Autor Zpráva
Keeehi
Profil
Text: http://files.cejhon.cz/wamp/

Potřebuji, abychom se dohodli na nějaké konfiguraci. phpinfo po čisté instalaci. Pokud bude potřeba, můžu vystavit konfigurační soubory či jiné informace, stačí napsat.
Tori
Profil
Keeehi:
Jestli mohu mít připomínku k postupu instalace: Vadí mi, že pokud mi chybí VisualC++, tak musím odinstalovat a znovu nainstalovat WAMP. Alternativní postup je, aby uživatel kouknul do Menu Start > Nastavení > Ovládací panely > Přidat / odebrat programy, a tam by (aspoň v XP) měl hned vidět, jestli má na počítači VC++ nebo ne. Nevím, k čemu jinému ještě je VC++ potřeba, a tedy kolik asi procent uživatelů by mělo tento problém. Jinak VC++ 2010 SP1 má rovněž závislost, vyžaduje MSI Installer verze 3.1 nebo vyšší - ten je ale standardně v Service Pack 1, takže uživatelů s vypnutými aktualizacemi nebo čerstvou instalací OS bude asi méně než těch, kterých chybí VC++. Snímky obrazovek s chyb.hláškou i instalací/stažením MSI sice mám, ale z anglických WinXP, což se vám asi nehodí?
Joker
Profil
Keeehi:
Jak už jsem psal, u toho WAMP serveru mi přijde smrtící, že tam je 5 položek ke stažení, přičemž 3 z nich lidem s 32-bitovým operačním systémem nebudou fungovat.
A ještě navíc zrovna ta první je jedna z těch nefunkčních.

Mít v učebnici napsané „stáhněte verzi WAMPSERVER (32 BITS & PHP 5.3) 2.2E“ je dost nepraktické, protože v budoucnu tam položka s tímhle textem vůbec nemusí být.

Právě kvůli tomu jsem prosazoval, aby zvolený balíček měl jedno jasné tlačítko ke stažení.

Potřebuji, abychom se dohodli na nějaké konfiguraci.
To je jednoduché: Nastavení se měnit nebude.
Učebnice bude muset fungovat s výchozím nastavením balíčku a zároveň balíček musí mít výchozí nastavení použitelné pro naše potřeby.
Joker
Profil
Ještě tedy k obsahu návodu:
- Přijde mi ta instalace nějaká složitá.
Z toho důvodu se mi právě líbil ten VertrigoServ, tam mi instalace přišla jednodušší a víc „blbovzdorná“. Taky se mi nelíbí nutnost instalovat Visual C++ Redistributable.
- „Musí zde být c:\wamp jelikož na to další díly učebnice spoléhají.“
To je moc ostrá formulace, sice ukázkové cesty k souborům budou počítat s tímhle, ale učebnice jako taková by měla brát ohled i na ty, kdo budou používat něco jiného.
Lepší by asi bylo buď nekomentovat vůbec („Ponechte hodnotu a klikněte na Next“), nebo zvolit tón zhruba „Měňte jen pokud máte nějaký vážný důvod, učebnice počítá s výchozí hodnotou“.
- defaultnívýchozí
Keeehi
Profil
Tori:
Statistiku neznám, ale instalaci VC++ jsem zahlédl u dost programů. Neřekl bych, že je tento program výjimka.

Joker:
Mít v učebnici napsané ‚stáhněte verzi WAMPSERVER (32 BITS & PHP 5.3) 2.2E‘ je dost nepraktické, protože v budoucnu tam položka s tímhle textem vůbec nemusí být.
V budoucnu může být klidně něco změněno ale i u jiných balíčků. I když třeba budou mít jedno tlačítko. Nová verze se může třeba instalovat úplně jinak.

Můžu tedy v tom případě nalinkovat rovnou http://sourceforge.net/ a http://microsoft.com - odtamtud by to mizet nemělo. Nebo jestli se bojíš, že se to mění i tam, pak bychom museli instalační soubory nabízet ke stažení z vlastního uložiště.

