Autor Zpráva
Milan1236000
Profil
Zdravím, našel jsem 2 odlišné vysvětlení poskládání na stránce.

Podle tohoto webu by měl být správně ten druhý tmavý obrázek. Ještě bych chtěl vědět, kam by se na tom druhém obrázku zakreslily tyto další:
<details>
<figcaption>
<figure>
<main>
<mark>
<summary>
<time>

Ale několikrát jsem i viděl požít <article> hned po BODY a do <articlu> teprve <header>, <nav> ... Vím, že jsou to jen slova nahrazující <divy>, takže je jedno, jak se použijí?
lionel messi
Profil
Milan1236000:
Na podobné šablónovanie zabudni. Všetky zmienené HTML elementy pozná až IE 9, staršie ho bez štipky JS nebudú vedieť naštýlovať.
Milan1236000
Profil
lionel messi:
To ano, podle tohoto bude mít problém 2,11% populace (IE 6, 7, 8 a FF 2) tohle zobrazit, ale to není zase tak hrozné, ne? Mimochodem, říkám si, kdo ještě může používat Chrome 4? :DDD
lionel messi
Profil
Milan1236000:
lionel messi:
To ano, podle tohoto bude mít problém 2,11% populace (IE 6, 7, 8 a FF 2) tohle zobrazit, ale to není zase tak hrozné, ne?
Pri 1 000 návštevníkoch to bude zhruba 21,1 človeka. Na zlynčovanie jedného webmastera je to viac než dosť.

Prečo hádzať polená pod nohy 2 percentám, keď sa bez toho môžeš v pohode zaobísť. Čo si od použitia nových značiek vlastne sľubuješ?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Milana1236000:
ale to není zase tak hrozné, ne?
Hlavně je ta ztráta úplně zbytečná. Je jedno, kolik procent to je, dokud je to víc, než kolik má z těch elementů přínos. Celkem jednoduchá matematika, ne? Obětuješ 2 % a získáš… co?
Mimochodem, jakákoliv úmyslná oběť ti naruší zpětnou vazbu.

Mimochodem, říkám si, kdo ještě může používat Chrome 4? :DDD
Já mám v práci staré Chromium. Co je na tom tak k smíchu? Chrome 4 je o rok mladší než Explorer 8 a drtivou většinu stránek zobrazí úplně v pohodě.

Vím, že jsou to jen slova nahrazující <divy>, takže je jedno, jak se použijí?
Záleží, co je cílem. Jestli jen hezčí názvy v kódu, tak si klidně používej <milan>.
Joker
Profil
Milan1236000:
I já si myslím, že se zbytečně komplikuje zobrazení ve starých prohlížečích a na druhé straně nejsou vůbec žádné výhody.

K původnímu dotazu, obojí může být správně.
Příklad uvedený ve specifikaci odpovídá tomu tmavému obrázku (<section> uvnitř <article>).
Nicméně <section> je generický oddíl tematicky podobného obsahu a nemusí být jen uvnitř <article>.

Čili i světlý obrázek může být správně (pokud by před článkem byl ještě nějaký blok obsahu).

Jinak podle mě <section> prakticky duplikuje <div> (jediný rozdíl je, že teoreticky <div> neimplikuje žádný význam, zatímco obsah v <section> má spolu nějak souviset, nicméně skoro každý obsah seskupený v nějakém elementu spolu bude nějakým způsobem souviset).
Milan1236000
Profil
lionel messi:
No, asi takhle. Mám tam plno divů s ID a CLASS, takže jsem to tímhle chtěl trochu zpřehlednit. Vzhledem k tomu, že je to jen maturitní práce (kterou možná budu v budoucnu rozšiřovat) je to zatím celkem jedno, zda tam budou tyhle popisující značky.

Joker:
Aha, tak to jo. :) Určitě schválně musím ten <milan> vyzkoušet. :DD Předpokládám, že se to také chová jako <div>, že?

Joker:
Jasné, takže tyhle značky slouží jen k takovému popisu, aby se vědělo, co každý oddíl znázorňuje. Fajn.

Díky všem.
Bubák
Profil
Milan1236000:
Určitě schválně musím ten <milan> vyzkoušet. :DD Předpokládám, že se to také chová jako <div>, že?
Ne, spíše, jako <span>
Pokud tě téma zajímá, koukni na http://jecas.cz/vlastni-html-znacky a na http://jecas.cz/vlastni-html-atributy.
Tomáš123
Profil
Milan1236000:
Už dlhšie sa snažím pochopiť, ako sa dá táto časť HTML tak účinne argumentovať bez argumentov. Niektorí aspoň skúšali tvrdiť, že nové elementy zlepšujú pozície vo vyhľadávačoch. Pred pár mesiacmi sme o tom debatovali a zhodli sa, že je to kravina.

