Autor Zpráva
Anonym
Profil
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli byste mi mohli vysvětlit k čemu jsou nečitelné názvy souborů. Když se koukám do kódů velkých společností (Google, Facebook...), nacházím třeba takové názvy obrázků: bxBBFKhnmCK.png, UT9wOfSw55W.png. Stejné je to i u css stylů (0nUkCe-obH-.css) nebo js atd. Je to kvůli nějaké bezpečnosti, nebo tím chtějí jenom aby se v tom nevyznal někdo cizí? Všem moc děkuji za odpověď :)
shaggy
Profil
Anonym:
U obrázkov je to najčastejšie preto, že ich názov je generovaný pri uploade. Ale samozrejme, používa sa to aj aby to bolo horšie čitateľné (napr. aby si nemohol uhádnuť cestu k súboru).
Anonym
Profil
shaggy:
aha... moc dekuji...jeste jsem se chtěl zeptat jestli je to nutné dělat na normálních stránkách?
Miloš
Profil
Obfuskace mi v tomto případě připadá zbytečná a nedovedu si představit její sebemenší užitečnost. Odhadoval bych, že půjde spíš o nějaké automatické generování (podobně jako u foťáků), kdy jednotlivé znaky pro generující systém představují smysluplnou informaci, která není určena lidem, proto jí nepotřebují rozumět.
Str4wberry
Profil
Snaha aby se nevyznal někdo cizí za tím může být taktéž. Ale jeden z hlavních důvodů bych viděl řešení problému s keší u často měněných souborů. Takhle se prostě po změně souboru vygeneruje nový hash a prohlížeč si stáhne skript/CSS/obrázek v aktuální podobě a nestane se problém, že by se třeba CSS nahrálo z keše a JS v nekompatibilní podobě s CSS ze serveru.
Joker
Profil
Miloš:
půjde spíš o nějaké automatické generování (podobně jako u foťáků), kdy jednotlivé znaky pro generující systém představují smysluplnou informaci
Anebo to je snaha zajistit unikátní názvy obrázků.

Ono jak jinak to udělat?
Nechávat původní názvy obrázků zjevně nejde, protože by vznikala spousta kolizí. A když v případě kolize pozdější obrázek přejmenuji, technicky zdatnější uživatel si pak dokáže zobrazit starší obrázek na původní adrese, přestože se k němu nemá dostat.
Generovat obrázkům sekvenční ID je taky nesmysl, takže zbývá nějaký kód.
Petr ZZZ
Profil
Zastávám názor, že pro případnou obfuskaci by měly být opravdu pádné důvody, a jsem přesvědčen, že nic neříkající názvy obrázků apod. mají ve většině případů technické příčiny, navíc když názvu souboru lze využít i v SEO. Kromě toho je vhodné si uvědomit, že existují také autoři, kteří se o svoje znalosti rádi podělí – v duchu sdílení fungují třeba stránky Jak psát web a tato diskuse.
_es
Profil
Petr ZZZ:
pro případnou obfuskaci by měly být opravdu pádné důvody, a jsem přesvědčen, že nic neříkající názvy obrázků apod. mají ve většině případů technické příčiny
Tá príčina je jednoduchá, asi bude rovnaká ako pri videách.
Anonym
Profil
Všem Vám moc děkuji :)

- tím co jste mi tu napsali, mě právě napadlo, že to tak asi budu muset udělat :D Dávám možnost uživateli nahrát profilový obrázek, mám tedy udělat aby se každý obrázek ukládal pod nějakým vygenerovaným názvem a tak se ukládal do databáze?
Medvídek
Profil
Anonym:
Já většinou názvy obrázku řeším přes mktime() + nějaký krátky random řetězec oddělenej pomlčkou.
Anonym
Profil
Medvídek:
Ahoj, děkuji :) Asi to tak budu dělat také :)
1Pupik1989
Profil
já to řeším hashem, který obsahuje název alba+název fotky. Každá galerie má svůj adresář a je zabráněno, aby stejný obrázek nahrával 2x. Posuzuji i velikost souborů se stejným názvem v adresáři.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0