Autor Zpráva
slawe
Profil
Zdravím,
narazil jsem na takového sémantického brouka v hlavě, a moc mi nepomohlo ani studium dokumentace na w3c.org. Tak se ptám vás, zda-li to někdo neví líp.
Čím tvořit menu na webu - tagy <ul>/<ol> + <li>, nebo tagem <div>? Co by se mělo použít správně a z jakého důvodu? Děkuji.
Taurus
Profil
<menu>, <ul>, <ol>, <li> je dobrá volba, div je zbytečný. Menu ze sémantického důvodu, ul je seznam, což hezky souvisí s menu plném odkazů. Div nemá důvod, zbytečně navyšuje kód webu.
jady
Profil *
<menu> je jedina idealni volba pro menu , ovsem souacasne prohlizece jeho HTML5 verzi nepodporuji...
<ul><ol> sou seznamy - vhodne pouzit vsude tam kde by mohl byt jiny spolecny label nez "menu"
<div> je vhodny na unite vzhled webu, zbytecne netrci, textovy prohlizec se pak kouka na strukturu...
margin
Profil *
Já chápu menu coby seznam odkazů, chápou to i prohlížeče, vyhledávače i asistivní technologie. Nezmínil jsi udělat menu jako <menu>/<li>, ale taková struktura mela horší podporu u asistenčních technologií, nevím, jaká je situace v současné době.

Použít jeden DIV a do něj nastrkat odkazy je bez nesémantické a bez CSS nepřehledné, přehlednost jde zlepšit přidáním <br>za odkaz, nebo obalením každého odkazu DIVem.

V HTML 5 je element NAV, ale nepodporují jej všechny prohlížeče a netuším, jak je tu s jeho podporou u vyhledávačů a asistivních technologií, ale raději bych s tím počkal.

jady:
<menu> je jedina idealni volba pro menu , ovsem souacasne prohlizece jeho HTML5 verzi nepodporuji...
Strukura <menu>/<li> je dovolena i v HTML 5 a zatím jsem nenarazil na prohlížeč, který by <memu>/<li> nepodporoval, a to mám ve zkoušení prohlížečů z druhého konce (Amaya, Dillo, Konqueror, Links, Lynx, w3m... a to jsem vynechal ty, co "umřely") zálibu.
jady
Profil *
margin: <menu> je podporovano protoze bylo podporovano v HTML 4.01, tedy ano funguje v prohlizecich, ale nefunguje vnich jeho HTML5 verze


ps:strukturu <menu>/<li> sem nezminil proto, že ze specifikace - http://www.w3.org/TR/html-markup/menu.html - je jasne ze pravdepodobne pouzijes <li> nebo dalsi <menu>


ps2: pri pouziti <div> jako obalovaciho tagu je <div>, pripadne <span> pro jednotliva tlacitka doufam samozrejmost...
Juandev
Profil
slawe:
Zrovna teď to tady řeším. Převzal jsem šablonu, kde je to v divu. Tuším ale, že kotva není blokový element, ale řádkový. Tak jsem to převedl na seznam - což vlastně seznam je.


Taurus:
<menu>
To je tag jakého standardu?
pavuk
Profil
Juandev:
To je tag jakého standardu?
Tady jsou podrobnosti
Joker
Profil
Juandev:
„<menu>“
To je tag jakého standardu?
HTML 3, 4, 5 s výjimkou 4 Strict.

Čistě akademicky byla v HTML 3, ve čtyřce byla zavržena (deprecated) a HTML 5 definovalo „novou“ značku <menu>.
Praktický výsledek je, že značku <menu> znají snad všechny prohlížeče.
Plaváček
Profil
Juandev:

Přesně to bude vědět Chamurappi, ale tuším, že element MENU je v HTML už od verze 3.2.
Juandev
Profil
pavuk:
Tady jsou podrobnosti
Že jsem se ptal a nevygooglil si to! Na tom odkazu odpověď není.

Joker:
HTML 3, 4, 5 s výjimkou 4 Strict.
Dík! Tak proto to neznám.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
To je tag jakého standardu?
<menu> je v HTML prakticky od začátku. Vznikl společně s ostatními seznamy.
Proč je důležité, podle jakého standardu to je, když prohlížeče verze nikdy nerozlišovaly?
Juandev
Profil
Chamurappi:
Proč je důležité, podle jakého standardu to je, když prohlížeče verze nikdy nerozlišovaly?
Nevím, jak k HTML přistupuješ ty, ale já se snažím dodržet pravidla daného standardu, byť by byla blbá. Ale vzhledem k tomu, že moje matematická logika je velmi chabá, tak to mohu špatně chápat.
margin
Profil *
Juandev:
já se snažím dodržet pravidla daného standardu, byť by byla blbá
Standard HTML 4.01 je zastaralý a často nevyhovující a HTML 5 není hotový. Já osobně jsem si svého času HTML 4.01 Strict překřtil na ořezanou (omezenou, neúplnou) verzi HTML a HTML 4.01 Transitional na plnou verzi HTML.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Nevím, jak k HTML přistupuješ ty
Jako k divoké řece, ze které si vylovím rybu, když mám hlad, které upravím břehy, když mě chce zatopit, a kterou svojí loajalitou nespoutám, ani odporem nevysuším.
Juandev
Profil
Chamurappi:
Tak to bude asi Tigris, když je divoká.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0