Autor Zpráva
Bubák
Profil
Před časem jsem ze zvědavosti zhlédnul video ukázku výukového kurzu tvorby webu (pár lekcí bylo ke stažení zdarma), byla tam spousta blábolů, ale jedna věc mne zaujala. Přestože v dokumentu nedeklarovali kotvu top, přesto fungovala, což jsem si ze zvědavosti ověřil. Nyní jsem vytvořil živou ukázku a udělal jsem pár testů.
Funguje v nativních IE6 a v IE9, v jiných verzích jsem netestoval.
Nefunguje ve starších Firefoxech, ve Firefoxu funguje od verze 10 a vyšších (testoval jsem pomocí externí služby)
Funguje ve starých i nových verzích Opery (testované verze 12.17 a 26.0.1656.24) a v Chrome (pravděpodobně ve všech verzích).
Kotva nesmysl v dokumentu neexistuje a podle očekávání odkaz #nesmysl nic nedělá.
Kotvu top jsem nedeklaroval, ale ve většině prohlížečů odkaz #top odroluje na začátek dokumentu.
http://kod.djpw.cz/fxhb-
http://kod.djpw.cz/fxhb

Ví k tématu někdo něco?
Má popsaní chování oporu ve specifikaci? Já jsem hledal, ale nic jsem nenašel.
Neřeším problém, jen jsem zvědavý zvědavý.
Str4wberry
Profil
Ono tak funguje i samostatné #.

Živá ukázka
Bubák
Profil
Str4wberry:
Ono tak funguje i samostatné #.
To, na rozdíl od #top chápu, za mřížkou je prázdný řetězec a odkaz tedy vede na tutéž stránku.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Bubáka:
Našel jsem příčinu ve specifikaci, konkrétně:
7. If fragid is an ASCII case-insensitive match for the string top, then the indicated part of the document is the top of the document;

Funguje tedy třeba i #ToP a #tOp.
Zajímal by mě původ této zvláštní výjimky, tipnul bych si, že vzešla z Exploreru, nebo možná i ze starého Netscapu. Určitě to není kolize s výchozím názvem rámu v DOMu, protože to by fungovalo i self.
Bubák
Profil
Díky za odpověď.
Pokud bys měl zájem, mohl bych zkusit v rámci webové archeologie, zda na kotva #top funguje i v Netscape 4.7.
Chamurappi
Profil
Našel jsem starý bug v bugzille Mozilly. Z něj vyplývá, že starý Netscape odrolovával nahoru při jakékoliv špatné kotvě a stará Opera zřejmě také. Konsorcium ale od podobného počínání odrazovalo, proto se Mozilla výjimce pro #top bránila, navzdory tomu, že na špatné chování spoléhaly tisíce stránek. Povolit dřívější chybné chování pro nejčastější případ se zdá jako dobrý kompromis.
Marschmallow
Profil
Bubák, Chamurappi:
Automatická kotva #top bez definování nefunguje ani v Netscape 9.0.0.7. Testoval jsem na ukázce od Str4wberryho ve [#2]. Živá ukázka v GIFu.


Funguje tam pouze předurčená kotva (pomocí idčka), nebo jen samotná kotva #.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Marschmallowa:
Já mluvil o Netscapu, ne o Mozille. Netscape od verze 6 (tedy od roku 2000) je Mozilla a jak jsme již oba s Bubákem zmínili, starší Mozilly nedeklarovaný #top neznají.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0