Autor Zpráva
korwin
Profil
Chtěl bych se zeptat, jak to je s umístěním cizího textu a fotek na svém webu. Když potřebuji na svůj web umístit cizí recenzi? Samozřejmě text za vlastní vydávat nechci a je mi jedno jestli tam zveřejním jméno autora, odkaz na stránku a všechno možné co je potřeba. Jedná se mi o to, že mám stránku a na ní nějaké produkty...není však v mé moci sehnat tak kvalitní recenze, jak dělají různé známé portály. Můžu tímto způsobem vůbec umístit text na mé stránce? Popřípadě můžu citovat jen určitou část textu nebo můžu použít text celý? Předem díky za odpověď.
Dero
Profil
Nemůžeš převzít celou recenzi bez souhlasu jejího autora. Můžeš citovat v odůvodněném rozsahu. Např. napsat:

Magazín Doupě hru ohodnotil 9 body z 10 a autor recenze, Petr Kolář, hru shrnul jako: "bla bla bla" (odstaveček z doupe.cz).
Lexter
Profil
Kontaktuj autora nebo zplnomocněnou osobu, za jakých podmínek je možné jeho texty použít a zda vůbec. Malá citace s odkazem nikomu nevadí, to je jen reklama.

Edit: Pozdě :).
Miloš
Profil
Lexter
Malá citace s odkazem nikomu nevadí
By ses divil – koukni se na tyráž Neviditelného psa – tam je zakázaná jakákoli citace, a to dokonce i formou SMS.
imploder
Profil
Miloš
Otázka je, jestli jsou takové podmínky v souladu se zákonem a lze je tak vymáhat. Autorský zákon pokud vím dovoluje použít výňatek z díla k informačním účelům jako v recenzích a tak. Malá citace s odkazem spadá do téhle kategorie.
Lexter
Profil
imploder
Ovšem nevyjádřil jsem se přesně a ani sám nevím co je to ta malá citace. Ale souhlasím s tebou.

Miloš
Pokud to mají podložené, ale silně pochybuji. To, že má někdo někde něco nějak napsané je mi volné.

a to dokonce i formou SMS
To znamená, že mám zakázáno citovat větu smskou? Čokl mě asi chce udusit smíchem.
Railbot
Profil
Jakékoli texty lze bez svolení autora používat buď jen pro osobní potřebu nebo ke studijním účelům. Něco takového je v zákoně.
Lexter
Profil
Railbot
To se ale netýká tématu. Nic takového tazatel dělat nechce. Alespoň se o tom nezmínil.
korwin
Profil
Ok takže buď se zeptat autora a získat jeho souhlas. Nebo pouze menší citace z díla? Chápu to dobře ?
korwin
Profil
Dle toho invisible psa s tím jejich dílem nemůžu dělat nic jinýho, než si to přečíst. Ale to sou asi nějaký extrémisti :-)
ninja
Profil
Neni duvod mlzit, staci si precist paragraf 31 - Citace.

Tedy bud ziskat souhlas, nebo pouze citace s dila s jmenem autora a uvedenim zdroje (link na cely text na autorove webu).
korwin
Profil
Mno a jak se definuje "v odůvodněné míře"? odstavec? dva? půl článků? Je to někde definovaný. Pokud ne, tak je to stejně zamlžený, jak bez toho paragrafu.
ninja
Profil
Nekdy odstavec, nekdy pul clanku, nekdy jedno slovo. Proste v rozumne "oduvodnene" mire. Konecne slovo bude mit pripadne soud.
Railbot
Profil
Lexter
To byla reakce na ten nesmysl se Psem.
Tom44
Profil *
Jak se bránit kdyz nekdo sproste vykradl muj web s obrazky a pouzil je na svem webu? (konkretne: volpejpr.cz -jeste tam maji drze napsano ze neruci za obsah neb tam muze nahravat obrazky kdokoliv)
Jan Rippl
Profil
Zajímavé řešení v tomto případě poskytuje licence Creative Commons. Já např. takto dávám k dispozici fotografie. Vyberu typ licence, (např. jen pro nekomerční účely), a je to. O víc se nestarám. Ten, kdo se naopak rozhodne publikovat mé fotografie, nemusí mne o to žádat, ale může přejít rovnou k činům :-)
ninja
Profil
Tom44: v pripade ze nekdo neopravne uziva vase dilo:

1. Oznamit mu to a zadat naprava.
2. Oznamit to poskytovateli jeho webhostingu s zadosti pozastaveni techto stranek.
3. Obcasnskopravni zaloba s pripadnym navrhem na predbezne opatreni - vypnuti predmetneho webu.
Hydra
Profil
stiahol si moju fotku na pokeci a vydáva sa za mňa !!!...som počul ,že existuje stránka nato kde sa to do nahlasit ..hmm ?
Davex
Profil
Hydra:
Kdo, kde a co my s tím? Problém lze nahlásit v oddělení stížností.
Hydra
Profil
Davex:
tak aspon niečo ..skusim sa obratit

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0