Autor Zpráva
eanej
Zdravim,

začínám kódovat svou bakalářskou práci, od začátku navrhuji UI ve stylu workflow Mobile Up a rád bych věděl Váš názor, jestli není chyba používat HTML 5 tagy (header, section, article...) a pak sémantické konstrukce jako:

<h1>Nadpis</h1>
<article>
                <header>
                    <h1>
                        Nadpis příspěvku
                    </h1>
                    <p class = "tag-line">
                        <a href = "#">Ing. Igor Hnízdo</a>
                    </p>
                </header>
                <p>
                    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Exercitationem, corporis dolor ex vero ratione ducimus nostrum iste quibusdam accusantium nobis! Deserunt, ratione ipsa facere inventore quod quam aut dolores eaque.
                </p>
</article>

a nebo to dělat klasicky ve stylu HTML 4:
<h1>Nadpis></h1>
<div>
    <h2>Nadpis prispevku</h2>
    <p>Text...</p>
</div>

Chtěl bych, aby i starší prohlížeče a prohlížeče na mobilních zařízeních dokázali zobrazit tento web s minimálními ztrátami na uživatelském zážitku. Byl bych taky rád, kdybych nebyl nucen používat externí knihovny jako modernizr.js apod, ale tomu se asi nevyhnu...

Díky za rady a tipy, uvítám jakékoli články, který se touhle tématikou zabývají :-)
anonymníí
Profil *
eanej:
kdybych nebyl nucen používat externí knihovny jako modernizr.js apod, ale tomu se asi nevyhnu...
Nucen nejsi, pokud nebudeš používat neznámé tagy. Co tě vede k tomu, abys použil header, article a další, když s nimi jsou někde problémy (= prohlížeče je neznají a musíš kvůli nim stahovat tuny balastu)?

Uživatelský zážitek bude při HTML4 přinejmenším stejný, ne-li větší (včetně hlasových čteček).
eanej
anonymníí:
No mě se HTML 5 líbí už jenom proto, že nemusim přemejšlet, jakou úroveň nadpisu zrovna použít (třeba pak u vnořených twig/latté šablon), ale prostě použiju header > h1 a vyřešeno :-) Takže je to spíš moje pohodlnost :-D
Kubo2
eanej:
Otázky týkajúce sa HTML 5 mi vždy pripomenú tento článok ([K.42]). Určite si to prečítaj. Máš šancu zmeniť svoj pohľad na HTML 5.
anonymníí
Profil *
eanej:
ale prostě použiju header > h1 a vyřešeno
A to je třeba zrovna špatná úvaha. No nic, kdybych ti měl radit, poradím ti, abys raději přemýšlel nad těmi úrovněmi nadpisů.
eanej
Kubo2:
Díky, super článek (i dost pobavil) :-D

anonymníí:
J usoudil jsem, že to tak bude lepší :-)
Chamurappi
Reaguji na eaneje:
nemusim přemejšlet, jakou úroveň nadpisu zrovna použít
A bez HTML 5 musíš? Proč? Pokud kvůli tomu, aby to bylo správně — správně pro koho?

ale prostě použiju header > h1 a vyřešeno :-)
Odkud jsi načerpal tuto vědomost?
Podle specifikace <header> nevymezuje rozsah platnosti nadpisů. Z toho ryze formálního hlediska vnímání úrovní je úplně jedno, jestli použiješ <header> nebo <div>. Speciální vliv na sémantiku nadpisů mají mít jen <section>, <article>, <aside> a <nav>. (Tímto postřehem rozhodně nechci snižovat veledůležitost otázky, zda tato sémantická pravidla vůbec někdo reálně a správně implementuje — myslím, že spíš ne, takže je to v důsledku fuk.)

Byl bych taky rád, kdybych nebyl nucen používat externí knihovny jako modernizr.js apod, ale tomu se asi nevyhnu...
Děláš-li obyčejný web, nepotřebuješ velmi pravděpodobně vůbec nic k tomu, aby fungoval všude. Na mobilní zobrazení stačí jedna <meta> značka a pár předpisů @media v CSS.

super článek (i dost pobavil) :-D
Rádo se stalo :-)
eanej
Chamurappi:
To header > h1 je samozřejmě špatně, chtěl jsem napsat article :-) Nakonec jsem se rozhodl nepoužívat "nové" HTML 5 tagy, protože ani IE 10 nebylo schopné dobře určovat úroveň nadpisů :-( :-D

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: