Autor Zpráva
Mlocik97
Profil *
Zdravím len by som sa chcel spýtať jestli vidíte nejaký význam v nových tagoch v HTML5, a čo si myslíte kedy by bolo vhodnejšie použiť namiesto div class/id tieto nové tagy?
Keeehi
Profil
Teoretické výhody jsou, že např. různým čtečkám by to mohlo usnadnit práci při analýze kódu a určování co číst a co ne.
Problémem je nekompatibilita ve starších prohlížečích.
Tomášeek
Profil
Keeehi:
Teoretické výhody jsou, že např. různým čtečkám by to mohlo usnadnit práci při analýze kódu
Teoreticky ano, prakticky ne. Ne všechny čtečky nové tagy znají a umějí s nimi pracovat. Druhá stránka věci je ta, že i v asidu může být potenciálně zajímavá informace, myslím, že čtečky nebudou číst jen něco.
pcmanik
Profil
Mlocik97:
Len doplním že nekompatibilitou sa myslí samozrejme Internet Explorer vo verzii 8 a menej. Ale aj to sa dá obísť relatívne jednoducho JavaScriptom. - document.createElement('header'); atď....
Tomáš123
Profil
pcmanik:
... Kde sa opäť dostávame ku často omieľanému rozporu, či sa oplatí JavaSriptová náhrada kvôli výhodám, ktoré sú relatívne, aké percento užívateľov má súčasne vypnutý JavaScript a prehliadač starší ako IE9 a aký malý má osmičkový Explorer podiel na trhu... Bezvýznamné.

Mlocik97:
kedy by bolo vhodnejšie použiť namiesto div class/id tieto nové tagy?
Vraj sa na nové projekty oplatí použiť nové značky, lebo sa vraj dá očakávať, že s nimi Google začne pracovať pri zostavovaní poradia výsledkov. Ťažko uveriť tomu, že by takéto výsledky skutočne boli relevantnejšie... Ja vo všetkých projektoch sémantické blokové HTML5 prvky nepoužívam. Štve ma pocit, že existuje okolnosť kedy sa niečo môže vážne rozsypať.

Použiť tieto značky by mohlo mať význam v prípade moderných webov, ktoré sa nestretávajú so staršími prehliadačmi a funkčne vyžadujú oveľa vyššiu podporu. Samozrejme, zariadiť aj pokročilú funkčnosť v nových prehliadačoch, aj spätnú kompatibilitu so staršími by šlo.
pcmanik
Profil
Tomáš123:
Neviem na čo sa snažíš poukázať, ale ja len dávam na pravú mieru že s podporou to nieje také zlé ako by to mohlo vyznieť z Keeehi-ho príspevku.

Vraj sa na nové projekty oplatí použiť nové značky, lebo sa vraj dá očakávať, že s nimi Google začne pracovať pri zostavovaní poradia výsledkov.
Máš k tomuto tvrdeniu nejaký relevantný zdroj?

Použiť tieto značky by mohlo mať význam v prípade moderných webov
O akom konkrétnom význame hovoríš?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Mlocika97:
Zdravím len by som sa chcel spýtať jestli vidíte nejaký význam v nových tagoch v HTML5
Jsem rád, že vznikly. Ale jinak mám na jejich používání cca stejný názor, jako jsem měl před čtyřmi roky.

a čo si myslíte kedy by bolo vhodnejšie použiť namiesto div class/id tieto nové tagy?
Pokud ti ke štěstí stačí, že můžeš takový element nastylovat, a nevadí ti zanedbání uživatelů Exploreru 8, můžeš si klidně používat element <mlocik97> :-) … vyjde to asi tak nastejno.
Na elementy s atributem id jde odkázat přes kotvu.


Reaguji na Tomáškaa:
Ne všechny čtečky nové tagy znají a umějí s nimi pracovat.
Nevím, jaká je situace dnes, ale dříve byla spousta čteček postavených nad Internet Explorerem.
Mimochodem, je docela škoda, že s nástupem chytrých telefonů nepřišla nová éra hlasových čteček, které by cílily i na vidoucí populaci. Pokud si člověk chce něco přečíst na internetu, tak buď stojí na místě, nebo bourá do lidí… možnost, že by si to nechal přečíst do sluchátek, v podstatě není (i když věřím, že na to nějaké aplikace jsou).


Reaguji na pcmanika:
nekompatibilitou sa myslí samozrejme Internet Explorer vo verzii 8 a menej
Pro Explorer 8 a starší to znamená, že element nepůjde nastylovat bez toho JS prošťouchnutí. Pro starší verze ostatních prohlížečů a v případě <main> i pro Explorer 9 a 10 to znamená, že element nebude mít výchozí styl display: block.


Reaguji na Tomáše123:
lebo sa vraj dá očakávať, že s nimi Google začne pracovať pri zostavovaní poradia výsledkov
Zdrojový kód stránek je nedůvěryhodný, pokud jeho nuance drtivá většina uživatelů Googlu nevnímá. Pro vyhledávač je důležité, jaký text je vidět a jak je vidět.
pcmanik
Profil
Chamurappi:
možnost, že by si to nechal přečíst do sluchátek
Na iOS je čítanie textu minimálne 5 rokov.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0