Autor Zpráva
kelvin
Profil
V HTML je několik tagů pro zvýraznění úseku textu, <em>, <strong>, zavržené <b>, <i>, <u>, ale nevšiml jsem si tagu pro zvýraznění bloku. Nemyslím nadpisy, ale třeba tag pro důležitý blok textu uprostřed spousty běžného <p> textu. Něco ve stylu <blockquote>.

Všiml jsem si různých řešení zvýrazňování bloku, třeba přes zmíněný <blockquote>, který tak také někde používám, protože to je nejrychlejší řešení ve WYSIWYG,ale vzhledem k tomu, že jde o tag pro citace, to neberu jako ideální.

Plánuje se nějaký takový tag v HTML5? Nevšiml jsem si, ale mohu se mýlit.

Jak řešíte zvýraznění důležitého bloku textu?
Dranel
Profil
Strongem. Nastylovat se dá vše. Tedy i ten strong.
kelvin
Profil
Dranel:
Základní problém - musel by dostat display:block, aby se dal pořádně nastylovat. To by ho rozhodilo jinde v textu.
Miloš
Profil
kelvin:
musel by dostat display:block, aby se dal pořádně nastylovat
Pokud blok obalíš strongem, tak ano, ale obráceně je to snad stejně logické, ne?
<p><strong>Halí belí koza v zelí</strong></p>

Je tu otázka, proč opakovat strong v každém odstavci zvlášť, chci-li jich zvýraznit víc:
<p><strong>Ježkova papulka má máslo v hlavě</strong></p>
<p><strong>Bábovička tomu říká zellý:</strong></p>
<p><strong>„Hlavně mi sem nenos žádný zellý“ – no to je celá bábovička.</strong></p>
Proč nejdou všechny ty odstavce obalit jedním strongem?
V zásadě to jde (jen to nebude validní a bude třeba strong přtypovat na blok), ale po mém soudu to nemá logiku.
Na rozdíl od odkazu (<a href…>), který by mohl obalovat odstavec (aby byl klikatelný nejen jeho textový obsah), považuji nadbytečné zvýrazňování za zhůvěřilost – takhle je zvýrazněné prakticky všechno, čili v důsledku nic. Po mém soudu nejde o zvýraznění a je-li třeba zobrazit víc souvislých odstavců, nepovažuji to za rovnocenné zvýrazněnému jednomu slovu (resp. zvýrazněným několika málo slovům).
V takovém případě jde po mém soudu spíš o grafiku a to bych bez přemýšlení rezignoval na strong a ztučňoval pouze pomocí CSS.
kelvin
Profil
Miloš:
To jsi jen demonstroval nepoužitelnost strongu.

Příklad toho zvýraznění bloku http://www.doom5.cz/deathmatch
Miloš
Profil
Ale nikoli – zmínil jsem i to, že konstrukce
<strong style="display: block;">
   <p>Ježkova papulka má máslo v hlavě</p>
   <p><strong>Bábovička tomu říká zellý:</strong></p>
   <p><strong>„Hlavně mi sem nenos žádný zellý“ – no to je celá bábovička.</strong></p>
</strong>

funguje a nevidím důvod, proč by fungovat neměla.
Její jediná „nevýhoda“ je její invalidita, ale to (v případě potřeby takové konstrukce) snad ničemu nevadí, ne?

V příspěvku výš jsem se zamýšlel nad tím, není-li tato konstrukce pitomost ze sémantického hlediska.
kelvin
Profil
Miloš:
style="block" ve WYSIWYG editoru k ničemu zadávat nebudu, musí to být jednoduché. A i ta případná nevalidnost není moc dobrá.
panther
Profil
kelvin:
A i ta případná nevalidnost není moc dobrá.
k čemu ti potom bude dobrá případná validnost?
Miloš
Profil
Bez CSS se v tom případě neobejdeš.
A ta nevalidnost není moc dobrá proč? Protože je nevalidní? Nebo z nějakého skutečně rozumného důvodu.
kelvin
Profil
Miloš:
"Bez CSS se v tom případě neobejdeš."
Proto mě zajímá, zda to nějak řeší třeba HTML5. Četl jsem úvahy o tagu pro sarkasmus a podobné blbinky, přitom zvýrazně bloku se používá často a tag na to není.

Nevalidní konstrukce nebudu zanášet do kódu z principu, a to i přes to, že se v poslední době povědomí o potřebě validity defakto otočilo...

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0