Autor Zpráva
Camo
Profil
Pekný deň!
Cítim sa ako v horrore. To som nezažil ani s CSS. Každý formát má vlastné atribúty v <embed>/<object>, k tomu je potrebná správna konfigurácia serveru pre podporu HINTingu, spústa formátov..........................
Potreboval by som, čo najviac názorov a skúseností, alebo nejaké relevantné linky na túto tému. Našiel som napr. Takúto tabuľku s možnými formátmi súborov:
1.audio: au, waw, mpg, mp3, mid, midi, ra, rm, ram, ....
2.animacie: fli, flc, swf
3.video: mpg, mpeg, mov, gt, avi, dv, wma,.....
4.neviem zaradiť: flv
Dajú sa z toho nejako vyselektovať formáty, ktorými sa reálne oplatí zaoberať? Tak ako napr. pri obrázkoch jpg, gif, png?
Ako sa to robí dnes? Čerpám totiž z dosť starých zdrojov, preto sa aj stále dožadujem nejakého linku ;)
Ako je to vôbec s tým embed a object dnes. V mojej knihe(2003)je embed zastaralý a object ,,zúfalý,,. Na JPW je to ešte zúfalejšie....
Pritom sa na stránkach videá množia ako huby po daždi. Čo je optimálne z hľadiska veľkosti súboru a podpory? Z toho čo som prečítal sa mi to javí ako Flash. Ostatní si čo myslíte? Mám k dispozícii program ktorý skonvertuje skoro všetko, ale neviem čo a tiež ako použiť.
Vďaka za rady!
Ešte raz vďaka, lebo toto je fakt ....
panther
Profil
Camo:
Čo je optimálne z hľadiska veľkosti súboru a podpory?
jak na co. Pokud chceš animace na webu, pak asi flash, pokud má vhodný alternativní obsah. Pozor, vyhledávače se jím neprokoušou. Pokud chceš točit video, optimální je nějaký mpg :-)

Ne, záleží co a na co potřebuješ. Každý formát je vhodný na něco jiného.

Našiel som napr. Takúto tabuľku s možnými formátmi súborov:
co to má společného s tvorbou webů? Děláš si přehled, co která přípona znamená, co dělá? Nějak nevím, o co se snažíš, co je tvým cílem.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Cama:
neviem zaradiť: flv
Hodit ta tři písmena do vyhledávače ale zvládneš, ne?
Na video je v tuto chvíli nejspolehlivější flash (tzn. přehrávač je swf, video je zapouzdřené ve formátu flv).

V mojej knihe(2003)je embed zastaralý a object ,,zúfalý,,
To se moc nezměnilo. Navzdory nesmyslnému odporu W3C funguje <embed> pořád bez problémů.

Pritom sa na stránkach videá množia ako huby po daždi.
Což naznačuje, že v tom není žádná velká věda. Menší weby často využívají k uskladnění videa YouTube a podobné služby.
Camo
Profil
panther:
Tá tabuľka je z knihy ,,Tvorba webových stránek pro úplné začátečníky,,.Preto som to sem napchal. Vašou úlohou malo byť, aby ste mi pomohli vyhodiť z tade formáty, ktoré sa nepoužívajú. Lebo ja si s tým neviem rady.

Ten mpg to bol nejaký vtip? Fakt by som potreboval vytriediť z toho marazmu tie, ktoré sa reálne používajú(nad10%).

Chamurappi:
Ten nápad s vyhľadávačom ma nenapadol. Klobúk dole. Som to proste totálne nezvládol....

K tomu embed-u ma napadá, že som čítal, že sa dá použiť len s Transitional DTD. To by mu na tej použiteĺnosti moc nepridalo. Ja s tým zatiaĺ nemám žiadne skúsenosť, tak sa pýtam dobrých a ochotných ľudí...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Cama:
K tomu embed-u ma napadá, že som čítal, že sa dá použiť len s Transitional DTD
To byl nějaký blábol. Prohlížečům se neřídí deklarovanou DTD a vykreslovací režim na <embed> také nemá vliv.
Camo
Profil
Mám napr. tento kód:
<embed src="zvuk.wma" autostart="false" width="300" height="40"><

V Opere, Safari a snáď aj Chrome, to funguje(až na to, že autostart false akosi ignoruje/spúšťa samo),ale FF síce ovládač zobrazí, ale nereaguje. V čom je prosím vás chyba?
Camo
Profil
Prosím vás napíšte aspoň niečo....
Zatiaľ som otestoval <embed> s prýponami pre video .MOV, .AVI, .WMV
Dopadlo to takto:
----------------------------------------------------------------------------------------
<embed src="Video.mov" autoplay="false" controller="true" width="750" height="750"></embed>


Funguje vo všetkých hlavných prehliadačoch/novších verziách OKREM IE8. čo ma dosť vytočilo....(a náramne by ma zaujímalo, čo s tým(hilfe!!!))IE7+PSPad funguje
---------------------------------------------------------------------------------------
<embed src="Video.avi" autostart="0" autosize="1"></embed>


Funguje len IE7+PSPad a všetko ostané odo mňa pýta pluginy, ktoré som nedokázal nainštalovať ani automaticky a už vôbec nie manuálne.
---------------------------------------------------------------------------------------

.WMV neviem nakódovať, lebo čo som sa dočítal tak to potrebuje podporu od Windows media server, kôli Hintingu a ku tomu treba ešte založiť nejaký metasúbor.

