Autor Zpráva
Dzejk
Profil *
Dobrý deň. Čo je podľa Vás lepšie? Najprv si napísať kostru stránky, naplniť ju obsahom a potom iba štýlovať pomocou CSS alebo robiť kostru aj štýly zároveň?
Tomáš123
Profil
Dzejk:
Ja zvyknem najprv vytvoriť stabilnú štruktúru stránky (v HTML aj v CSS), potom pridať obsah a CSS doplniť.

Každému ale vyhovuje iný spôsob. Ten svoj si musíš nájsť sám.
Dzejk
Profil *
Ono to bolo myslené skôr na rozvinutie debaty, mne zatiaľ najviac vyhovuje najprv vytvoriť kostru, naplniť ju obsahom, potom pridať background-y, napozicovať to, dokončiť štýly a potom pridať animácie a podobné dekorácie.
Taurus
Profil
Myslím, že kodér nebude objevovat kolo. Má svou šablonu a tu pro projekty upravuje dle potřeb, protože základ bude vždycky stejný. Aspoň já to tak mám. A pak se průběžně dodává html i css.
anonymníí
Profil *
Taurus:
Nemyslím, že to tak platí obecně.

Pokud má kodér dostatečně dlouhou praxi, stráví úpravami nějaké stávající šablony více času, než když tu kostru naťuká znovu. Aby toho času nestrávil tolik, musí v dané šabloně být jen to, co skutečně využije všude, čehož moc není. Pokud je vzorová šablona obsáhlá a bylo by nutné ji hodně probírat a spoustu věcí mazat, stává se to kontrapoduktivní. Opakuji, pro zkušeného kodéra, ne toho, který přemýšlí, jakže se to vlastně ten odkaz zapisuje.

Dzejk:
Obecně se to takhle říct nedá. Většinou začínám kódem (bez obsahu, ten si dovedu představit, nepotřebuji ho nutně vidět), abych měl co stylovat. A udělat kus kódu, kus stylů, pak zase se vracet k HTML. To mi přijde neefektivní. Každého volba.

Nicméně, ne každý kodér je schopný přemýšlet nad logkou stránky. Jsou kodéři, kteří jedou shora dolů, zleva doprava a nepřemýšlí nad tím, jestli výsledné HTML tak, jak jej poskládají za sebe, dává smysl. I když se ve výsledku zobrazí dobře.
Taurus
Profil
anonymníí:
Pokud má kodér dostatečně dlouhou praxi, stráví úpravami nějaké stávající šablony…
…chvilku, protože si ji hezky strukturoval a napsal tak, aby byla dobře použitelná (od toho je to šablona). A protože je to kodér s dlouholetou praxí.

Pokud je vzorová šablona obsáhlá a bylo by nutné ji hodně probírat a spoustu věcí mazat…
…je špatně napsaná a on buď kodér s krátkou praxí nebo špatným smyslem pro strukturu a pořádek.

Obecně je jednodušší mazat jak vymýšlet. A je zbytečné přemýšlet o něčem, co používám pořád, znovu. Každý layout začíná na 960 px nebo na nějaké šířce, má základní formátování, používá textové sloupce, může využít formuláře, tabulky, dělící čáry... Nechtěl bych teda furt dokola psát např. sablona.odemne.com. Který blok css nepoužiju, smažu. V mžiku.
Str4wberry
Profil
Blok v HTML sice smažeš, ale CSS bude plné nepoužívaného kódu.

Osobně jsem zrovna nedávno při tvorbě nové stránky přemýšlel, jestli nepoužít nějakou šablonu/FW, ale zase jsem došel k tomu, že když člověk ví, co chce psát, používá něco jako Emmet a má dobře vymyšlen postup práce v editoru, tak je tvorba od nuly velice rychlá a má kvalitnější výstup.


Reakce na Dzejka:
Najprv si napísať kostru stránky, naplniť ju obsahom a potom iba štýlovať pomocou CSS alebo robiť kostru aj štýly zároveň?
Většinou postupuji po jednotlivých blocích. Tj. vytvořím HTML kód hlavičky, napíšu mu CSS, vytvořím HTML kód navigace, napíšu mu CSS a tak dál.

Záleží ale asi, co člověk dělá. Pokud převádí grafický návrh do HTML/CSS, tak má celkovou představu o výsledku, takže může rovnou vytvořit HTML kód a potom začít psát CSS.

Pokud vytvářím celý web sám, tak mi připadá zbytečně pracné v jednom programu vytvářet drátěné modely, v jiném podle toho grafiku a potom to převádět do HTML/CSS, takže postupuji po těch jednolitých blocích, protože tu celkovou představu o HTML kódu ani celkovému vzhledu nemám.
Taurus
Profil
Str4wberry:
Blok v HTML sice smažeš, ale CSS bude plné nepoužívaného kódu.
Myslel jsem právě CSS, smazání v HTML je jasné.
Dzejk
Profil *
Keď tu padol názov Emmet. Chcel som sa opýtať, či je fakt tak užitočný? Podľa toho čo som pozeral tak dokáže ušetriť určitý čas. Otázka znie, či je ťažké porozumieť syntax. Čo som nakukol do dokumentácie, nevyzerá to zložito ale zatiaľ som s tým nepracoval na nejakom projekte, preto by som sa rád opýtal niekoho skúsenejšieho.
Str4wberry
Profil
Reakce na Taura:
Aha, co jsem se právě koukal na tvou šablonu, tak mi přišlo případné vyhazování dost komplikované. Možná by to ale mohl řešit nějaký automatický nástroj.


Reakce na Dzejka:
Určitě doporučuji. Je to způsob, jak psát asi tak 5× méně znaků při stejném výsledku.

Třeba <div class="hlavicka"></div> se zapíše jako .hlavicka a Tab. Tady si to můžete vyzkoušet: Emmet
Keeehi
Profil
Když se to css napíše po komponentách a použije se nějaký pre-processor, tak nějaké vyhazování může být otázkou zakomentování nebo smazání jednoho řádku s include.
Dzejk
Profil *
Ďakujem všetkým, vďaka vám som začal rozmýšľať nad uľahčovaní práce a prišiel na ďalší problém. Dá sa kombinovať Emmet a SASS? Lebo ako sledujem syntaxe, veľmi možné a efektívne mi to nepríde.
Keeehi
Profil
Dzejk:
Dá sa kombinovať Emmet a SASS?
Určitě dá. Protože Emmet používáš v editoru. Ten zkrácený výraz se po zmáčknutí tabu nahradí normálním textem, takže když se to uloží je to stejné, jako bys to napsal sám. Je to velmi podobné klasickému napovídání v IDE. A SASS pak už pracuje se soubory na disku, takže nemá ponětí i tom, jak ten obsah souboru vůbec vznikl.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0