Autor Zpráva
tpmar
Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na využití display: table, namísto atributu table? Nějak k table nemám moc kladný vztah, přijde mi to jakoby to byl už zastaralý tag, když display se o to dokáže postarat. Akorát si nejsem jistý jestli to není velký risk, když display: table je podporovaný u IE až od verze 8.
Tomáš123
tpmar:
Málokedy je display:table naozaj potrebný. Na tabuľkové dáta je stále správne využiť skutočnú HTML tabuľku. V prípade, že ide o tabuľkový layout, či jednoduché zarovnanie, radšej sa pohrať s pozíciami, obtekaním a displaymi. Ak uvedieš o čo konkrétne sa jedná, určite ti niekto poskytne presnejšie stanovisko.
tpmar
Ono by se mělo právě jednat o čistou tabulku :D takže tam je to asi jasné. Ale nejspíš máte pravdu. Je lepší to postavit na přes HTML tabulku. Jinak horizontální menu mám právěže udělané přes display: table; jelikož jsem si nevěděl rady, jak jinak udělat tabulky s itemy, tak aby každý nezabíral stejnou část ale aby měl každý svoji vlastní potřebnou velikost. A to jsem prošel celý google skrz naskrz. Je fakt, že to šlo ještě udělat tak, že bych každému manuálně určil fixní šířku ale přišlo mi to neefektivní už vzhledem k tomu, že počet menu položek nebyl pevně stanoven.
Tomáš123
tpmar:
Aj na takéto situácie existujú hacky, ale takéto využitie je, myslím, v poriadku. Ešte by bolo vhodné overiť mieru rozhádzania v prehliadačoch, ktoré tabuľkové hodnoty vlastnosti display nepodporujú.
tpmar
Tomáš123:
Vyzkoušel jsem to na všech a bylo to v pohodě. Jen nevím jak na těch starších verzích IE.
Tomáš123
tpmar:
Existujú na to rôzne nástroje na internete. Tiež si môžeš stiahnuť program MultipleIEs.
anonymníí
Profil *
tpmar:
Pokud máš tabulková data, nevymýšlej blbosti a použij tabulku. To, že ji považuješ za zastaralou, je tvůj subjektivní problém, nikoliv fakt. Pro tabulková data je to jediná správná varianta.

Tomáš123:
Jseš si svým tvrzení, že display: table je potrebný málokedy? Jak se to vezme, kvantita je subjektivní (pro někoho mnoho, pro jiného málo), nicméně jsou věci, na které se toto hodí. Jestli je jich hodně nebo málo, záleží na posouzení.
Tomáš123
anonymníí:
Ak si za príklad uvedieme kódera, ktorý sa snaží čo možno najviac vyhovieť zobrazeniu všetkých prehliadačov a nepoužíva najnovšie vlastnosti resp. hodnoty (zovšeobecňujem - hodnota table vlastnosti display nepatrí medzi najnovšie), tak áno, stotožňujem sa so svojim tvrdením, že tieto novinky je potrebné použiť iba zriedkavo. O istote nemožno hovoriť.
anonymníí
Profil *
Tomáš123:
Výskyt IE7 je v některých oblastech (ne třeba státní správy) naprosto marginální a není důvod display: table nepoužít. Ne na simulování tabulek, ale třeba pro centrování elementů neznámé šířky.

Scriptování pro IE7 většinou netřeba, nevycentrovaný obsah není nic, bez čeho by tito uživatelé trpěli - naopak je to menší negativum, než linkovat různé JS scripty, které mají simulovat správné zobrazení. Totéž často nestojí za obstrukce s čachry v HTML/CSS.

Stejně tak (ne)odpora kulatých rohů, které taky v IE7 a dalších starších prohlížečích nefungují, ale je zbytečné každý roh xkrát přefixovat. Dá se bez nich žít.

Musíš si umět nastavit priority a určit si, co je a co není důležité, jakou skupinu lidí to postihne a jestli bude prezentace pro tyto postižené i nadále použitelná a přístupná. Pak můžeš display: table používat do sytosti.
Tomáš123
anonymníí:
Vidím, že tvojej odpovedi predchádzalo dôkladné štúdium podpory. IE8 sa stále používa dostatočne často na to, aby sa oplatilo porozmýšľať nad lepšie podporovaným riešením. Taktiež som sa k použitiu display:table na spomínané účely vyjadril [#4], takže veľmi nerozumiem, o čo ti ide a akú pravdu sa mi to snažíš dokázať. Border-radius si sem pritiahol, aby si znel vierohodnejšie (mimochodom, pre túto vlastnosť nie sú dostupné žiadne prefixy). O akomsi zaoblení rohov a doskriptovávaní požadovaného zobrazenia tu nikto nehovoril.

