Autor Zpráva
janavk
Profil
Mám být ráda, když chce někdo publikovat můj článek z mého webu na webu svém? A dá se tomu vůbec nějak zabránit? Nebo se mám aspoň snažit, aby v tom článku zůstaly odkazy na můj web? Obávám se toho, aby můj původní článek nebyl nakonec přeskočen ve vyhledávačích tou kopií.
Plaváček
Profil
janavk

Jednoduchá otázka, složitá odpověď.

Obecně vzato každý tvůj článek je chráněn autorským zákonem a neměl by být publikován nikde jinde bez tvého výslovného souhlasu.

Zabránit technickými prostředky krádeži tvého duševního vlastnictví ale nelze. Takže ti zbývají dvě možnosti:

1. domluvit se se "zlodějem" na nějaké formě odměny (zpětný odkaz může být za určitých okolností dobrou volbou)

2. nebo napsat výhružný dopis a pohrozit právníkem s tím, že celou záležitost na internetových médiích (diskusích), patřičně rozmázneš. Většinou to dopadne tak, že tvůj článek bude na prvních pozicích a pod ním spousta reakcí z rozličných webů lidí, kteří se tě zastanou a celkem nevybíravě nazvou autora plagiátu zlodějem.

Lepší řešení asi neexistuje.

Jo, připlať si za www.copyscape.com a budeš překvapená, kolik tvých textů se po internetu potuluje :)
janavk
Profil
Plaváček
Díky, to je halt internet, na vyhrožování i diskutování je škoda nervů a energie. Zkusím se vždy domluvit. Ten copyskape mi cosi našel, ale neplatila jsem (??)
Ice
Profil
janavk
Copyscape má pár stránek/limit dotazů na ukázku. = Chvilku jede zdarma.
janavk
Profil
Ice
škoda, hezký prográmek.
Richi
Profil
Copyscape má pár stránek/limit dotazů na ukázku. = Chvilku jede zdarma.

myslím že jede pořád zdarma jen ti vyhodí max 10 odkazů na jeden dotaz
janavk
Profil
Richi
myslím že jede pořád zdarma
Tak jo, vyzkouším, díky.
janavk
Profil
Plaváček
Tak jsem to zkusila trochu víc a jsem opravdu docela nemile překvapená. Mám jednu otázku - není nebezpečné zaplatit autorům copyscape ? Kartou přes internet jsem zatím neplatila, je to v pořádku?
el mariachi
Profil
janavk
konkrétne s copyscapom skúsenosti nemám, ale vo všeobecnosti, pokiaľ je firma spoľahlivá, netreba sa báť zaplatiť cez internet.. ja bežne robím rôzne prevody, nakupujem na eshopoch a podobne a žiadne problémy som jakživ nemal
ninja
Profil
janavk: ano, platba kartou na internetu je nebezpecna. Ale zhruba stejne jako platba kartou ci penezi v kamenem obchode.

Pokud strnaky vypadaji podivne, prohlizec hlasi ruzna varovani, nejsou kontaktni udaje, produkt je pozrele levny atd., tak to asi neni vhodne misto pro nakup.
Plaváček
Profil
janavk

Copyscape je v pohodě, zkoušel jsem ho a žádný podvod v tom nehledej.

Otázka zní, jestli pro tebe rozšířená služba (třeba Premium) má nějaký praktický smysl. Bezplatná verze ti vrací deset nejrelevantnějších odpovědí, což většinou stačí k tomu, abys odhalila ty nejšikovnější zloděje, kteří by ti eventuelně mohli uškodit.

Navíc - snaha dosáhnout nějakého výsledku a donutit plagiátory k nějaké rozumné reakci je většinou bojem s větrnými mlýny, protože majitel webu se zpravidla vymlouvá na výrobce webu a naopak. To jsem už párkrát zažil a nakonec jsem to celé vzdal, protože můj čas je drahocenný a věnovat se drobným podvodníčkům nic užitečného stejně nepřinese.

