« 1 2 3 4 »
Autor Zpráva
Kubo2
Profil
Toto vlákno bolo založené celkom neskoro (no opodstatnene) a má slúžiť pre svoje dva hlavné účely:
1) Návrh dizajnu pre BETA verziu učebnice PHP
2) Kritika vášho dizajnu
Vlákno som založil preto, lebo miešať odkazy na dizajn do vlákna primárne určeného na tvorbu obsahu učebnice mi nepripadalo rozumné (dizajn a obsah nemajú nič spoločné, aj keď žijú v symbióze :-)
Ak chcete navrhnúť svoj dizajn, ktorý ste napísali, dajte sem do vlákna odkaz v tvare http://php.it-joker.cz/test.php?css=[adresa vasho dizajnu], my ostatní sa už postaráme o kritiku.

Prvý dizajn

Vytvoril som prvý jednoduchý dizajn do učebnice php, nalinkoval som ho na testovaciu verziu, pozrieť si ho môžete tu:
http://php.it-joker.cz/test.php?css=http://prieskumy.php5.sk/projekty/php-ucebnice/obsah.css
Odkazy sa automaticky upravia, aby sa šýl zachoval.
Zatiaľ som nevytvoril štýl pre hlavičku a patičku, pretože som nemal nápad, aký dizajn tomu dať (zaujímal ma hlavne obsah). Keby niekto mal nápad, môže to dorobiť ;-)
Tak prosím o kritiku a nápady na zlepšenie. Díki.
Joker
Profil
Kubo2:
Pravidlá pre písanie dizajnu
Já bych to řekl asi takhle, kdo má chuť si hrát, ať něco vytvoří a ostatní mohou komentovat :-)
Kubo2
Profil
Joker:
kdo má chuť si hrát, ať něco vytvoří a ostatní mohou komentovat :-)
Tak já ty pravidla odmažu ;-)
Sir Tom
Profil
Kubo2:
Prvý dizajn
Vytvoril som prvý jednoduchý dizajn do učebnice php, nalinkoval som ho na testovaciu verziu, pozrieť si ho môžete tu:
http://php.it-joker.cz/test.php?css=http://prieskumy.php5.sk/projekty/php-ucebnice/obsah.css
Tak tento dizajn (ježiš to je tak blbý slovo - raději budu používat design) se mi vůbec nelíbí - je takový a velmi dětský až elementární - skoro jako od dětí, kteří se učí dělat HTML a pomalu objevují CSS. Vlastní design nemám, takže nenabídnu alternativu, ale chtěl jsi pouze kritiku. Mně by se líbil design, který vyjadřuje samotnou podstatu PHP a má barvy přímo z loga PHP. To je šedo-modrá + někam tam vláknout slona. :D

Moderátor Petr ZZZ: Řekl bych, že komentáři ohledně slovenského pravopisu by měla předcházet znalost slovenštiny (dizajn, dizajnér).
Kubo2
Profil
Sir Tom:
„je takový a velmi dětský až elementární“
„jako od dětí, kteří se učí dělat HTML a pomalu objevují CSS“
V HTML i CSS už dělat vím :) Je sice pravda, že mi je třináct, no nemyslím si, že som v CSS až taký zlý, či áno?
To že je ten design taký detský, začína to tak připadat už i mně...

Mně by se líbil design, který vyjadřuje samotnou podstatu PHP a má barvy přímo z loga PHP. To je šedo-modrá + někam tam vláknout slona. :D
To není zlý nápad, jenom mi to v tom zhone nenapadlo (zase se potvrdilo, že jsem zčásti blbý).

ale chtěl jsi pouze kritiku
Jo jo, to je svatá pravda, nic ti nezazlývám. :)
Joker
Profil
Sir Tom:
Mně by se líbil design, který vyjadřuje samotnou podstatu PHP a má barvy přímo z loga PHP.
Mám stejný názor, kdybych si měl představit barevné schéma na slovo PHP, určitě by tam byl nějaký odstín modré.