To je jednoduché: Nastavení se měnit nebude.
Učebnice bude muset fungovat s výchozím nastavením balíčku a zároveň balíček musí mít výchozí nastavení použitelné pro naše potřeby.
Těch balíků není nekonečno a nevím, zda není nebo je nějaký s konfigurací, kterou bychom si představovali. Navíc některé se opravdu nehodí.
VertigoServ - přemýšlel jsem o něm, použít by šel
Uniform Server - jakási portable verze
wamp - líbil se mi nejvíc
xampp - instaluje se spoustu nepotřebných věcí
easyPHP - už si bohužel nevzpomínám co se mi nelíbilo

Dejme tomu že třeba xampp by měl skvělou konfiguraci. Jenom proto, že u jiného balíčku by stačilo změnit jednu dvě věci tak my budeme používat xampp který rovnou instaluje třeba i Perl. Měli bychom z těch, které obsahují jen to co potřebujeme vybrat ten, kde se toho bude muset konfigurovat nejméně. Pokud bude nějaký, kde se nebude muset konfigurovat nic, jen dobře, ovšem podřizovat obsah konfiguraci mi nepřijde správné.
Už jsem to psal i někde dříve, ale většina balíčků má nad konfiguračními soubory vytvořeno klikací rozhraní, takže uživatel se k texťákům nedostane a nehrozí, že by do nich zanesl nějakou chybu. Lehké konfiguraci bych se tedy vůbec nebránil.

To je moc ostrá formulace
Původně jsem chtěl napsat něco ve stylu: "měňte, jen pokud víte co děláte", ovšem pak jsem to změnil na to, co je tam teď. Kdo ví co dělá, ten si to stejně změní a kdo neví, tak ten je aspoň přímo veden.

defaultní → výchozí
změněno
Alphard
Profil
Joker:
Právě kvůli tomu jsem prosazoval, aby zvolený balíček měl jedno jasné tlačítko ke stažení.
Není pro budoucího programátora určitá prerekvizice vědět, nebo aspoň dokázat zjistit, jestli má 32 nebo 64 bits system?
Jsou-li jiné balíčky srovnatelné, můžeme si vybírat podle takové blbosti, jako je počet download linků, ale je-li WAMP z nějakých důvodů lepší, zůstal bych u něj.
Joker
Profil
Keeehi:
Těch balíků není nekonečno a nevím, zda není nebo je nějaký s konfigurací, kterou bychom si představovali.
Řekl bych, že moc extra nároky na konfiguraci nemáme a můžeme se přizpůsobit.
Prozatím bych potřeboval snad jen zapnuté display_errors a rozumnou úroveň error_reporting (nejlépe E_ALL | E_STRICT), což je u těch balíčků standard.

V budoucnu může být klidně něco změněno ale i u jiných balíčků. I když třeba budou mít jedno tlačítko.
Nojo, ale zatímco textace těch pěti tlačítek se může při troše smůly změnit klidně zítra (pokud vydají novou verzi), u jednoho tlačítka hrozí nejspíš jen to, že povede na novější verzi, což by nám pro příštích pár let nemělo vadit.

Alphard:
Není pro budoucího programátora určitá prerekvizice vědět, nebo aspoň dokázat zjistit, jestli má 32 nebo 64 bits system?
Ale chceme vůbec, aby si vybíral verzi podle svého systému?
Pro nás by přece bylo nejlepší, kdyby všichni instalovali totéž, aby se omezily případné (byť teoretické) rozdíly mezi různými variantami.
No a druhé hledisko je, že by to mělo být co nejpodobnější prostředí na hostinzích, kde řekl bych převládá 32-bitová verze.
Jakou výhodu pro nás bude mít, když uživatel 64-bitového systému bude používat 64-bitovou verzi?

Já bych buď doporučil přímo 32-bitovou verzi (všem), nebo formulaci ve stylu: „Stáhněte si 32-bitovou nebo 64-bitovou verzi podle toho, jaký máte systém. Pokud si nejste jistí, stáhněte 32-bitovou.“

můžeme si vybírat podle takové blbosti, jako je počet download linků
Mně to nepřijde jako taková blbost.
Minimálně složitá instalace kterou hodně lidí nezvládne bude pak generovat dotazy do diskusního fóra, kde budeme muset dělat podporu.

je-li WAMP z nějakých důvodů lepší, zůstal bych u něj
Souhlas, toho se právě snažím dopátrat. Proto jsem taky chtěl vědět, co si kdo myslí o výhodách a nevýhodách různých balíčků.
Nic moc se neobjevilo, takže zatím prakticky jediné kritérium které mám je snadnost instalace.
Keeehi
Profil
Joker:
Nojo, ale zatímco textace těch pěti tlačítek se může při troše smůly změnit klidně zítra (pokud vydají novou verzi), u jednoho tlačítka hrozí nejspíš jen to, že povede na novější verzi, což by nám pro příštích pár let nemělo vadit.
Pro jsem tedy navrhoval linkovat rovnou http://sourceforge.net/. Navíc v nové verzi se může i ta konfigurace měnit, takže http://sourceforge.net/ nám zajistí, že se bude stahovat jedna a ta samá verze pro kterou byla instalace popsána.
Joker
Profil
Jak tu debatu tedy uzavřeme?