Odporúčam ti znovu si prejsť celé vlákno. Zistíš, že máme podobné názory.

Myslímmm, že bude lepšie vlákno premazať od [#7] príspevku.
Moderátor jenikkozak: Zamítá se.
Chamurappi
Reaguji na Tomáše123:
IE8 sa stále používa dostatočne často na to, aby sa oplatilo porozmýšľať nad lepšie podporovaným riešením.
Explorer 8 podporuje display: table.

Border-radius si sem pritiahol, aby si znel vierohodnejšie (mimochodom, pre túto vlastnosť nie sú dostupné žiadne prefixy).
Mozilla podporovala border-radius třináct let s prefixem -moz-.

Reaguji na anonymníího:
třeba pro centrování elementů neznámé šířky
K tomu jde někdy použít i display: inline-block.

nevycentrovaný obsah není nic, bez čeho by tito uživatelé trpěli
Pokud jsou ty elementy kvůli nepodpoře naskládané pod sebe a autor ještě nastaví obalu pevnou výšku, může být stránka dost nepoužitelná. Takových webů jsem už několik viděl.
anonymníí
Profil *
Chamurappi:
ad inline-block: někdy ano, někdy ne. Souhlas.

ad použitelnost: asi jako všude, věci se dají napsat dobře i špatně. Nepoužitelný web se dá udělat i dle nejnovějších "standardů", v nejnovější verzi běžně užívaných prohlížečů za použití čehokoliv, ať z CSS2 či 3. Pokud je web napsaný "správně", pak je samozřejmě bez pevných výšek a nevycentrování nám nevadí. Tak to bylo myšleno.
Tomáš123
Chamurappi:
Je podľa teba moje presadzovanie starších technológií za účelom o niekoľko percent lepšej podpory prehnané? Totiž, mám pocit, že čím ďalej, tým viac ľudí začína na staré prehliadače kašľať a prestáva na nich brať ohľad neustálym používaním <div>ov, či „starých“ CSS vlastností (lebo HTML5 má svoje nepísané výhody). Nevravím, že aj ja chcem hrdo patriť medzi HTML5 kóderov... Chcem iba vedieť ako to vidíš ty. Súhlasíš s mojimi príspevkami (za predpokladu prehliadnutia chybných informácii o podpore)? Prípadne ma, prosím, včas upozorni v čom je môj prístup zlý. Nechcem sa na každom rohu s každým hádať a presviedčať ostatných o niečom, čo už možno stratilo platnosť.

Za chyby o podpore vyššie sa ospravedlňujem, podporu som si mal naštudovať ja pred osočovaním anonymníího.
Chamurappi
Reaguji na Tomáše123:
Chcem iba vedieť ako to vidíš ty.
Raději budu služebníkem spolehlivých včerejšků než otrokem světlých zítřků :-)
Sám občas používám Explorer 7, ale uznávám, že jeho tržní podíl je již příliš nízký, a proti display: table už nebrojím.
Ale jinak nerad dělám kompromisy, nerad házím kohokoliv přes palubu, svět prohlížečů mám rád a respektuji jeho historii.

Prípadne ma, prosím, včas upozorni v čom je môj prístup zlý.
Já si ale nejsem jistý, jestli vůbec nějaký obecně správný přístup existuje, natož jestli je dobrý ten můj. Mnoho lidí mě má za blázna, když kladu důraz na co nejlepší kompatibilitu… tak aspoň funguji jako protiváha. Kdybys psal něco, s čím zásadně nesouhlasím, tak bych se ozval…
Tomáš123
Chamurappi:
Veľmi pekný článok. Škoda, že som už unavený na prečesávanie internetu a čítanie dlhých blogov a diskusií, na ktoré tvoj článok odkazuje.

Ale jinak nerad dělám kompromisy, nerad házím kohokoliv přes palubu
To som sa od teba snažil naučiť.

Kdybys psal něco, s čím zásadně nesouhlasím, tak bych se ozval…
Ďakujem.
tpmar
Každopádně děkuji za diskuzi. Aspoň jsem viděl náhled ostatních koderů na tuto problematiku.

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0