Autor Zpráva
RockFire
Profil
Zdravím,
nedávno jsem se setkal s postupem kódování, kdy se nekóduje lineárně (tzn. nahoře logo, pak menu, pak dejme tomu nějaký slideshow, pak obsah, sloupce a patička, ale prvně se udělá logo, pak obsah, pak až menu nad obsahem a vše se pozicuje. Důvod toho, proč se to dělá je přístupnost, tedy aby se neustále nečetlo někomu se čtečkou menu atd.

Zajímal by mě váš názor na tento postup. Z hlediska přístupnosti je asi lepší, ale nelíbí se mi to pozicování.
peta
Profil
Je spousta teorii, jen tak, kterou si prave zvolis jako nejjednodussi pro dany typ ulohy, je ta nejlepsi :)
Mi je to celkem jedno, jak to je. Googlu celkem taky. Uzivatelum taky. I zrakove postizeni neprepinaji prohlizec na pristupnejsi variantu, protoze to nejde. Cteckam je to podle meho tez fuk. Muzes menu a hlavicky vkladat pres iframe, kdyz ti to tak vadi. Muzes celou stranku rozsekat na framy a pomoci javascriptu zjistovat, zda na window.top existuje nejaky parametr a z toho usoudit, ze se zobrazuje cela stranka a nebo misto toho zobrazit odkaz na menu, stranku s menu. Muzes misto iframe pouzit javascript ajax.
Ja prihlizim k tomu, co uzivatel chce, bude chtit a podle toho volim moznosti. Jeste jsem snad neskladal stranku tak, ze bych neco ze spodu pozicoval nahoru.

Treba tady to resim zrovna javascriptem.
http://peter-mlich.wz.cz/wow/zabava/index.htm
RockFire
Profil
peta:
Díky za odpověď, ale rozhodně bych to neřešil framy ani javascriptem. Zajímalo by mě, co znamená „podle mého“. Jsou to něčím podložené informace? Pokud ne, nejsou pro mě nijak užitečné.
Str4wberry
Profil
Mívalo to smysl hlavně v minulosti u pomalých připojení, kdy se nejprve načetlo to podstatné. Uživatel tak mohl co možná nejdříve něco číst (dokonce i před tím, než se načetlo CSS) a až potom se mu načetly další prvky stránky. Dnes už tohle takový význam nemá.

Potom existují ještě teorie, že je taková stránka vhodnější pro vyhledávač, protože je obsah více na hoře, což mu prý přináší větší význam.
RockFire
Profil
Str4wberry:
Díky, to už je lepší info ;)

Nenašel by se ještě někdo, kdo měl možnost otestovat výhody na čtečkách pro postižené?
Chamurappi
Profil
Reaguji na RockFire:
Hlasové čtečky umějí skákat po nadpisech. Pokud je stránka dobře logicky uspořádaná a její části správně nadepsané, neměl by s tím být z hlediska přístupnosti problém nezávisle na pořadí.
RockFire
Profil
Chamurappi:
Díky, teď už o tom vím vše, co jsem potřeboval.
margin
Profil *
RockFire:
Nenašel by se ještě někdo, kdo měl možnost otestovat výhody na čtečkách pro postižené?
Údajně používají různé čtečky, pokud tě to zajímá blíže tak o přístupnosti s důzazem pro zrakově hendikepované píše Radek Pavlíček, http://www.zdrojak.cz/autori/radek-pavlicek/

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0