Zatím snad nikdo nezmínil nějakou konkrétní výhodu některého z balíčků oproti ostatním, kromě toho co jsem psal já, že mi VertrigoServ přijde nejlepší z pohledu stažení a instalace (jasný odkaz ke stažení, přímočará instalace a instalátor je v češtině).

Naopak nevýhoda asi všech zatím zmíněných balíčků je, že používají Xdebug, čímž se vypisované chybové hlášky liší od standardních.
Alphard
Profil
Joker:
Já preferuji samostatnou ruční intalaci, balíčky opravdu neznám.

Naopak nevýhoda asi všech zatím zmíněných balíčků je, že používají Xdebug, čímž se vypisované chybové hlášky liší od standardních.
Vadí to? Bude to u všech stejné, můžeme s tím počítat.
Joker
Profil
Alphard:
Vadí to? Bude to u všech stejné, můžeme s tím počítat.
Nijak dramaticky, ale při mojí představě, že návod na instalaci PHP balíčku bude spíš tip a bude se počítat i s lidmi co mají PHP odjinud, pak budeme muset pamatovat jak na standardní hlášky, tak Xdebug.

Ale jelikož Xdebug je v balíčcích poměrně častý, asi bude třeba na něj pamatovat stejně a navíc snad jen na jednom-dvou místech (v kapitole vysvětlující chybové hlášky), jinde budeme uvádět prostě text chybové hlášky, který je stejný i s Xdebug.
Krakatoa
Profil
Balíček může obsahovat to samé co samostatná ruční instalace.
Balíčky se obecně od klasické ruční instalace (apache, php, mysql, phpmyadmin) liší tak, že mají něco odebráno, něco přidáno a mají své nastavení jednotlivých komponent. Obsahují obecně svůj ovládací program serveru.

Co se týče mě, momentálně jsem zastáncem používání serveru tak, že se spouští přes ovládací prográmek a nastavuje se přímo přes textové soubory (platí pro testování na localhostu ve windows).
Nejvíc se mi líbí vertrigo. Pokud v něm něco chybí, přikopíruji si to z oficiálních instalaček / archivů.
Pak používám i svůj balíček levtrigo, udělaný z čisté instalace jednotlivých komponent a trošku promazaný.
Tu je odkaz: levtrigo (je to na free vps, nemusí fungovat vždy nebo jsou možné výpadky)
Je tam odkaz na instalačku, zdrojové soubory serveru, zdrojový kod ovládacího programu, zdrojový kod skriptu instalačky, i videoukázka.
Instalačku klidně můžu upravit aby obsahovala i 64bit verze (např. volitelně na 64bit os), aby obsahovala to samé co po čisté oficiání instalaci komponent, nebo upravit nastavení při instalaci, aby to umělo vytvořit portable server, záloha při odinstalaci, atd., upravit se tam dá cokoliv, jediné, co ale určitě nebudu dělat, je grafické nastavování apache, php a mysql (sice to už mám z dřívějška, ale dávat to tam už nebudu).
Kdyby byl zájem, klidně se může vytvořit instalačka serveru k obrazu svému a mohla by to být třeba další nabídnutá alternativa :-)
Jan Tvrdík
Profil
Alphard:
Vadí to? Bude to u všech stejné, můžeme s tím počítat.
Ano vadí. Kdybychom chtěli, aby měli pěkné hlášky, tak jim řekneme, aby si nainstalovali laděnku z Nette. Hlášky, které generuje XDebug vypadají nestandardně a na přehlednosti moc nepřidávají. Schopnost číst standardní chybové hlášky PHP by si určitě měl osvojit každý.
HajekJirka
Profil
Keeehi:
Text: http://files.cejhon.cz/wamp/
Odkaz je Not Found.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Ostrá verze učebnice běží na www.pehapko.cz.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0