Autor Zpráva
HomerJay
Profil
Zdravím - mám otázku.
Chcel by som urobiť web, podobný ako BestOldGames či 486Games, teda staré hry na stiahnutie a tak... No neviem či je niečo také legálne. Samozrejme mi je jasné že ak je tá hra (po nejakom tom čase) vydaná freeware, s tým asi problém nebude, no je legálne dávať odkazy na stiahnutie svoj web? (samozrejme nie hotlinking, mám namysli ukladanie na vlastné FTP či upload server - tiež si nie som istý legálnosťou takéhoto kroku) Vďaka.
fuckin
Profil
pokud jsou dila s autorskymi pravy ulozena na ftp serveru bez souhlasu majitele, pak je tak jednano v rozporu se zakonem.
HomerJay
Profil
Tak ale ako si mám súhlas od majiteľa vypýtať? Snáď nenapíšem Bethesde po 15 rokoch čo vydala hru že to chcem dať na web? Napríklad BestOldGames tam má plno hier, pochybujem že by sa niekoho pýtali (486games nehovorím, to je väčšinou warez xD). Však napríklad gamershell? Je to úplne legálna stránka, majú tam tisícky hier, snáď sa na všetko nepýtali? Noneviem, možno j xD
DJ Miky
Profil
Nazývá se to abandonware, zkus pohledat na Googlu, článků pojednávající legálnost je tam dost.
ninja
Profil
HomerJay: je několik možností:

1. Autor hry je 70 let po smrti - konec majetkových autorských práv.
2. Autor hry (držitel licence) ji uvolní pro všechny nebo pro konkrétně pro vás.
3. Autor hry (držitel licence) vaši činnost nebude řešit, protože jste malá ryby a neškodíte mu.

V praxi se nejčastěji uplatní 3. možnost.
Hitman
Profil
Také souhlasím s ninjou, za hru, která byla vydána před 15 lety tě asi žalovat nepůjdou.
Joker
Profil
HomerJay:
Tak ale ako si mám súhlas od majiteľa vypýtať? Snáď nenapíšem Bethesde po 15 rokoch čo vydala hru že to chcem dať na web?
Ano, správně by to tak mělo být. Co je na tom divného? Když budete chtít vydat 40 let starou písničku od Beatles, budete taky muset po 40 letech napsat držitelům autorských práv.
Možná je na tom divné leda to, že autorská práva platí tak šíleně dlouho (během autorova života a ještě 70 let po jeho smrti), ale takové máme zákony.

Však napríklad gamershell? Je to úplne legálna stránka, majú tam tisícky hier, snáď sa na všetko nepýtali?
Dost pochybuju, že fungují podle zákonů České republiky, ale každopádně: To je tak nějak jejich problém, ne?
To, že "Pepa jel na červenou a žádnou pokutu nedostal" neznamená, že nemůžete dostat pokutu za jízdu na červenou :)

Je to úplne legálna stránka
Podle zákona nic jako "abandonware" neexistuje, čili sdílení starých her je "oficiálně" úplně stejně nelegální jako sdílení těch nových, jen abandonware funguje na principu "kde není žalobce, není soudce".
Samozřejmě v ČR, v jiných zemích to může být jinak (ale jelikož snad všechny civilizované země podepsaly mezinárodní dohodu o autorských právech, podle které musejí chránit autorská práva minimálně 50 let od smrti autora, bude to asi skoro všude stejné)
HomerJay
Profil
Vďaka všetkým, veľmi ste mi pomohli - cením si to :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0