---------------------------------------------------------------------------------------

Ak trepem, tak ma prosím vás opravte, nerád by som zomrel bez týchto vedomostí....
Bubák
Profil
Já jsem na jedné stránce našel tohle:
<embed type='application/x-mplayer2' pluginspage='http://www.microsoft.com/windows/mediaplayer/' src='http://www.turistika.cz/video/trasy/383/21.wmv' height='240' width='320' autostart='1' showcontrols='1' showstatusbar='1'></embed>

Funguje i ořezaná verze:
<embed src='http://www.turistika.cz/video/trasy/383/21.wmv'></embed>
Camo
Profil
Bubák:
Ten link je síce vo formáte wmv, ale neni to nijako ,,ohintované,,. A tiež je to object, čo by nevadilo, keby som vedel akú má tento tag podporu s jednotlivými formátmi. Ten 40sek. klip má 7.5Mb 320*240px, čo je tiež dosť bieda... To asi neni ten správny formát, ak to neni hintované, tak to nemá moc význam. Okrem toho v IE8 to nefunguje(pritom je to object - Prečo?).
Ja som včera našiel toto: http://petr.vaclavek.com/article/568/jak-umistit-video-na-web

Ešte idem vyskúšať ten embed .wmv
EDIT:
Tak ten embed + .wmv funguje hádam všade O,S,FF,IE8,IE7,CH, len to všade vyzerá(bez udania rozmerov)o dosť inak(rozmery).
Len keby som to vedel použiť ako streamingové video(čo neviem... a ako som čítal JPW, aj autor mal s tým nemalé problémy). Nejaký kvalitný návod by sa zišiel, lebo tá veľkosť súboru .wmv je dosť....

Má niekto nejaké ďalšie poznámky k tejto téme???
sarojan
Profil
Najlepšie výsledky dosiahneš s FLV, ktorý je kvalitný a používa dobrú kompresiu, čiže je malý. AVI je druhý najpoužívanejší formát videa, len nie na internete. MPEG je staršia verzia AVI, aj dosť veľká, čiže nodporúčam. WMV je používaný formát, ale vie byť veľký. MOV nepoužívaj, pretože je z hľadiska použiteľnosti absolútne na nič, hlavne v Európe. Flash má totiž každý, lebo by sa nedostal na Youtube, ktoré používajú už aj sedemdesiatroční starčekovia(berte tento výrok s rezervou a viac obrazne než matematicky). Takisto aj WMP. Ale nejaký Apple Quicktime si ti už nebude sťahovať užívateľ Windowsu, na ktorom frčí 95% domácich počítačov. Za prvé je to veľký súbor, za druhé je podpora 64bit na nič(dosť ma naštve, keď na 64bit os stiahnem 50MB súbor a vyhodí mi "prepáčte, nepodporujeme 64bit, stiahnite si extra súbor, čo má ďalších 100MB"), už aj pre to, pretože MAC je iba 32bit a za ďalšie, je platený. Naviac sú MOVky v takej strednej kvalite a porovnanie kvalita/veľkosť súboru nedosahuje takú hodnotu ako FLV. Na animácie je dobré SWF, ktoré je na ne najlepšie(a myslím, že pracuje aj s vektormi, nie rastrom, čiže aj pri zväčšení obrazovky je stále dobré).(ak myslíš animáciu ako pohybujúce sa obrázky, tak GIF je tiež dobrý a animovať sa dá aj cez JS a myslím, že nejaké pakovinky podporuje už aj HTML5, ako jazdiace obrázky po obrazovke hore-dolu) SWF je tiež dobré aj na filmy(neviem, ale kedysi sa nedali zastaviť, neviem ako teraz). Na audio nepoužívaj iné ako MP3. WAV je síce používané, ale je veľké, midi nedokáže prehrávať viac, než jednu stopu, ale najnovšie sa dostávalo do popredia aj OGG, ale vo všeobecnosti je MP3 najlepší spôsob prehrávania hudby na internete. Všetko sa však dá spraviť cez Flash, či už hudba, video alebo animácia. Ak si tam našiel horory, tak tú knihu zahoď, sú tam hovadiny, nepoužíva sa viac, než 2, maximálne 3 typy videí a dva(wiki používa aj OGG) typy muziky a aj tak ti každé video už dnes každá stránka hádže na Youtube, pretože je kvalitné a netreba sa zadrbkávať s kompresiou, konvertovaním a umiestňovaním na server, ani ti to neuberá miesto na serveri.
Camo
Profil
Waw dík za názor....
Problémyk je trochu v tom, že na fleshe treba soft za nie malé love(bubáky)....
Chamurappi
Profil
Reaguji na Cama:
Existují i hotové flashové přehrávače, stačí trochu hledat.