Má vlastní zkušenost říká, že je lepší se na to vybodnout a ušetřené peníze a čas věnovat do budování kvalitního obsahu vlastního webu.
Marek Prokop
Profil
Přátelé, připomínám, že jsme v sekci o webové reklamě a vy mi to tu neptřičně zvrháváte k ochraně autorských práv :-)
Moderátor Chamurappi: O dva roky později přesunuto ze SEM do nové kategorie :-)

Jana se ptala, zda je dobře, když chce někdo publikovat její články. Z pohledu propagace webu to samozřejmě je dobře, protože to svědčí o tom, že její články jsou hodnotné a marketingově využitelné. Jiná otázka je, jak toho co nejlépe využít. V zásadě existují tyto možnosti:

1) Nabídnout exklusivně několik článků jinému vydavateli. Za vydání (kromě případného honoráře) požadovat i odkaz na svůj web.

2) Zkusit využít některých distribučních služeb, např. volneclanky.cz. V češtině s tím ale moc zkušeností nemám a nejsem si jist, zda to u nás přijatelně dobře funguje.

3) Uvolnit své články (všechny nebo vybrané) pod některou z licencí Creative Commons a za použití opět požadovat zpětný odkaz.

4) Aktuální články syndikovat pomocí RSS/ATOM a příslušný kanál registrovat v dostupných agregátorech a katalozích RSS.

5) Nad neoprávněným použitím článků mhouřit obě oči, ale zároveň do nich vložit kontextové absolutní odkazy na jiné stránky svého webu. Překvapivě hodně "pirátů" je tam nechá.

6) Občas vyhledat nepovolené kopie svých článků (nebo ty, které nedodržují Creative Commons licenci) a požádat je o zpětný odkaz. Skoro lépe než Copyscape se k tomu hodí monitorování RSS v Google Blogsearch nebo Google Alerts (zatím jen e-mail, RSS se AFAIK plánuje).

donutit plagiátory k nějaké rozumné reakci je většinou bojem s větrnými mlýny

Plaváčku, už jsi zkoušel jim rovnou poslat fakturu? Slyšel jsem o fotografech, kteří se již několik let živí jenom fakturací svých ukradených fotek :-) Nevím ale, zda to funguje i na články. Jinak já sám jsem několikrát vymáhal stažení textů, ještě častěji zpětný odkaz a reakce byla vždy pozitivní a docela rychlá (jen Dobrému webu to trvalo skoro rok ;-). Možná jsem měl ale jenom štěstí.
Ice
Profil
Slyšel jsem o fotografech, kteří se již několik let živí jenom fakturací svých ukradených fotek :-)

Znáte někdo takového člověka? Nebo jedna paní něco povídala.
janavk
Profil
Marek Prokop
Díky.
4. „Aktuální články syndikovat pomocí RSS/ATOM a příslušný kanál registrovat v dostupných agregátorech a katalozích RSS
Vyjela jsem si z Googlu "RSS/ATOM" a vyjela mi řada různých stránek, tak nevím jak dál. Mám některé z nich nabídnout svůj web ke sledování??

5. „do nich vložit kontextové absolutní odkazy
Nevadí něčemu absolutní odkazy místo relativních?

Google Blogsearch nebo Google Alerts
To jsem nepochopila jak to monitorování udělat.
Marek Prokop
Profil
Ad 4) Základní podmínka je, aby Váš web měl RSS kanál. Více o RSS ve Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/RSS

Ad 5) Absolutní odkazy v textu by byly trochu nepříjemné v případě, že byste web přestěhovala na jinou doménu. Jinak ničemu nevadí.

Ad BlogSearch) Do http://blogsearch.google.cz/ zadejte v uvozovkách nějaký unikátní řetězec z nějakého svého článku. Vyjedou Vám cízí články, ve kterých se tento řetězec nachází. Vlevo je odkaz na RSS/ATOM, kterým lze průběžně sledovat nově nalezené stránky, takže nemusíte hledání sama opakovat. Podmínkou ovšem je, že pravidelně používáte nějakou RSS čtečku.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0