« 1 2 3 4 5
Autor Zpráva
Joker
Profil
Kubo2:
môj príspevok si si totiž vďaka pokročilým schopnostiam diskusie zobraziť ti počet ešte neprečítaných príspevkov vo vlákne všimnúť musel
Nicméně všiml není to samé jako všiml, celý si ho přečetl a rozmyslel si odpověď.

môžeš si urobiť svoj názor aj z mojich príspevkov tu na diskusii v kategórii PHP, ale aj v iných, kde sa dá tazateľom pomôcť v tomto smere.
To jsme tuším probírali už někdy před rokem a tehdy mi přišly spíš začátečnické.

Prakticky nemám za sebou ani jeden takýto projekt, ale momentálne si tak (skôr pre seba) voľnočasovo píšem malý redakční systém
No, to zrovna moc neodpovídá „máte slušné znalosti PHP a zkušenost s realizací minimálně několika netriviálních projektů“…
K tomu „netriviálních projektů“, dejme tomu prostě něco, s čím by šlo reálně přijít na výběrové řízení na práci PHP programátora a uvést to jako dosavadní praxi.
Ale minimálně některé části učebnice by určitě mohl psát i někdo, kdo se profesionálně věnuje nějaké příbuzné technologii (třeba webovým aplikacím v Javě nebo ASP.Net) a PHP se věnuje spíš okrajově.
Nicméně určitě by to měl být někdo, kdo by byl schopný pracovat jako senior programátor webových aplikací.

Tak predpokladám, že táto diskusia je pre mňa dosť dobrým zdrojom vedomostí a hlavne fakt skvelým výukovým kurzom :-) Toľko, čo som sa naučil tu, hlavne čítaním cudzích vlákien, ktoré ma zaujali, a s pomocou úžasných vysvetľovacích schopností tunajších diskutérov, mi myslím zatiaľ nedal žiadny výukový kurz či kniha, a ani nikdy nedá ;-)
To je určitě správně a od toho ta diskuse i je, ale na psaní učebnice by byli potřeba lidi kteří budou učit ostatní, ne kteří tím budou za pochodu učit sami sebe (jakkoliv samozřejmě i expert si psaním těch článků může utřídit a upřesnit znalosti).

Text, ktorý vytvorím, určite nebude česky, a ak aj bude, tak určite nie spisovne :-)
Hm.
Možná by bylo přežitelné, kdyby některé články byly slovensky. Ale určitě by nebylo dobré, aby byly různými jazyky jednotlivé kapitoly základního kurzu.

Ale radšej by som bol, keby som mohol písať po slovensky, a niekto by to preložil (ak by to bolo možné).
A je k tomu někdo ochotný?
Přiznám se, že si to představuji jako že bych jako ten „překladatel“ dostal slovensky psaný polotovar, který bych přeložil, opravil, přepracoval a zveřejnil. Což mě upřímně řečeno moc neláká.

Ale v každém případě vlastní iniciativě se nebráním, stačí si vybrat nějaké neobsazené téma (momentálně by asi nejlepší bylo něco ze sekce „Správa serveru“), něco na něj napsat a když to bude dobré, tak to v učebnici zveřejníme.
jenikkozak
Profil
Kubo2:
Nebylo by rozumnější místo mnohaměsíčního dokazování, jak jsi dobrý, si jedno téma vybrat, článek napsat a nabídnout ho Jokerovi jako hotový výtvor s tím, že by ho Tori případně byla ochotná přeložit? (Nemusíš mi odpovídat.)
Marschmallow
Profil
Dobrý den,
mohl bych si v kategorii "Programujeme v PHP" vzít kapitolu "Odesílání e-mailu"? A případně zamluvit kapitolu "Upload souborů"?
Děkuji.
j.s
Profil *
Zdravim, tady je to asi OT ale chci se jen zeptat, zda-li je v plánu na webu pehapko ve vydávání článků pokračovat nebo je to již mrtvý projekt? To co tam je, vypadá slibně a zaujalo mě to, avšak již několik měsíců se tam nic nového neobjevilo což je škoda, protože učit se podle toho nedá :-( Neslo by to třeba psát jako "real-time" učebnici - dát tam nějaký základní článek, třeba s přídavkem BETA, který by se postupem času aktualizoval a vylepšoval až do finalni verze?
Joker
Profil
j.s:
avšak již několik měsíců se tam nic nového neobjevilo
Aktuálně poslední článek vyšel minulý týden ;-)

Určitě je v plánu pokračovat. Ale těžko říct, kdy vyjde další díl základního kurzu (nejspíš pak vyjdou dva najednou).
Alphard má rozpracovaný článek o práci se soubory.

Marschmallow:
To zamlouvání článků se zatím moc neosvědčilo, u většiny zamluvených článků byla aktivita jen hodně sporadická.
Přešel bych na „Udělejte alespoň nějakou ukázku a když to bude dobré, tak to zveřejníme“.
(Pokud jde o formátování, články používají BBCode podobný zdejší diskusi. Když to bude formátované jako zdejší diskusní příspěvek, dá se to pak poměrně snadno přenést.)
Joker
Profil
Dnes má projekt Péhápko.cz druhé narozeniny :-)

Šlo to pomaleji než jsem myslel, ale základní kurz je téměř hotový, až na dvě kapitoly.
Tímto připomínám, aby Again a Radek9 dodali alespoň nějakou informaci o stavu.

Kromě toho i Darker si rezervoval téma a od té doby nic.

Ještě zbývá doladit základní kurz, pak mám v plánu pokračovat buď teorií OOP, nebo zkusit vyrobit nějaký ukázkový příklad.
Again
Profil
Joker:
Someone a Radek9 ne? Já kapitolu pole na starost nemám a kapitola operátory je již zveřejněna (zbývá ještě něco upravit dle připomínek).

