Autor Zpráva
Heleen
Profil *
Zdravím,
jak se dají nejlépe (hezký vzhled v prohlížeči+pokud možno elegantní html kód)
psát chemické vzorce? Myslím, elegantněji než H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> nebo organické molekuly vkládané jako obrázek. Jistě, mohla bych zdroják psát formou H_2SO_4 a pak nechat "hledat" a "nahradit", ale zajímalo by mě elegantnější řešení problému než jen jeho obcházení. Stejně tak psaní rovnic v html mi připadá takové nějaké... nepodporované... krkolomné...
Možná by stálo za to nadefinovat to s pomocí xml, ale nevím, jak se do toho pustit.
Díky za rady a tipy.
Timy
Profil
Heleen
myslím, že html není zrovna ideální jazyk pro psaní chemických vzorců. H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> tohle je sémanticky naprosto správně, takže bych pokračoval v tomto stylu.
Hugo
Profil
Heleen

No, já jednoduché vzorce (např. sírovku) píšu normálně pomocí HTML a složitější kreslím v ChemOffice a pak to exportuju do png.
PerToon
Profil
Dokonce i ty rovnice jsou většinou lepší jako obrázek - například, jakmile se ti objeví zlomek, je obrázek stokrát přehlednější...
igamenir
Profil
Ty vzorečky se asi líp nenapíšou a rovnice se sice dají psát pomocí entit a tabulek, ale obrázek asi bude lepší.
igamenir
Profil
Mimochodem takhle se zjistí kořeny kvadratický rovnice. Celkem hezký, ne?
<table style="text-align: center"><tr>

<td rowspan=2>x<sub>i,j</sub>
<td rowspan=2>=
<td>b&sup2; &plusmn; &radic;<span style="text-decoration: overline">- b + 4 a c</span>
<tr><td style="border-top: 1 solid black">-2 a
</table>
Fred
Profil
Chybí Ti tam px
Chamurappi
Profil
Reaguji na igamenira:
Celkem hezký, ne?
Ano, nicméně já preferuji vzorec, který počítá správně:
<table style="text-align: center; color: black; background: white"><tr>

<td rowspan=2>x<sub>1,2</sub>
<td rowspan=2>=
<td>- b &plusmn; &radic;<span style="text-decoration: overline"> b&sup2; - 4 a c</span>
<tr><td style="border-top: 1 solid black">2 a
</table>
igamenir
Profil
Chamurappi
Omlouvám se za chybu, ale šlo o princip. Já to stejnak vždycky počítám z rozkladu na činitele.
Dero
Profil
Chamurappi: Já bych zase ocenil zlomkovou čáru a znak násobení:

<table style="text-align: center; color: black; background: white"><tr>

<td rowspan=2>x<sub>1,2</sub>
<td rowspan=2>=
<td>- b &plusmn; &radic;<span style="text-decoration: overline"> b&sup2; - 4&nbsp;&middot;&nbsp;a&nbsp;&middot;&nbsp;c</span>
<tr><td style="border-top: 1px solid black">2&nbsp;&middot;&nbsp;a
</table>


Kdo dál ocení ještě něco navíc?
habendorf
Profil
Dero: Já bych zase ocenil zlomkovou čáru a znak násobení:

No to násobení je tam IMHO krapet navíc.
caledon
Profil
lol tady, byl ale jinej dotaz :-)
terezzkkaa
Profil *
zajímá mě jaký vzorec má mýdlo a ocet pomůžete mi?
Timy
Profil
terezzkkaa
Cituji našeho chemika:
mýdlo je palmitan sodný (C15H31COONa) nebo draselný (místo Na je K), nebo stearan sodný (C17H35COONa) nebo draselný (místo Na je K) (na tom pak závisí vlastnosti) a ocet je kyselina octová CH3COOH
thingwath
Profil
Sice přicházím pěkně s křížkem po funuse, ale doplnil bych, že existuje MathML a když ani to ne, tak zápis z TeXu, který sice prohlížeče nezobrazí, ale má nějakou ustálenou podobu a dá se s tím pracovat.
Renee
Profil *
Ajte muze mi prosim vas nekdo vysvetlit jak se vypocita chemicka rovnice??
Hugo
Profil
Renee

Toto je fórum o tvorbě webu ne o chemii. Napiš dotaz sem

http://www.lapiduch.cz/klub.php?klub=chemie

určitě ti tam někdo pomůže (možná já :-)).
thingwath
Profil
Mimochodem, správný zápis kvadratické rovnice vypadá takto:
http://www.w3.org/Consortium/Offices/Presentations/MathML/mmls/quadr.x ml
Anonymní
Profil *
To jsem blázen.
Anonymní
Profil *
úúů
bleee
Profil *
jakej je vzorec vinylchloridu prosim
Manq
Profil
| |
C=C + Cl
| |
Zuza
Profil *
CHCl=CH2
Swen Hakon
Profil
To všechno, co jste tady napsali je pěkné nebo dokonce užitečné, ale já pořebuju zadat do *.html matematický vzorec ve stejném stylu jako ve verzi HTML 3. Prosím stručně.

p.s. Mat. vzorcem myslím tři a více řádků s odmocninami a jinými vychytávkami uzavřené po celé výšce do závorek (normální, složené, hranté). Pokud víte, odpovězte prosím.
Timy
Profil
Swen Hakon
Nejlepší a nejuniverzálnější je to přes TeX. Funguje to na tom principu, že linkuješ obrázek na cizím webu a v parametrech předáváš ten TeXový výraz. Lze přes to napsat


http://forkosh.dreamhost.com/mimetex.cgi?opaque{}int_0^nf(x)dx= sum_{i=0}^{n-1}{int_i^{i+1}f(x)dx}
swenhakon
Profil *
Dobře, a poradí mi někdo který prohlížeč TOHLE umí sám od sebe, offline, z disku?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0