Autor Zpráva
huc
Profil *
Neznáte nějaký jednoduchý editor(jako Notepad++, PSPad,...) s podporou HTML 5? Dělá mi to problémy s CSS...
Joker
Profil
Jaké konkrétně problémy?
huc
Profil *
Jeden z několika příkladů: nový tag v HTML5 pro obsah stránky je "
<section>
"
Když nadefunuju v CSS pro něj tohle:
section {
                      background: #C0C0C0;
	          border: 2px solid black;
	          margin: 5em 1em;
	         }


=> text se mi nezarámuje. Musím to proto obalovat ještě jednou do "
<div>
" a CSS určovat pro tento tag.

<section>
         <div>
           <p>Text stránky</>
         </div>
       </section>
panther
Profil
huc:
to ale není neznalost na straně editoru, nýbrž prohlížeče. Editoru je celkem jedno, co do něj napíšeš.
huc
Profil *
Tak to mám přepsat web do HTML 4, aby to prohlížeče zobrazily?
=> jen, když už je možnost html5 využívat, proč to psát ve starších verzích...
Chamurappi
Profil
Reaguji na huce:
Nějak ti nerozumím. Vadí ti, že prohlížeče nepodporují část z HTML 5, ale zároveň tvrdíš, že je možnost HTML 5 využívat? Kde se ta možnost podle tebe vzala?

Tak to mám přepsat web do HTML 4, aby to prohlížeče zobrazily?
Prohlížeče berou tvůj kód jako něco mezi HTML 4 a HTML 5, nehledě na to, co deklaruješ na začátku stránky. Zapomeň na verze, jsou irelevantní. Se <section> nepochodíš => nepoužívej <section>.
huc
Profil *
Chamurappi:
Příklady z praxe: firefox, podobně je na tom Opera, podporuje tag <nav> a <header>, naopak <section> nebo třeba <footer>(teď už neberu v úvahu tagy article, source, time,...) => proč nepodporují všechny, ale jen část?
IE nepoužívám, myslím že HTML5 nepodporuje vůbec, nejsem si jistý...

„Vadí ti, že prohlížeče nepodporují část z HTML 5, ale zároveň tvrdíš, že je možnost HTML 5 využívat?“
=> vývoj html4 skončil a prohlížeče uvolňují s novými verzemi i záplaty pro podporu html5...
Chamurappi
Profil
Reaguji na huce:
IE nepoužívám, myslím že HTML5 nepodporuje vůbec
Jsi tvůrce stránek, je úplně jedno, co používáš, stránka by měla jet všude.
Explorer podporuje několik částí HTML 5 déle, než existuje pojem „HTML 5“. Ale nové elementy nezná.

=> vývoj html4 skončil
Před deseti lety.

prohlížeče uvolňují s novými verzemi i záplaty pro podporu html5
Posledních deset let. Neříkal bych tomu záplaty.
Joker
Profil
huc:
proč nepodporují všechny, ale jen část?
Specifikace HTML 5 je stále v první fázi vývoje, "working draft", takže za prvé výrobci nemají jistotu, že když implementují něco z pracovního návrhu, později se to nezmění a nebudou to v prohlížeči mít "špatně", za druhé na tu implementaci ještě ani neměli příliš času a za třetí i po implementaci těch vlastností se bude muset čekat na to, až si nové verze prohlížečů získají dostatečný podíl na trhu.

Že něco umí Opera a Firefox je bezva, ale pořád to u nás dělá jen nějakých ("průměrných") 47% návštěvníků. Co ten zbytek? Ani ten zastaralý IE6 často ještě nemá tak málo, aby se na něj dalo vykašlat.
panther
Profil
huc:
Příklady z praxe: firefox, podobně je na tom Opera, podporuje tag <nav> a <header>
možná tě to překvapí, ale tvůj Firefox i Opera umí už i některé tagy z plánovaného HTML6. V ukázce jsem si vybral dva konkrétní, a sice tagy „huc“ a „xy“.
huc
Profil *
Chamurappi:
- díky, už mám o IE lepší info
- to, že vývoj html4 skončil před deseti lety ví každý, nechápu důvod, proč to tu zmiňuješ
- aktualizece je to stejné jako záplata, ne?

Jinak, další stránky mám v html4, ale na různých webech se lidé vychvaluní, jak dlouho už dělají v html5...
Chtěl jsem to zkusit a teď vidím, že mi to dělá problém... tak jsem se zeptal na názor větších odborníků, než jsem já.
Joker
Profil
huc:
aktualizace je to stejné jako záplata, ne?
Jako záplata se obvykle označuje oprava nějaké chyby nebo odstranění nějakých nedostatků.
Tohle je vývoj nové funkčnosti, navíc v současné době ještě zčásti experimentální (tj. něco se vyvine podle nějakých návrhů, které se mohou měnit, není úplně jasné, jakým způsobem se co má chovat atp).
Chamurappi
Profil
Reaguji na huce:
na různých webech se lidé vychvaluní, jak dlouho už dělají v html5
Ale nejspíš nepoužívají <section>. On ani tento element není nijak zvlášť zajímavý, je to jen překřtěný <div>.
Lidi se také často vychvalují, že používají XHTML, přestože to X nikdo nevidí. Nebo se chlubí dodržováním CSS 2.1, které mnohdy nedodržují (a které též není dokončené). Módní vlny, hra na pokrok…

Jinak, další stránky mám v html4
Jelikož HTML 5 de facto nahrazuje HTML 4, nemůžeš se dost dobře vyhnout tomu, abys ho používal. Nehledě na to, co deklaruješ. Prohlížeče neuvidí rozdíl. Až budou podporovat <section>, bude ten element fungovat bez problémů i při deklarovaném HTML 4.
fuckin
Profil
panther:
možná tě to překvapí, ale tvůj Firefox i Opera umí už i některé tagy z plánovaného HTML6.
Wow, už aj html6 je na světě? :)
JonasK
Profil
Notepad++ ve sve nove verzi jiz ma podporu HTML5.
PSpad pak pres nainstalovani rozsireni.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0