Autor Zpráva
xlifer
Profil
Dejme tomu, že mám článek, který má 3 odstavce. Předpokládám, že každý odstavec se správně odděluje tagem P.

A když například ješte v každém odstavci chci odřádkovat části, tak je v pohodě s pohledu sémantiky použít BR ?

Jen pro jistotu... ctím pravdilo, dvakrát měř a jednou řež :-) Jinak omluva, za lama dotaz, ale snad to unesete...

Příklad:

<p>
prvni odstavec
</p>
<p>
druhy odstavec
</p>
<p>
treti  odstavec
</p>

Rozdělení odstavce přes BR:

<p>
prvni odstavec je delsi, tak ho rozdelim klasickym brkem<br />a jeste vynecham radek<br />a odstavec pokracuje
</p>
<p>
druhy odstavec
</p>
<p>
treti  odstavec
</p>

A takhle asi, ne že? :-)

<div class="clanek">
prvni odstavec textu<br />
<br />
druhy odstavec textu<br />
<br />
treti odstavec textu
</div>
martinK
Profil
xlifer:
 Dejme tomu, že mám článek, který má 3 odstavce. Předpokládám, že každý odstavec se správně odděluje tagem P.

předpokládáš správně.

A když například ješte v každém odstavci chci odřádkovat části, tak je v pohodě s pohledu sémantiky použít BR ?
Ano, k tomu <br> slouží.

A takhle asi, ne že? :-)
>
1
2
3
4
5
6
7
>
<div class="clanek">
prvni odstavec textu<br />
<br />
druhy odstavec textu<br />
<br />
treti odstavec textu
</div>


Také je to řešení, nicméně doporučuji se tomu vyhnout a používat odstavcové řešení.
Bubák
Profil
Na odstavce je element P.
Pokud potřebuješ rozdělit delší odstavec, tak pokud to má smysl, rozděl ho na několik odstavců.
BR je nový řádek, využití má třeba u básničky, u adresy, na další si nevzpomenu, ale určitě je více případů, kdy je vhodné BR použít.
Prázdný řádek, nebo dokonce sled prázdných řádků, je typografická chyba, obdobně více mezer za sebou.
Možná se chceš poDIVné řešení zvolit kvůli vzhledu, ale prostor mezi elementy lze jednoduše nastavit pomocí CSS.
xlifer
Profil
Rozumím a jsem rád, že moje doměnky jsou správné...

Zaujalo mě ještě toto....
Bubák:
Prázdný řádek, nebo dokonce sled prázdných řádků, je typografická chyba, obdobně více mezer za sebou.
Typografická chyba, ale pro čtenáře nikoliv, takže v kódu, kde je otázkou čemu/komu to může způsobit nějaké problémy? Při parsování zdroju textu (xml) ap. ?

A seznam LI může být uvnitř P odstavce nebo taky raději oddělit?

<p>
odstavec textu
<ul>
<li>polozka</li>
<li>polozka</li>
</ul>
</p>

nebo spíše?

<p>
odstavec textu
</p>

<ul>
<li>polozka</li>
<li>polozka</li>
</ul>

<p>
dalsi odstavec
</p>
Trejpa
Profil
xlifer:
V odstavci nemůže být seznam ani jiný blokový element. Odstavec se automaticky ukončí před ním.
Petr ZZZ
Profil
Protože tak funguje HTML.
Bubák
Profil
xlifer:
kde je otázkou čemu/komu to může způsobit nějaké problémy?
Třeba při kopírování textu. Slušný kodér takhle neprasí.

A seznam LI může být uvnitř P odstavce nebo taky raději oddělit?
Koukni se nějakým vývojářským nástrojem, co vidí prohlížeč.

Nebo koukni na http://kod.djpw.cz/rceb, proč tomu tak je, napsal už Trejpa a Petr ZZZ.
xlifer
Profil
Bubák:
Koukni se nějakým vývojářským nástrojem, co vidí prohlížeč.
Určite podívám.... no jo, pořád se clověk učí...

Petr ZZZ:
Protože tak funguje HTML.
Jo, tohle jsem už četl, ale k tomuto mě to nějak nedošlo. Je to sice práce prohlížečů (fungování HTML), ale na druhé straně tento komfort auto dokončování vše mlží a na výstupu vypadá vše ok a tak je pocit, že je to dobré, ale není to dobré...

Trejpa:
V odstavci nemůže být seznam ani jiný blokový element. Odstavec se automaticky ukončí před ním.
A jinak tohle validace tedy vyhodí také jako chybu, ne?
Trejpa
Profil
xlifer:
A jinak tohle validace tedy vyhodí také jako chybu, ne?
Ne. Validátor respektuje HTML specifikaci a nepovinné značky si domýšlí stejně, jako prohlížeče. Upozorní tě na nadbytečnou ukončovací značku odstavce (</p>) za tvým seznamem; prohlížeče tohle umí ignorovat.

tento komfort auto dokončování vše mlží
Doplňování koncových i počátečních nepovinných značek má jasná a přesná pravidla.
xlifer
Profil
Trejpa:
Doplňování koncových i počátečních nepovinných značek má jasná a přesná pravidla.
Souhlas, ještě mít tak komplexní soupis těch pravidel, protože všude je napsáno trochu něco nebo obecně, tak se v tom člověk trochu zamotává a ztácí... teda mluvím za sebe.
Bubák
Profil
Třebas tady v přehlední tabulce:
http://www.w3.org/TR/REC-html40/index/elements.html

V HTML 5 je pár upřesnění, takže odstavec <p> musí mít koncovou značku, pokud je v odkazu.
Nejde o přesnou formulaci z HTML 5 specifikace, jen o zjednodušení pro zapamatování.
xlifer
Profil
Bubák:
Třebas tady v přehlední tabulce:
http://www.w3.org/TR/REC-html40/index/elements.html
Super, diky za tip. A v čem je jiné Loose DTD a Frameset DTD ? A Empty znamená, že nemá obsah?
Chamurappi
Profil
Reaguji na xlifera:
DTD (tedy soubor odkazovaný z deklarace <!doctype>) nemusíš zkoumat. Prohlížeče ho také nikdy nečetly. Všímej si jen sloupců Start Tag a End Tag.

A Empty znamená, že lze použít prádzný jako např. <textarea></textarea> ?
Copak <textarea> tam má zmíněno Empty? Ne, Empty znamená, že element nikdy nemůže mít obsah (je nepárový).
xlifer
Profil
Chamurappi:
Copak <textarea> tam má zmíněno Empty? Ne, Empty znamená, že element nikdy nemůže mít obsah (je nepárový).
Ano, tak jsem to myslel, ale špatně napsal...

Moderátor Petr ZZZ: Odmazána reakce na smazaný příspěvek.
Trejpa
Profil
xlifer:
A mě zajímalo co znamená označení L a F.
W3C definovalo tři verze HTML 4.01 (Strict, Transitional [Loose], Frameset) a podle toho se rozlišovala verze doctype i odkazovaný DTD soubor. Verze Strict neobsahovala některé značky a atributy, o kterých si tenkrát v W3C mysleli, že do budoucna nemají význam a v dalších verzích HTML asi nebudou. Proto jsou některé věci ve specifikaci označené, aby ses při validaci proti Strict DTD nedivil, že validátor hlásí chybu na značkách, které jsou uvedeny jen v Transitional DTD.

Prohlížečům ale na nějaké rozdělení verzí bylo vždy ukradené, mají interní sadu všech značek a odkázanou DTD se řídit nemají a také neřídí.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0