Jinak vše nejlepší Péhápko :)
Joker
Profil
Again:
Jasně, má to být Someone, omlouvám se.
Kubo2
Profil
Joker, 16. júna 2014: „Dnes má projekt Péhápko.cz druhé narozeniny :-)
Želám tiež všetko najlepšie a pevne verím, že to predsa dotiahneme do konca :-)


Joker [#2]:
Rozpracovanost tématu je označena:
Asi na to teraz zväčša kašleš, že? :)

Kombinování PHP s Javascriptem
Túto kapitolu by som asi presunul až niekde ďalej do pokročilej časti, začiatočníkom, ktorí zo základného kurzu pochopili rozdiel medzi PHP a JS, to s najväčšou pravdepodobnosťou zatiaľ nebude treba a mohli by sme ich tým zbytočne zmiasť, čo nechceme.
Kapitolu by som začal asi s narážkou na kapitolu základného kurzu Předání dat na server a prebral by som hlavne univerzálny formát JSON a spomenul aj už prebratý či v najbližšej dobe preberaný formát XML. application/x-www-form-urlencoded by som spomenul skôr iba okrajovo.

Mimochodom, ešte by zrejme nebolo na škodu vsunúť niekam priamo do Základného kurzu kapitolku, ktorá by načala kiež prebrala problematiku magických hodnôt tj. prečo nepísať do kódu viackrát jednu a tú istú hodnotu, ale označiť si ju nejakým identifikátorom — premenná/konštanta, kvôli neskorším problémom pri úpravách kódu apod.
Kubo2
Profil
Alebo tie magické hodnoty zaradiť/zhrnúť/prebrať do jedného samostatného článku (ten Torin návrh sa vcelku pozdáva).
Joker
Profil
Kubo2:
„Rozpracovanost tématu je označena:“
Asi na to teraz zväčša kašleš, že? :)
:) OK, označil jsem ty dvě kapitoly jako hotové.

ad kombinování PHP a JS, až takhle do hloubky ta kapitola v ZK asi nepůjde.
Účel je hlavně vysvětlit začátečníkům, že ty jazyky nejde jen tak kombinovat stylem:
<?php 
$promenna = "Ahoj";
?>
<script>
alert($promenna);
</script>

ad magické hodnoty:
Dobrá poznámka, je v plánu kapitola o konstantách, podle mě to patří do ní.
Kubo2
Profil
Rozmýšľam, či by nebolo zlé pridať poslednú časť učebnice na tému Vývoj PHP, v ktorej by bolo niekoľko kapitol rozoberajúcich štruktúru adresára php/php-src a fungovanie PHP interpreta/prekladača pre potenciálnych budúcich vývojárov jazyka PHP. Aký máte na to názor vy?
Jan Tvrdík
Profil
Kubo2:
Že něco takového rozhodně nemá cenu psát česky a pravděpodobně na DJPW není nikdo, kdo tomu rozumí. Jinak existuje rozpracovaná kniha www.phpinternalsbook.com
Joker
Profil
Kubo2:
To by měl psát skutečný aktivní vývojář jazyka PHP. To není látka ani pro pokročilého PHP programátora, to je ještě o úroveň hlouběji.
Marschmallow
Profil
Joker:
Proč je v odkazech číslován pouze Základní kurz? Například u kategorií Programujeme v PHP, nebo Správa webserveru nejsou článku v URL adresách číslované. Proč?
Joker
Profil
Marschmallow:
Proč je v odkazech číslován pouze Základní kurz?
Protože ZK byl zamýšlený jako kapitoly čtené postupně, zatímco ostatní sekce jako články bez dané posloupnosti.

Články v sekcích Programujeme v PHP ani Správa webserveru nejde nějak číslovat.
Budoucí sekce o objektovém programování a databázích nejspíš budou něco mezi, bude jeden nebo skupina článků se základními informacemi, které by se měly číst jako nejdřív. Ale asi to nebude tak pevná posloupnost, jako ZK, kde většina kapitol počítá s tím, že je čtena v posloupnosti podle číslování.
Kubo2
Profil
Jan Tvrdík:
Jinak existuje rozpracovaná kniha www.phpinternalsbook.com
Podľa jedného z autorov táto kniha momentálne nie je udržiavaná a stagnuje. Poradili mi však ešte Zend DevZone, ale stále sa píše iba o vytváraní vlastných extenzií, nikde som sa reálne nedozvedel, ako od základu funguje PHP core. < Beriem späť, na Zend DevZone je pred samotným popisom vytvárania PHP extenzií krásny opis toho, čo je PHP core, ako funguje, čo sú to SAPIs a ako to súvisí s extenziami.
Tomášeek
Profil
Omlouvám se, že vytahuji toto staré téma, ale, kde jinde se zeptat, že? :-)

V příspěvku [#3] je uvedeno mnoho témat, která nenašla svého autora a která by na serveru pehapko.cz neměla chybět. Poslední články (a to zejména z úrovně začátečníků) přibyly někdy před 3 či 4 lety (pokud je tam jeden, dva novější, tak mě prosím neberte úplně za slovo) a nové nepřicházejí.

Chci se tedy zeptat, a půjde to asi na Jokera coby hlavního správce a autora učebnice, jak to vypadá s budoucím rozvojem tohoto portálu? Budou články přibývat, bude se pod nimi otevírat nějaká diskuse (vím, že o obsahu lze diskutovat tady), či chystají se nějaké další inovativní změny? Zkrátka, žije si projekt svým životem, nebo je v plánu ten život trochu rozdmýchat?

Otázka trochu pod čarou, jak si projekt vede, co se čísel týče, návštěvnost, bounce rate, ...? Jestli to není tajné.
« 1 2 3 4 5

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0