Autor Zpráva
Milan1236000
Profil
Zdravím, narazil jsem na pár webu, které měly podle mě úplně šílené URL adresy všech podstránek. To URL má kolem 60 znaků (příklad kusu toho URL: oxJmU9JmlkcGFyZW50PT).
Proč vůbec tohle někdo dělá?
Sitole
Profil
Milan1236000:
Většinou se jedná o automaticky generované URL na základě náhodných znaků. Z hlediska SEO blbost, ale použivá se to.
_es
Profil
Sitole:
Z hlediska SEO blbost
Na základe čoho to tvrdíš? Prečo by malo stroju záležať na tvare časti URL, ktorú človek skoro nikde ručne nepíše, až tak, že to je „blbosť“?

Milan1236000:
Proč vůbec tohle někdo dělá?
Nemusí zvažovať, čo dať do tej časti URL - je to vygenerované automaticky, nehrozia kolízie s inými podstránkami - aj v porovnaní s inými spôsobmi automatického generovania...
Milan1236000
Profil
_es:
To je pravda, že nemusí přemýšlet, co dát do URL. Ale když by se tam dal třeba datum a hlavní nadpis, tak by taky kolize nevznikla (jakože by v ten samý ten nebyly 2 stejné nadpisy). Díky za odpověď.
Xanomes
Profil
Milan1236000:
Ale když by se tam dal třeba datum a hlavní nadpis, tak by taky kolize nevznikla (jakože by v ten samý ten nebyly 2 stejné nadpisy). Díky za odpověď.
Na tak velkých sítích jako je Facebook by kolize téměř určitě vznikaly.
Amunak
Profil
_es:
Na základe čoho to tvrdíš? Prečo by malo stroju záležať na tvare časti URL, ktorú človek skoro nikde ručne nepíše, až tak, že to je ‚blbosť‘?
Je to hloupost přinejmenším z hlediska optimalizace pro uživatele. Pokud na něco odkazuji, udělám to mnohem ochotněji (a ten komu to posílám si to ochotněji přečte) pokud už z URL pozná, kam ten link vede. Dlouhá změť nicneříkajících znaků spíše odradí a vypadá až podezřele.

Xanomes:
Na tak velkých sítích jako je Facebook by kolize téměř určitě vznikaly.
Docela dobré řešení je mít ID příspěvku (nebo nějaký hash nebo takovouhle změť náhodných znaků) přímo v URL *spolu s* uživatelsky přívětivým nadpisem. Řeší to kromě kolizí i další problémy spojené s "lidsky čitelným" identifikátorem v URL, dovoluje to rychlý lookup a přesto to pořád vypadá docela normálně.
_es
Profil
Amunak:
Dlouhá změť nicneříkajících znaků spíše odradí a vypadá až podezřele...
Mne sa nezdá, že by bolo trebárs na videá YouTube málo odkazované, alebo ich považovali návštevníci za „podozrivé“.

Docela dobré řešení je mít ID příspěvku (nebo nějaký hash nebo takovouhle změť náhodných znaků) přímo v URL *spolu s* uživatelsky přívětivým nadpisem.
Ten „uživatelsky přívětivý nadpis“ je tam však potom z hľadiska dátového prenosu nadbytočný, treba ho ručne vytvoriť - ide o to, aby šlo URL v tomto prípade vytvoriť len strojovo.
Chamurappi
Profil
Související starší debaty:
Je přátelské URL úplně stejné jako nepřátelské URL?
Url štruktúra webu prosím o radu


Reaguji na Milana1236000:
Pokud není nutné tu adresu nikomu diktovat, tak celkem o nic nejde. Uživatelům na podobě URL bohužel téměř nikdy nezáleží. Na dotykových zařízeních se výrobci prohlížečů ani moc neobtěžují s tím, aby uživateli umožnili snadno a rychle zjistit, kam určitý odkaz vede (což se mi dost nelíbí, ale jsem v menšině).
Já mám jako uživatel rád krátké a dobře zapamatovatelné adresy. Z toho hlediska může být někdy lepší topic=11358 než popisný dlouhatánský lidsky čitelný nadpis.

Nedávno mě překvapilo, jak pojmenovává Acer své monitory. Když si představím zákazníka ve fyzickém obchodě, jak se baví s prodejcem, jestli je lepší B326HULymiidphz nebo B326HKymjdpphz… :-)


Reaguji na _es:
treba ho ručne vytvoriť - ide o to, aby šlo URL v tomto prípade vytvoriť len strojovo
Každý obsah má většinou i nějaký textový název, ten jde vlepit do URL strojově. Jen jako takový cukr. Pak bývá vhodné ještě na serveru kontrolovat, jestli ten cukr opravdu pasuje k ídéčku.
_es
Profil
Chamurappi:
Každý obsah má většinou i nějaký textový název, ten jde vlepit do URL strojově. Jen jako takový cukr. Pak bývá vhodné ještě na serveru kontrolovat, jestli ten cukr opravdu pasuje k ídéčku.
Keď je ten „cukr“ odvodený z obsahu, čo bude server kontrolovať? A keď skontroluje negatívne, tak sa návštevníkovi zobrazí chybová stránka? Okrem toho ten „názov“ môže byť vhodné neskôr zmeniť - čo koliduje s tým, že na príslušné URL už môžu viesť odkazy. Niekde to je riešené tak, že na tú istú stránku môže viesť skoro ľubovoľný počet URL, keďže server ten „názov“ z URL úplne ignoruje. Otázne, či je práve takéto riešenie vhodné.
Keeehi
Profil
_es:
server ten ‚názov‘ z URL úplne ignoruje. Otázne, či je práve takéto riešenie vhodné.
Když ho bude skoro úplně ignorovat tak si myslím že ano. To skoro znamená, že zkontroluje zda 'název' sedí a pokud ne, tak 301 přesměruje na správnou verzi.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0