Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Občas se mi stane, že mi prohlížeč (IE9) neodroluje stránku ke kotvě (záložce). Jindy to funguje. Moc jsem dosud nepřemýšlel nad tím, proč to funguje takhle nevyzpytatelně, nicméně teď jsem si všiml na Pixyho stránce tohoto kódu:

<div id="id_1071056082"><a name="1071056082"></a>

Proč tam má dvě kotvy – jednu jako id a druhou jako name? Na jeho stránce mi prohlížeč ke kotvě doroloval. To tam má dvakrát jako prevenci proti nespolehlivostem kotvy, jaké občas pozoruji, nebo to má/může mít (ještě?) nějaký jiný důvod?

Dodatek: Přehlédl jsem, že tam má dvě různé kotvy, nejdřív jsem je považoval za jednu. Takže doplňující dotaz: Šlo by psát totožné id a name, například <div id="1071056082"><a name="1071056082"></a>? A bylo by to k něčemu?
Trejpa
Profil
Petr ZZZ:
Nikdy jsem s ani jednou možností záložek problém neměl.

Praktická poznámka: identifikátor může začínat jen na malé nebo velké písmeno anglické abecedy; nemůže začínat na číslici (je to v HTML doporučení, problémy nastávají u skriptování, v HTML 5 je to ještě trochu jinak).

Proč tam má dvě kotvy
Jen jeden je kotvou (name), druhý (id) slouží ke skriptování a stylování (skript zjistí hash adresy a podle něj zvýrazní podobně pojmenovaný blok pomocí stylů).

Šlo by psát totožné id a name? A bylo by to k něčemu?
Šlo, ale nemyslím, že to něčemu pomůže. V různých značkách je stejná hodnota atributu ID a NAME zakázaná v doporučení HTML.
Kajman
Profil
Petr ZZZ:
neodroluje stránku ke kotvě

Někdy to je tím, že je pod ní tak málo obsahu, že nejde ten element odrolovat za začátek okna.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
Proč tam má dvě kotvy – jednu jako id a druhou jako name?
Protože Pixy prvních pár let provozu blogu nevěděl, že ID může fungovat jako kotva. Jakmile se to dozvěděl, doplnil id stejné jako name, ale byl všímavým čtenářem upozorněn, že specifikace nedovoluje, aby id začínalo číslem, tak to předělal takhle.

Občas se mi stane, že mi prohlížeč (IE9) neodroluje stránku ke kotvě
Mně se to stává v telefonu na této diskusi. Jinak jsem se s potížemi nikde nesetkal. Odkazování na id funguje všude, <a name> považuji za neškodnou starožitnost.
Před pár lety nějaká verze Opery neuměla najet na řádek tabulky (na buňku jo), nevím, jestli už to opravili.
margin
Profil *
Chamurappi:
Před pár lety nějaká verze Opery neuměla najet na řádek tabulky (na buňku jo), nevím, jestli už to opravili.
V aktuální verzi Opery je kotvení na TR funguje, více se mi nechce zkoušet.
Davex
Profil
Matně si vzpomínám, že jsem se setkal s nefunkční kotvou v Chrome, když byl text odkazu prázdný <a name="kotva"></a> nebo skrytý display: none.
panther
Profil
Davex:
nebo skrytý display: none.
to snad nefungují ani normální kotvy na skrytý element, ne? Nefungují, musel jsem si to zkusit, znejistěl jsem.
Davex
Profil
panther:
Je to tak, máš pravdu.
margin
Profil *
Na prázdné kotvy <a name="kotva"></a> se kotvilo už v pravěku webu. Svého času to byl trik, jak nastylovat odkazy a nenastylovat kotvený text, dělalo se to nějak takto a co jsem zkoušel různé verze Chrome, tak bez problémů:
<h2><a name="basefont"></a>basefont</h2>
Příklad je ze stránky http://www.jakpsatweb.cz/html/text.html
Dneska to nemá význam, kotví se na idéčka.
Petr ZZZ
Profil
Díky všem za zajímavé odpovědi.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0