Autor Zpráva
Slavek
Profil *
Ahoj, mám takový sémanticko - estetický propletenec. Představte si stránku, kde citace převažují, třeba jako nějakou antologii. Přesto se však občas (citované) texty komentují, občas je v nich potřeba i něco zdůraznit.

1) Je namístě označovat přesto všechny ty citace jako blockquote, když - ať už budou nastylovány jakkoli - jsou to ony, co převažuje (připadá mi to, jako mít knihu, kde je podtrháno většina věcí, to pak ztrácí smysl...), naopak se mi zdá, že by měl být v tomto případě nějak speciálně označen "normální" text, který je v naprosté menšině. Ovšem jak? Myslím i vizuálně, nejen html!

2) To nastylování, které by se týkalo spíš "normálního", ale menšinového textu by asi mělo být i proto, že v citovaných textech je často použita kurzíva i tučné písmo, takže:

3) Pokud potřebuji v citovaném textu ještě do třetice něco já sám zvýraznit, tak jakou značku + nastylování bych pro to měl použít? (Viz bod 2. - zřejmě to nemůže být ani kurziva, ani bold; podtržení bych nechtěl, bývá spíš pro odkazy + je typograficky hnusné!) Asi by tomu odpovídal tag mark, ale ta podpora se mi nezdá nějak slavná: w3schools.com/tags/tag_mark, takže by šlo asi vystačit s nastylovaným spanem a nebo b, zatímco "pravá zvýraznění" v textu budou pomocí strong? Otázkou ještě je, jak to nastylovat, aby se to netlouklo vizuálně s kurzívou a boldem, které již texty obsahují. Je nějaká typografická vychytávka? Myslím asi nějakou decentní šedou na pozadí řádku (místo žluté, jak od zvýrazňovače), třeba jako je tady na fóru pozadí, samozřejmě za předpokladu, že moje pozadí bude o fous světlejší.

Díky předem za názory, a pokud byste znali nějaký pěkný příklad kde se něco podobného řeší online - prostě nějakou antologii textů/literatury - byl bych vděčen za odkaz. Teď si nevybavuju z hlavy žádnou knihu, kde se s něčím takovým vypořádávají a zároveň ji mám v knihovničce...
Str4wberry
Profil
HTML značka <mark> se chová jako běžný řádkový element. Její nepodpora ve starších prohlížečích tedy zase taková překážka není*.

Pokud je zvýraznění tučností a kursivou už vyplácané. Zbývá jen ta změna barvy (pozadí**). Jak intensivní zvýraznění bude, by mělo záviset na důrazu, který má být zvýrazněním zajištěn.

*) S trochou JS jde stylovat i ve starších IE.
**) Měnit barvu písmen mi přijde problematické, protože to potom vypadá trochu jako odkaz.
Taurus
Profil
1) Odpovím ti otázkou. Kdybys měl na stránce převážně tabulková data, přestal bys časem používat tabulky, protože jsou zkrátka všude? Používal bych tagy, které jsou danému obsahu určené. Nicméně pokud je italika skutečně skoro všude, v kvantách textu, tak bych ji zrušil, nečte se zrovna nejlíp. I proto bych s typografií líp poradil na nějakém živém příkladu, ne takto jen z popisu.
Slavek
Profil *
Str4wberry: díky za odpověď, skripty jsem vyzkoušel a fungují obě uváděné varianty i ve starších IE, o téhle možnosti jsem nevěděl - pomůže mi to i s jinými novými značkami!

Jinak samozřejmě je to složité, protože to navíc nemá být moc přeplácané, ale přitom sdělné. Teď mi napadá, bez ohledu na to, jak to bude otagováno, jak vlastně nastylovat ten "normální", doprovodný text (můj), který ale bude v naprosté menšině. Možná bych jej upozadil a dal menším písmem... (No, budu si asi vážně zajít do knihovny pro nějakou antalogii, jak to dělaj - i když web má ta špecifiká!)

Taurus: Samozřejmě tu otázku v zádech cítím - a je jistě přesná! - ale taky cítím budoucnost stylování stovek stránek, které po třech či čtyřech odstavcích (jak budou proloženy nadpisy a mými dvouřádkovými poznámkami) balím do blokových citacích, což bude sice zcela správně (to už mi bylo jasné prve), ale na rozdíl od tabulek z tvého příkladu se prostě nijak neprojeví a vidět nebudou - samozřejmě do italiky je stylovat nebudu, tu už samy zhusta používají - a máš pravdu s tím, že by se to nedalo vůbec číst, takže jediné, co z toho budu mít, bude dobrý pocit, že je to přesně správně...

Ukázku zatím nemám, chci se to pořádně promyslet, než se do toho pustím. Spíš mi šlo o to, jestli pro tento specifický případ, kdy vlastně hlavní text není hlavní, a je tam spíš cizincem (atd.) není nějaký precedent - i typografický. Jak píšu výše: knížky pohledám, ale web je web, že.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Slavka:
o téhle možnosti jsem nevěděl - pomůže mi to i s jinými novými značkami!
Ale ty pak nebudou fungovat bez zapnutého JS. Stavět podporu stylů na podpoře skriptování mi nepřijde jako dobrý nápad. Sémantika je v HTML převážně k ničemu a pokud stojí v cestě kompatibilitě, neměla by být nikdy upřednostněna.

Je nějaká typografická vychytávka?
Co třeba použít jiné písmo? Patkové vs. nepatkové vs. neproporcionální – když budou vedle sebe dva druhy, bude celkem zřejmé, že jde o něco odlišného.
Také by šlo (v nových prohlížečích, v Exploreru od verze 10) k odlišení použít text-shadow.
Případně zůstat u odsazení, které bývá výchozí pro <blockquote>, akorát obráceně.
Nebo rozdělit stránku na dva sloupce a komentáře k citacím v levém dávat do pravého.

asi nějakou decentní šedou na pozadí řádku (místo žluté, jak od zvýrazňovače), třeba jako je tady na fóru pozadí
Zrovna ta na některých monitorech téměř není vidět.
Slavek
Profil *
Jo, JS, to mi došlo až po několika hodinách, že by to mohl být problém - sám ho totiž vypínám!

Ty typografické variace jsou inspirativní, zvážím to. Díky moc, snad to nějak vybalancuju, ty požadavky.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0