SW týče, stahovat se dá legálně, nikoliv však shánět a posléze registrovat verzi nepravým serial numberem nebo *******.
Totéž platí i u článku. Stáhnout si ho můžeš, do počítače a nešířit ho dál. Tedy ani publikovat na vlastním webu/blogu.
blackjoker
Profil
panther
"Stáhnout si ho můžeš, do počítače a nešířit ho dál. Tedy ani publikovat na vlastním webu/blogu."
To mě bylo jasný, ale co můžu já jako autor udělat s někým kdo ten text kopíruje po právní stránce. Ne, že bych chtěl nějakého blogera hnát před soud. Spíš mě to zajímá jen tak orientačně.

EDIT: citace
Nox
Profil
Nevím po právní stránce, ale...
Nejdřív bych požádal jeho, ať texty stáhne, když nic, tak napsat tomu, u koho hostuje - ti mu mohou stránku odstavit do doby, dokud tento obsah nestáhne
blackjoker
Profil
Nox
panther
Děkuju za odpovědi už se asi nedočkám přesnějších, ale i přesto děkuju.
Joker
Profil
Bohužel, panther nemá tak docela pravdu.

Najít aktuální znění autorského zákona snad není takový problém, stačí si dát do Googlu "Autorský zákon" a je to.
Co se týká toho "legálního stahování", tak to řeší slavný §30 autorského zákona (dál jen AZ), "Volná užití". Konkrétně jde o §30:
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.
tj. například když někdo kouká doma na film, neporušuje zákon (ve smyslu AZ dílo vůbec "neužívá", takže ho nemůže užívat neoprávněně).

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.
Tedy: Když někdo dá na Internet film a nemá povolení od autora, porušuje zákon. Když si ten film někdo stáhne, zákon neporušuje (protože podle výše uvedeného paragrafu má ze zákona právo si udělat rozmnoženinu pro osobní potřebu).

Ale pozor (a v tomhle se právě panther mýlí), hned následující odstavec 3 říká:
(3) Nestanoví-li tento zákon dále jinak, užitím podle tohoto zákona je užití počítačového programu či elektronické databáze i pro osobní potřebu (...) včetně zhotovení rozmnoženiny takových děl i pro takovou potřebu; (...)
Tedy "výhody" z odstavců 1 a 2 se nevztahují na počítačové programy a databáze!

Co se týká webových stránek, před časem jsem se tím zabýval:
http://www.it-joker.cz/Pocitace-weby/11-Uvod-do-autorskych-prav--je-le galni--kdyz--.html
Joker
Profil
blackjoker
To mě bylo jasný, ale co můžu já jako autor udělat s někým kdo ten text kopíruje po právní stránce.
Dát ho k soudu. Po právní stránce se nic jiného dělat nedá.
Daleko jednodušší a rychlejší varianta ale je "stěžovat/vyhrožovat", a to od nejnižší úrovně směrem nahoru. Tj. nejdřív přímo tomu, co ten text zkopíroval, pak provozovateli webu, provozovateli webhostingu,...

Možná se zdá, že to je nanic, protože na nějaká upozornění a hrozby se každý vykašle. Opak je pravdou, podle mých zkušeností je úspěšnost hodně vysoká.
Většinou i přímo ten, kdo texty okopíroval, bývá slušný a smaže to, případně alespoň upraví na citaci s odkazem na zdroj.
(Pravda, zažil jsem třeba komerční e-shop(!), který si do popisů produktů prostě okopíroval texty od kamaráda z webu a na stížnost reagoval ve stylu "No co, dyť to dělají všichni". Přesto pak alespoň přidali odkaz na zdroj)
Jen v menšině případů je odpověď arogantní, no a pak se prostě jde "o úroveň výš", na provozovatele hostingu. Což má za následek, že hosting o tom obvykle informuje toho dotyčného "kopírujícího", což často stačí samo o sobě- protože dotyčný dostane strach, že už se to řeší "o úroveň výš" a mohli by mu smazat web.
Co já vím, například WebZdarma po stížnosti na zkopírovaný obsah na jednom webu u nich dal dotyčnému asi týdenní ultimátum na odstranění veškerého zkopírovaného obsahu pod hrozbou zrušení účtu.
blackjoker
Profil
Joker
Děkuju za tvou odpověď a za ten článek opravdu mi to velmi vyjasnilo nejasnosti :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0