niekto nejaké ďalšie poznámky k tejto téme?
Windows Media Player pro Firefox blbne. Pokud se nevypne hardwarová akcelerace videa, vypadává mu obraz, kdykoliv se něco stane na stránce. Mnoho měsíců jsem marně hledal na tento problém řešení a nakonec jsem skončil u flashového přehrávače.
Camo
Profil
No dobre, ale ako sa takým videám pridávajú ovládacie prvky. Tie sa predsa programujú v FL4/5 nie? Bez toho to bude len obraz s autostartom.
Či nie?
Stačí jednoducho, nemusíte písať kódy.....

PS: Chamurappi ako to vyzerá s tým sľúbeným článkom ohľadne createRange() vz. selectionStart?
sarojan
Profil
Camo:
Problémyk
Tak keď to už takto zlé je so Slovenským národom, tak mi už nezostáva nič iné, než vyliezť na UFO a skočiť do Dunaja...
Ty bež späť do školy a povedz im nech ťa naučia písať, a až potom rob weby!
Camo
Profil
sarojan:
Ale nevyprávaj.....
sarojan
Profil
Ty si nepochopil, čo s tým HOTOVÝM FLASH PREHRÁVAČOM Chamurappi myslel, čo?
Camo
Profil
Vieš môj, ja to celé hlavne potrebujem pochopiť a nie skopírovať.....
Také niečo si ešte neslýchal, že nie?
sarojan
Profil
Myslím, že existovala aj verzia Flash za 100€. Mimochodom, ešte existuje aj trial verzia flash na 30dní. Aj keď nechápem na čo tak strašne komerčné potrebuješ originál a na čo vôbec potrebuješ vedieť si spraviť vlastný player(tvoj bude vadný, bude prehrávať nekvalitne a pod., preto už nikto nepoužíva súkromné prehrávače, ale dáva to na veci, ako youtube alebo používa open-source player, ktorý je vyskúšaný a modifikovaný stovkami užívateľov) pokiaľ sa nechceš venovať tvorbe stránok až tak profesionálne, že jednoducho nemôžeš mať iného prehrávač. Ak sa chceš uplatniť vo webdesign priemysle, tak je už trošku neskoro, pretože webdesignerov je ako húb po daždi, dobrých až tak veľa nie, ale v čase krízy ti nebude veľa ľudí robiť stránku u niekoho neznámeho. Na trhu je príliš veľa webdesignerov, ktorí majú iba(ak vôbec aj to) strednú školu so zameraním grafika/webdesign/tvorba webu. Aby som to zhrnul, v dnešnej dobe už vkladanie vlastného videa priamo do stránky využiješ veľmi zriedka.
Chamurappi
Profil
Reaguji na sarojana:
tvoj bude vadný, bude prehrávať nekvalitne a pod.
Vyrobit nový přehrávač není zase tak těžké a nějaké „nekvalitní přehrávání“ moc nehrozí, protože všechnu dřinu udělá flash. Člověk se musí starat jen o obsluhu událostí, vyrobit pár čudlíků do uživatelského rozhraní atd.


Reaguji na Cama:
Stačí jednoducho, nemusíte písať kódy.....
I v tomhle případě ti doporučím hledat, akorát teď nehledej hotové flashové přehrávače videa, ale návody na flashové přehrávače videa.

ako to vyzerá s tým sľúbeným článkom ohľadne createRange() vz. selectionStart?
Stejně jako v době, kdy ses ptal. Jsem líný :-)
Camo
Profil
sarojan:
Ak sa chceš uplatniť vo webdesign priemysle, tak je už trošku neskoro,
To tak to si píš, že hej!!! Aký máš s tým problém?!
nechápem na čo tak strašne komerčné potrebuješ originál
No tak to preto, že som si svojho času uvedomil, čo sú to autorské práva a načo tu sú. Pochopil som, že tie bláboly o svete, kde je všetko spoločné a kde to všetko krásne funguje na láske, sú proste bláboly, pretože nemalá časť populácie inklinuje k tomu, nechať sa živiť tými druhými, čo s láskou nemá nič spoločné. Druhou stranou mince sú zase nenažrané, chamtivé spoločnosti, ktoré nevedia, čo za svoj produkt pýtať.....

Chamurappi:
No vďaka za odpoveď, to sa mi u majstra Chamurappiho nestáva často.... A teraz hor sa na ten článok ;)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0