Autor Zpráva
doominick
Profil *
Ahoj...
hraju si teď s HTML5 a
nemůžu nějak najít uspokojivou odpověď na to jestli dát do nav klasický seznam ul-li,
nebo menu-li, s tím, že menu má type="list", a dál je vše úplně stejné jako v případě ul-li

oficiální validátor mi vezme všechno, jen v případě menu-li mě varuje že menu není dobře podporováno (Pčekávám od <menu type="list"> to samé co od <ul> jen s přesnějším sémantickým určením a to splňuje všude, nebo to není přesně ono? Možná varování pojednává o dalších 2 type pro menu, které skutečně nedělají to co by měli.)

Jde mi jen o tu sémantiku ne o přístupnost nebo podporu ve starších prohlížečích

Někde se dá dočíst, že menu je pouze součástí formulářů, což se mi moc nezdá, to by mě validator snad řekl ;)

Je tedy lepší mít v nav menu-li nebo ul-li ?
Davex
Profil
Myslím, že na tom nezáleží a používám jen <ul>. Jak chápu HTML 5 já, tak blok <nav> vyznačuje skupinu navigačních odkazů a element <menu> by měl být např. pro kontextovou nabídku.

Pro navigaci bych tedy byl ochoten, čistě teoreticky, připustit následující strukturu.
<nav>
<ul>
<li>
</ul>
</nav>

Jiná otázka by byla, zda je to k něčemu dobré používat <nav> místo starého dobrého <div id="nav">.

doominick:
oficiální validátor mi vezme všechno
Žádným automatizovaným způsobem nelze vyhodnotit, zda je element na nějakém místě použit vhodně nebo nevhodně. V tomto ohledu je lepší jít přímo k ševci a spolehnout se na selský rozum.
shaggy
Profil
doominick:
Jde mi jen o tu sémantiku ne o přístupnost nebo podporu ve starších prohlížečích
Načo ti je sémantika, keď ťa nezaujíma prístupnosť?
Aj v "starom" html sa dalo pekne používať <menu>, sémanticky to určite bolo správne, akurát že s tým majú problém hlasové čítačky (minimálne pred 1-2 rokmi mali), preto som musel všade používať nečíslovaný zoznam (<ul>).

Ale odpoveď na tvoju otázku:
Je tedy lepší mít v nav menu-li nebo ul-li ?
Je to jedno, ale ak ti skutočne ide o to mať brutálne sémantický (a možno trochu neprístupný) web, tak tam daj to menu.
doominick
Profil *
díky všem

Validator by mě alespoň upozornil pokud by to bylo hodně zcestné, jako třeba použití inputu mimo formulář, ale tady mlčí.

O tu přístupnost mi nejde jen v rámci této diskuze... abych se nedostal k odpovědím, že menu špatně pracuje v IE5 nebo tak něco.
Jinak mi s ní pomáhá javascript.

S těmi čtečkami mi to přijde divné, řekl bych že právě pro ně bude takové menu požehnáním... že budou moct nabídku kdykoliv najít a přečíst podle potřeby. No doufám, že tam už vývoj taky pokročil, každopádně hlasové čtečky zatím nejsou prioritou.

Jde mi právě o to, že v html5 už není menu jako bylo dříve... dneska tam stojí něco docela jiného... zajímavé možnosti tvorby nabídky funkcí dokonce i víceúrovňové. Pak taky menu element se správným type údajně umí upravit kontextovou nabídku pravého tlačítka myši.

Mě jde o menu type="list", což myslím, že by mělo být co možná nejblíže starému menu z html 4.
V páté verzi html prej menu samo o sobě neznamená menu tak jak si ho představuje uživatel a k tomu slouží nav.

Podle specifikace (angličtina je tam na mě hodně složitá) mi není jasné, jestli nav-menu-li-a není chyba a na netu je na to hodně názorů... někdo říká, že jo, jiný, že ne. Jsem z toho zmatený.
ra100
Profil *
použitie
nav ul li {
}
v css nieje chyba.Doležité je, aby si sa v tom sám vyznal.
Je jasné, že ak sa ti v kóde opakuje viac krát napr. -
<ul>
alebo
<div>
atd. a každí má mať iný
width
a
height
atd tak sa asi nevyhneš použitiu ďalších idetifikátorov a tried v css, pretože jednotlivé
ul {
}
a
div {
}
budú v interakcii medzy sebou. Doležité je mať v sématike ako aj v css jasno a poriadok.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0