Možná by to chtělo alespoň nějaké zadání, takže:
• Vzhled by měl evokovat PHP, značkovací jazyky, tvorbu webu. Příklady http://php.net/ či http://www.w3.org/
• Je to učebnice, takže vzhled by neměl být moc křiklavý a přebíjet obsah.
• Měli byste být připraveni poskytnout vzhled pro finální verzi učebnice pod rozumnou licencí (např. Creative Commons)
• Zároveň ale pokusy tady berte jen jako hraní a není žádná záruka, že se něco z toho použije.
Jan Tvrdík
Profil
Vzhledem k tomu, že se nezapojil ještě nikdo, kdo to umí, tak prozatím alespoň takto:
php.it-joker.cz/test.php?css=webdev.fit.cvut.cz/~tvrdija4/djpw-ucebnice/style.css
Enyeus
Profil
Před nějakým časem jsem vytvořil tuto šablonu: http://templates.programator-koder.cz/preview/theme1/reseni-chyb/
Velká inspirace byla dokumentace Nette (ale možná až příliš).
Rellik
Profil
Enyeus:
Kdes proboha přišel na to šílené fialovorůžové pozadí?! Jinak by se to už celkem dalo oproti předchozím ukázkám... ;)
Enyeus
Profil
Rellik:
Vytvořil jsem tedy ještě variantu s PHP modrou: #6b7eb7
http://templates.programator-koder.cz/preview/theme1-1/reseni-chyb/
Rellik
Profil
Enyeus:
tak to už vypadá o 100% líp ;)
juriad
Profil
Enyeus:
pěkné, ale mě se zdá příliš úzké, proč na mém monitoru o šířce 1600px omezuješ článek na pouhých 559px - padding?
Alphard
Profil
Enyeus:
Snad nemusíme ve všem kopírovat dokumentaci Nette :-) tady se mi hodně nelíbí příliš omezená šířka pro kódy, vejde se tam cca 63 znaků, což není ani prehistorických 80 znaků na řádek.
Otázka stanovení počtu znaků, které se musí vejít na řádek bez posouvání je asi věcí diskuse, ale 80 bych považoval za naprosté minimum, osobně bych dal tak 100 až 120.

Teď vidím, že přibyl stejný názor od juriad [#12].
Rellik
Profil
juriad:
Enyeus:
pěkné, ale mě se zdá příliš úzké, proč na mém monitoru o šířce 1600px omezuješ článek na pouhých 559px - padding?
A co tepr na šířce monitoru 1920px ;)
Sir Tom
Profil
Enyeus:
S tou modrou je to pěkné.

Všichni:
Nicméně si myslím, že asi nejlepší by bylo zvolit design WIKIPEDIE, PHP manuálu, nebo přímo design od Yuhůa na JPW (takhle by aspoň to učebnice, krásně zapadla do projektu JPW).
jenikkozak
Profil
Rellik:
Máš moc pěkný operační systém. Jen škoda, že ti neumožňuje udělat výřez aktivný plochy prohlížeče.
Děláš běžně, že si webové stránky otevíráš na celou šířku okna prohlížeče? U tak řádků delších než 200 znaků dá docela práci udržet se očima na řádku.

Sir Tom:
Nicméně si myslím, že asi nejlepší by bylo zvolit design WIKIPEDIE, PHP manuálu, nebo přímo design od Yuhůa na JPW
Souhlasím. A nebo by se mohl použít nějaký vlastní design, to by také bylo velmi dobré.
Rellik
Profil
jenikkozak:
Proč bych nemohl sejmout jen určité okno?
Případně pouze nějaký libovolný výřez, který namaluju na obrazovce myší
+ dalších X různých možností...
A ano mám prohlížeč na celou šířku monitoru ;)
Kubo2
Profil
Jan Tvrdík:
Ten tvůj návrh je celkem pěkný, myslím že rozhodně lepší než můj ;-)
1/ Akorát by to chtělo trochu větší margin zprava a zespodu, alespoň 130 pixelov, protože ke koncím řádků a posledních několik vět v obsahu se hrozně špatně čte. Menu taky, ale tak 18px zleva :)
2/ A taky bych dal o štipku větší nadpisy H3 v hlavnom #obsah-u.
3/ Ke konci bych nastavil odkazům nejaký jedinečný :hover, aby člověk vědel, na ktorý odkaz kliká, hlavně v tom primárnom menu.
Myslím, že z mé strany je to všechno, víc připomínek nemám, akorát bych tě ješte jednou chtěl pochválit, to je fakt všechno. Máš to fakt pěkný :-)
Joker
Profil
Vývoj učebnice nám zas na čas usnul, nicméně už zase pokračuje.