Mám tam plno divů s ID a CLASS, takže jsem to tímhle chtěl trochu zpřehlednit.
Určite tam máš predivované, preclassované a preidované. Riešením takýchto problémov je naučiť sa písať čistý kód, nie meniť používanú verziu HTML. Plaváčkov príklad stránky s jediným divom sa mi nepodarilo dohľadať. Ak tak doplňte prosím.
Str4wberry
Profil
Že vyhledávačům a jiným robotům mohou tyto značky pomoci k pochopení stránky, je ale pravda.

preclassované
Přeclassovanost není úplně špatný postup, protože to zajistí nižší sílu selektorů a nezávislost na HTML značkách. Viz BEM: způsob zápisu CSS » Zanořování a dědičnost

príklad stránky s jediným divom
Miloš tu před časem odkazoval stránku úplně bez <div>ů: Nadívaná husa je prima. Nadívaný web ne.
Keeehi
Profil
Tomáš123:
Plaváčkov príklad stránky s jediným divom sa mi nepodarilo dohľadať. Ak tak doplňte prosím.
klient.plavacek.net/div
Tomáš123
Profil
Str4wberry:
Že vyhledávačům a jiným robotům mohou tyto značky pomoci k pochopení stránky, je ale pravda.
Čo ale, ak vyhľadávač tie značky nepozná (Google už asi áno, ale zbytok stále nerozumie)? Už dlhšie mám v pláne nejaký test, ale Google je príliš inteligentný na to, aby jednu zo stránok nepenalizoval. Nedostanem teda správne výsledky. Ďalšia na pláne je e-mailová diskusia s Google analytikom.

Přeclassovanost není úplně špatný postup, protože to zajistí nižší sílu selektorů a nezávislost na HTML značkách.
S tým až tak nesúhlasím. Nie je dôvod ničiť základy CSS, ako sám v článku uvádzaš. Predsa všetky pravidlá o priorite selektorov sú predvídateľné. Navyše, nutne všetkému priradzovať triedy a každý prvok extra štýlovať? Zbytočné.

Hodil by sa nejaký skutočný príklad užitočného využitia...
Chamurappi
Profil
Nedělá hlavičku hlavičkou především to, že je to blok v úvodu, patičku patičkou především to, že je to blok v závěru, a navigaci navigací především to, že je to napříč stránkami stabilní shluk odkazů? Pomáhá uváděním těchto značek kodér strojům, nebo spíš dělá práci stroje s cílem pomoci sobě? Pocit Milana1236000, že existuje nějaká univerzálně správná struktura, naznačuje spíš druhou možnost.


Reaguji na Str4wberryho:
Že vyhledávačům a jiným robotům mohou tyto značky pomoci k pochopení stránky, je ale pravda.
Můžou pomoci k pochopení struktury… je ale, co na ní chápat? Není to formální dělení bloků v důsledku zcela zbytečný koncept, zajímavý jen pro člověka, který kód čte?
Díky novým elementům si můžu automatizovaně vytáhnout hlavičky z milionů stránek… to je sice hezké, ale k čemu mi to bude? S trochou heuristiky šlo vytáhnout hlavičky i před vznikem specializovaných značek a nevím o tom, že by pro tuto činnost někdo našel rozumné uplatnění.


Reaguji na Milana1236000:
Viz Císařovy nové značky.


Reaguji na Jokera:
Jinak podle mě <section> prakticky duplikuje <div>
On měl <div> původně stejný význam jako má dnes mít <section>. Teprve rok po vzniku <div>u vzniklo CSS, kvůli kterému se později začal masověji využívat jako obecný blokovaný obal.
Str4wberry
Profil
Reakce na Tomáše123:
Čo ale, ak vyhľadávač tie značky nepozná (Google už asi áno, ale zbytok stále nerozumie)? Už dlhšie mám v pláne nejaký test
Hlavně je dost obtížné něco takového prokázat, protože výsledky ve vyhledávání ovlivňuje asi milion věcí.


Reakce na Chamurappiho:
Nedělá hlavičku hlavičkou především to, že je to blok v úvodu
Pokud to není blok v závěru. :–) Jako na JPW.

Můžou pomoci k pochopení struktury… je ale, co na ní chápat?
Tak určit, co je na stránce obsah, se může hodit. Kromě vyhledávačů to může pomoci i nástrojům, co vytváří náhledy odkazů. Nebo třeba Reading view v mobilních Explorerech / MS Edge také potřebuje určit, co je obsah – nezkoumal jsem, jak to funguje, ale dovedu si představit, že by jednotné značky mohly pomoci. Nakonec i nástroje pro uložení obsahu k pozdějšímu čtení, jako je třeba Pocket, potřebují obsah rozpoznat.

Je pravda, že rozpoznávat, co je samotný obsah, jde i bez speciálních značek. Jejich použití by ale mohlo minimalisovat případy, kdy se to rozhodne špatně.
Milan1236000
Profil
Neví někdo, proč PSPad neoznačuje tyhle (header, nav, main, ...) párové tagy?
anonymníí
Profil *
Milan1236000:
Protože je nezná. Stejně jako některé prohlížeče je berou jako něco neznámého a neví, co s nimi (prohlížeč je ignoruje, PSPad víceméně taky).

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0