Autor Zpráva
Dero
Profil
Zdravím,
zajímal by mne váš názor na tuto diskusi na Intervalu.

Shrnutí: Bavil jsem se s panem Málkem o významu nedělitelné mezery v (X)HTML. On tvrdí, že současnými technologiemi nelze správným způsobem zařídit, aby v česky psaném textu nestály jednopísmenné předložky a spojky na konci řádku. Já tvrdím, že k tomuto účelu slouží v HTML entita nbsp (non-breaking space = nedělitelná mezera). Argumentace pana Málka, ačkoliv jsem byl ponoukán k hloubějšímu studiu problému, bohužel nebyla podložena odkazy na relevantní zdroje informací o tomto problému. Zastání jsem poté našel u Davida Grudla (dgx).

A nyní jsem zmatený.

Má pravdu Vilém Málek, když tvrdí, že v HTML nelze správným způsobem (ať už to je cokoliv) zajistit, aby jednopísmenné předložky a spojky nestály na koních řádků, nebo mám pravdu já a David, když tvrdíme, že pro tento účel slouží entita nbsp?

V případě, že se ve své argumentaci v diskusi uvedené mýlím, prosil bych srozumitelně vysvětlit kde a jak - jsem autorem webu o internetové typografii a opravdu rád si nechám rozšířit obzory (žádná ironie, prosím).

Díky
-- Dero
Radek Hrabůvka
Profil
Něco málo o tom vím, a to myslím doslova. Nezlomitelná mezera nbsp je vždy stejně široká, mám tím na mysli, že při zarovnání "justify" nemění šířku, na rozdíl od běžných mezer. Teď vstoupím na tenký led: myslím si, že v české typografii by mezera za jednopísmennou předložkou měla mýt stejně široká, jako ostatní "obyčejné" mezery. Tak by to vypadalo při zápise pes byl <nobr>v boudě</nobr>. Nechci se teď bavit o ne-validitě tohoto zápisu.
Před pád týdny jsem navštívil jiný webo-typografický web, bylo tam dost informací, např. jaká mezera správně patří mezi číslice datumu (půlčtverčíková?, už nevím, IE to stejně neumí), tak že se jako náhrahní řešení používá nbsp. Adresu nevím, ale tuším, že ten web tu byl hodnocený. Snad ba se tam dalo něco zjistit.
Dnes jsem natrefil na http://www.typomil.com/typografie-na-webu.htm , snad tam něco bude. Také šílený korektor (interval) by mohl něco vědět.
Já se tím neživím, pokud jsem tu plácal, tak mě omluvte a berte jen jako nápovědu.
Dero
Profil
Radek Hrabůvka: Ano, s autorem typomila jsem dokonce v přímém kontaktu, však se s ním o tom ještě pobavím. Vámi uvedený příklad (sazba do bloku) je asi jediný problém, který na tomto řešení vidím. Jenže sazba do bloku je na webu zavrhována kvůli nemožnosti dělit jednotlivá slova (tedy vznikají tzv. řeky bílého místa v textu), v návaznosti na to tedy považuji za irelevantní, jestli se nedělitelná mezera vykresluje korektně (jako např. ve FF) či nikoliv (př. IE) - jestli je ale tohle ten důvod, pak děkuji za vysvětlení, tohle mne nenapadlo.

Takže by se snad dalo říci, že při sazbě na praporek je toto řešení zcela legitimní. Záleží také na tom, do jaké míry vycházíme z "klasické" typografie - myslím si totiž, že ta internetová má svá vlastní specifika.
Chamurappi
Profil
Můj selský rozum říká, že použití nedělitelné mezery je OK. Bohužel nejsem expert přes typografii. Se způsobem argumentace Viléma Málka ovšem již zkušenosti mám (zde a zde):
Šéfredaktor má vždycky pravdu. Tak zní nejvyšší zákon Intervalu.

Především má pravdu v tom, že nemá smysl se s ním hádat. Polovina odborných informací, které do diskuse zanese, pochází výhradně z jeho ctěné hlavy. Často nejsou ověřitelné, často jsou vyvratitelné. Jakmile mu začne někdo oponovat, musí se zákonitě jednat o začátečníka či o osobu, která toho musí ještě hodně nastudovat, aby mu sahala alespoň po kotníky.

Takže Dero, řiď se Málkovou radou: chceš-li si nastudovat více o české typografii, hledej třeba na ALA :-)
Chamurappi
Profil
Zavítal jsem nyní na web Unicode konsorcia, podívat se na jeho normy. Domnívám se, že sémantika znaků by měla být nejlépe definována právě tam. Standard UAX 14 definující zalamování řádků hovoří o znaku U+00A0 podle očekávání:
NO-BREAK SPACE is the preferred character to use where two words should be visually separated but kept on the same line, as in the case of a title and a name “Dr.<NBSP>Joseph Becker”.
Radek Hrabůvka
Profil
Dero Už jsem to našel, předpokládám, že ty stránky znáš, Yuhů na ně odkazuje. Petra sem často píše, na jejich stránkách je hodně zajímavých věcí, např. Typografie na webu. Ocituji její "mezerový" závěr: Mozilla interpretuje správně všechny mezery, nicméně ale s ohledem na zatím většinové používání nešťastného prohlížeče bude lepší, když zůstaneme prozatím jen u běžné a nedělitelné mezery :-(
Používám klasickou normální a tvrdou mezeru (u jednopísmenných předložek). Mám za to, že použití nbsp je menší zlo, než běžná mezera.
Dodatek: Yuhů má u článku Interpunkce na webu zajímavé odkazy ven, např. na Webdesignerovy poznámky z typografie, včetně diskuse.
Dero
Profil
Ano, mám o typografii načteno opravdu hodně - sám odkazuji na zajímavé články a weby zde.

Děkuji oběma za přínosné názory.
PKP
Profil *
Dal jsem si tu práci a zkusil jsem udělat aplikaci na automatické doplňování některých nedělitelných mezer. Může se to hodit nejednomu tvůrci stránek :-) http://mezera.dnh.cz
Bubák
Profil
Nedávno se nejen s tímto problémem "popral" DGX:
www.dgx.cz/trine/item/texy2-jeste-vice-sexy
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0