Abychom se trochu hnuli z místa, použijte jako základ pro tvorbu vzhledu toto logo
Taurus
Profil
O pár dní později jsem si tehdy hrál s detaily a vznikla ještě verze, kterou jsem neposlal.
Návrh designu webu neovlivňuje, protože se liší jen ve stylu odstínu a tučnosti klíčových písmen.

Joker
Profil
Taurus:
Napadla mě ještě i varianta toho loga, kde by místo zakřivené čáry byla lomená ve stylu HTML/PHP značek, <>
Taurus
Profil
Myslíš ostré závorky místo bříšek v "P" a lehce oddělené od "H" nebo ještě jinak?
Joker
Profil
Taurus:
Ten původní nápad byl místo bříšek ostré závorky, přičemž ty vnitřní části by byly propojené do jedné rovné čáry. Čili ta čára by pak tvořila vzor podobný Z.

Nicméně zkoušel jsem to nakreslit a spíš než co jiného to evokuje germánskou runu, takže to asi nebude to pravé.
Str4wberry
Profil
Když se tak dívám na to logo, tak mě napadlo použít Bootstrap.

dl.dropbox.com/u/3370251/DJPW/php-ucebnice/index.html

Co říkáte?
Jan Tvrdík
Profil
Str4wberry:
Tak rozhodně je to nejlepší, co tady bylo. Vadí mí akorát fluidní design (dlouhé řádky se špatně čtou) a vzhled té „Kam dál?“ navigace dole na stránce.
Str4wberry
Profil
Jo, to je pravda. Koukám, že ty zdrojové kódy nejsou moc dlouhé, takže kratším řádkům snad nic nebrání.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
tak mě napadlo použít Bootstrap
Ono se to monstrum hodí i někomu, kdo umí základy CSS?
Má to stejné chyby jako Twitter. Na odkazu na další článek mám v Exploreru vypnutý ClearType a nejde zvětšovat písmo.


Reaguji na Taura:
Kombinace velkých zmenšených písmen a malých písmen ve slově „péhápko“ mi připadá ošklivá. Připomíná mi to azbuku, asi zejména písmenem „н“. Možná mám nějaký atypický typografický vkus…
Str4wberry
Profil
Reakce na Chamurappiho:
Ono se to monstrum hodí i někomu, kdo umí základy CSS?
Přišlo mi to jako jednoduchý způsob, jak vytvořit něco od čehož by se šlo odrazit. Samozřejmě by nebyl problém (a bylo by to případně rozumné) z toho monstra vykuchat těch pár užitečných řádků kódu.


Když se tak dívám na to množství prázdného místa při rozložení s omezenou šířkou, což takhle udělat učebnici dvousloupcovou? V jednom sloupci mít teorii a hezky ve vedlejším sloupci příklady / ukázky kódu? To mne vždycky v učebnicích štvalo, že bylo potřeba neustále rolovat mezi kódem a jeho vysvětlením. I když možná je lepší mít ukázky kódu kraťounké (nevím přesně, jak jsou již hotové kapitoly napsány).
Joker
Profil
Str4wberry:
Já na tom odkazu při šířce okna 1600px nemám nějak přehnaně volného místa, spíš bych řekl, že to je tak akorát.
Při 1280px už tam toho volného místa je spíš málo.
Kubo2
Profil
Str4wberry:
Dá sa povedať, že moderný design, ale zároveň až trochu prehnaný. Ja osobne mám radšej jednoduchšie designy. Nadpisy v hlavnom prúde by určite išli zmenšiť, nadpisy typu „základný kurz“ zasa zväčšiť.
Ďalej to tlačítko „Nasledujúca kapitola“ by išlo urobiť menej lesklé (že áno ;-), a to je asi všetko (?).

Chamurappi:
Kombinace velkých zmenšených písmen a malých písmen ve slově ‚péhápko‘ mi připadá ošklivá.
Neviem prečo, mne sa tam práve to hodí...
« 1 2 3 4 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Ostrá verze učebnice běží na www.pehapko.cz.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0