Autor Zpráva
stepan
Profil
Nevíte někdo náhodou, jestli je v pořádku na svém webu uvést titulek nějaké zprávy, např. článku ze serveru ihned a odkaz na původní článek? Mám na mysli v pořádku z hlediska autorských práv.
drowmirg
Profil *
nezačíná to mluvení o autorských právech být nějaké hysterické? btw větu "Nevite nekdo nahodou" tady před tebou použil Martin.vvv, tak ho změn nebo po tobe půjde OSA
yFang
Profil
stepan
Myslíš třeba něco jako na seznamu Novinky.cz?
stepan
Profil
drowmirg
No, abych se přiznal, nepřipadám si hysterický ani na tyto duševní stavy netrpím. Jen chci mít jistotu. Kdybych na svých stránkách uvedl cizí článek, je to porušení autorských práv (nicméně s OSOu to nemá nic společného). A já chci vědět, jak je to s uveřejněním titulku z cizího článku. Toť vše.
A z čeho vlastně pramení Váš hysterický dojem z mého dotazu?
stepan
Profil
yFang
V podstatě ano, ale tak Novinky.cz a Seznam.cz určitě mají nějakou smlouvu.
Já mám web pro studenty zeměpisu na našem gymnáziu a chtěl bych tam dávat odkazy na nějaké zajímavé články, které by se vztahovaly k předmětu. Tak jestli můžu jen tak použít název článku jako lákadlo a odkaz vedoucí na samotný článek.
ninja
Profil
stepan: je to v poradku. Viz paragraf 31 autorskeho zakoniku - citace.
joe
Profil
stepan
Pokud uvedeš zdroj článku...
_es
Profil
joe
Pokud uvedeš zdroj článku...

Zdroj bude predsa vyplývať z odkazu na samotný článok.
No možno by bolo aj tak dobré k názvu článku pridať stručne zdroj, napr.:
Novinárske rady študentom zemepisu (Zemepisecké noviny)
joe
Profil
_es
Zdroj bude predsa vyplývať z odkazu na samotný článok

To sice bude. Už jsem pár stránek, ze kterých přejímám hlavičky článků kontaktoval, jestli je to možné a co všechno mám udělat a odepsali, ať uvedu i jejich zdroj. Nevím jestli tam doopravdy musí být - když článek vede na celý článek u nich, ale přesto ho tam uvádím, mně to problémy nedělá :-)
Yuhů
Profil
Uvedení textu titulku se dá chápat jako citace v přiměřeném rozsahu s uvedením zdroje, takže je všechno v pohodě.
Miloš
Profil
Yuhů
Pokud to nebude z Neviditelného psa
Nejsem si jistý, jestli neporušuji jejich „kopyrajt“ už tím, že jmenuji jejich název.
Viz (asi nedovolená) citace jejich „tyráže“:
Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na Neviditelném psu, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv…
_es
Profil
Miloš
Nejsem si jistý, jestli neporušuji jejich „kopyrajt“ už tím, že jmenuji jejich název.
Nejaké vlastné pravidlo nemôže platiť viac ako zákon.
Takže Neviditelný pes sa môže rozhodnúť že povolí distribúciu nad rámec citácie, no nemôže zakázať citáciu.
Miloš
Profil
Taky jsem to myslel v nadsázce – nejvíc mě fascinuje zákaz citace v SMS ;-)
Joker
Profil
stepan
je v pořádku na svém webu uvést titulek nějaké zprávy, např. článku ze serveru ihned a odkaz na původní článek?
§31 autorského zákona:
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
(...)
vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.


Takže podle mě na tom nic závadného není, koneckonců třeba RSS čtečky dělají zhruba totéž ;)
Myslím, že autoři cílového webu mohou být spíš rádi, že na ně někdo odkazuje :)
stepan
Profil
Tak jo, díky všem za příspěvky, je mi to celkem jasné.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: