Autor Zpráva
Mlocik97
Profil
Jak už názov napovedá, toto nechcem riešiť ani jako problém, len počuť Váš názor.


Docela ma zaráža najčastejšie používanie "/>" v HTML ale aj kus jiné "chyby", len je zaujímavé že chyba sa stala štandardom. napríklad <br /> má být <br>, je jasné že sa to prebralo do HTML z XML v časoch používania xHTML, samozrejme prehliadač to odignoruje a nič sa nestane, stránka ide ako keby to tam nebolo. No proč sa to píše do kódu, keď to aj tak prehliadač len odignoruje? Aký máte názor na to Vy? okrem tochto som natrafil aj na plno iných podobných "zbytočností" alebo "chýb" ktoré sa stali štandardom.
M02
Profil *
A co se ti na tom nezdá? Zpracování XML s nepárovým tagem bez lomítka skončí syntaktickou chybou a XHTML je aplikace XML. Dnes už mrtvá, díkybohu. Do HTML(5) už se lomítka navíc necpou.
Mlocik97
Profil
M02:
Lenže práve ja vidím plno stránok HTML 5 kde používajú lomítko.
Bubák
Profil
Kdo má zájem, tak si napíše XHTML5 stránku s lomítky.
www.zdrojak.cz/clanky/xhtml-je-mrtve-at-zije-html5-nebo-ne
www.zdrojak.cz/clanky/polyglot-aneb-webovym-koderem-pod-oboji


Mlocik97:
Lenže práve ja vidím plno stránok HTML 5 kde používajú lomítko.
Jsou to lidi, třeba kus kódu odněkud zkopírovali, nebo lomítka doplňuje sám jejich oblíbený editor.
Tomáš123
Profil
Mlocik97:
V HTML5 sú povolené obe podoby ukončovania nepárových tagov.

<br>, <br/>, <br /> aj <br / > vníma prehliadač rovnako.

Viď tiež: HTML5 a jednoparove tagy.

Ďakujem [#7] Joker.
Mlocik97
Profil
Tomáš123:


to viem, to je mi jasné, že to vníma rovnako, presneji to lomítko odignoruje, skôr chcem počuť názor k tomu proč sa tam to lomítko cpe keď sa aj tak odignoruje, alebo síce zobere obe spôsobi (s lomítkom aj bez lomítka) ale správne by v HTML malo byť bez lomítka, lomítko je pre XML (xHTML) a tak proč sa cpe do HTML kde nepatrí?
Joker
Profil
Mlocik97:
napríklad <br /> má být <br>

Nemá. Při použití HTML 5 s HTML MIME typem (což je typická situace) to je tak, jak píše Tomáš123. Oba zápisy jsou možné a způsob zpracování obou je normou definovaný. (Podle normy bude výsledek zpracování <br> a <br /> stejný.)

Při použití HTML 5 s XML MIME typem (což norma umožňuje, ale v praxi se to nepoužívá) je z těch dvou přípustný jen zápis <br />.

Čili jeden úhel pohledu je, že při použití HTML 5 + HTML typu je tam to lomítko úplně zbytečné, můžeme ho vynechat a výsledek bude stejný.
Z druhého úhlu pohledu je zápis <br /> univerzální pro obě možné syntaxe (HTML i XHTML) HTML 5.
V podstatě jsou tři možnosti, 1. jen počáteční značka: <br>, 2. samoukončovací značka <br /> a 3. obě značky <br></br>. Z toho 2. je přípustná v obou syntaxích, 1. není přípustná v XHTML syntaxi a 3. není přípustná v HTML syntaxi.

Tomáš123 [#5]:
Řekl bych, že zápis <br / > je chybný. Soudím podle Self-closing start tag state, podle toho další znak za lomítkem musí být >, všechno ostatní je parse error.
Mlocik97
Profil
Mlocik97:
Dodám a upresním, to čo píšete je skôr akoby ste nepovedali názor, ale skôr riešili problém (to som nechcel), chápem vznik napr. <br /> ale nechápem "(ne)zánik" pri deklaraci HTML, napr. HTML5.
Čím ďalej ale na to lomítko začínam být alergickej.
Joker
Profil
Mlocik97:
presneji to lomítko odignoruje

To není úplně přesné, prohlížeč by to podle normy neměl ignorovat. Norma jasně definuje, co má s tím lomítkem dělat, má si nastavit self-closing tag state.

Jinak ano, výsledek obou variant bude totožný.
Ale to samé platí např. tady:
<ul><li>položka</ul>
<ul><li>položka</li></ul>
<p>odstavec<p>druhý odstavec
<p>odstavec</p><p>druhý odstavec</p>

I tady platí, že ty koncové značky tam být nemusí, ale to neznamená, že jejich použití je chyba.
(Tzn. rozlišujte mezi nemusí a nesmí.)
Mlocik97
Profil
Joker:
čítal som tu starší článok, kde to bolo vystihnuté pekne...

"syntaktická chyba sa stala validní" jde práve o to že síce hovoríš že nemá, ale vlastne má, celkovo totiž síce výsledek je stejný, ale len práve kvoli tomu že prohlížeč lomítko odignoruje (akoby tam nebolo) tak načo písať niečo čo sa "nepoužije" alebo jinak povedané proč písať lomítko ktoré jinak je syntaktickou chybou aj keď zároveň validní, (všetko v uvodzovkách, je to fakt myšmaš), no chápeš, je to ako liať vodu do rozbitého pohára. Nehovorím že to nieje validní, ale skôr hovorím že je to jakoby, "zbytočnosť" ale zároveň, nie úplne, no či to má pozitivum, ehm, no celkovo zápis HTML "má" (nie "musí") byť bez lomítka. Ale proč teda nedodržovať "syntax" taký jaký má být (pôvodne zamlúvaný) než používať "syntax" jakoby správna "chyba".
Joker
Profil
Mlocik97:
nechápem "(ne)zánik" pri deklaraci HTML, napr. HTML5.

Je to vlastně naopak, to lomítko pro samoukončení tagu, pokud je řeč o HTML, vzniklo teprve v HTML 5.
Předtím to bylo nestandardní chování prohlížečů.

Proč to (podle mě) v HTML 5 nezaniklo:
- Jednak nebyl důvod, právě naopak.
- XHTML to podporovalo, někteří autoři webů tu syntaxi používali a kdyby se to zakázalo, rozbila by se kompatibilita.
- HTML 5 má dvě možné syntaxe: HTML a XHTML (kompatibilní s XML). To samouzavírací lomítko je jediný zápis kompatibilní s oběma.
Bubák
Profil
Mlocik97:
Čím ďalej ale na to lomítko začínam být alergickej.
To svědčí o nedostatku tolerance.

prohlížeč lomítko odignoruje
Možní se pletu, ale já když koukám na DOM, tak mám opačný dojem.
Mlocik97
Profil
Joker:
no keď sa používa MIME jako "text/html" tak lomítko je tam skutočne jakoby "navyše"


Ale zároveň potom teda proč druhá polka uživatelov nepoužíva lomítko ak by tam "jakoby podla Vás malo byť", i když myslím že skôr opak, aj keď sa síce tým zaistuje spätná kompatibilita s MIME xml. No ako keď tam určím MIME xml tak jo, ale syntax (alebo teda určitú opravenú časť syntaxu) preniesť z XML do HTML je asi jako, no ťažko sa to vysvetluje, no prijde mi to akoby pomiešali pôvodné HTML s XML a z toho vzniklo to, čo tady ludia používajú.


A je mi jasné že túto "miešanú" polievku uvarili tvorcovia prehliadačov (kvôli spôsobu implementácie toho čo W3C definovalo inak), programátory (ktorý samí začali miešať syntax HTML a XHTML jakoby to bolo stejná vec, a síce riešily problémi s kompatibilitou ale jaksi "blbou" cestou) a W3C (vymýšlaním xHTML a nepodarenými pokusmi) jaksi "dokopi", lenže vieme staré známe, keď traja varia jednu polievku, výsledok je "nechutný".
Bubák
Profil
Ale zjistilo se, že nechutná polévka je lepší možnost, jež jedovatá polévka od kuchtíka vařícího XHTML.

Mimo téma, někdo má problémy l lomítky, někdo třeba s i/y.
Mlocik97
Profil
Bubák:
"Ale zjistilo se, že nechutná polévka je lepší možnost, jež jedovatá polévka od kuchtíka vařícího XHTML."

To ano, to je pravda, ale od kuchtíka vařícího HTML (bez X) by mohla být chutná ak by chceli. No ja zostávam pri chutnej polievke. Odpoveď, alebo teda názor som nepočul asi taký "aký som chcel / predstavoval si" no i to je názor, a príjmám ho. Ale ak by sa ešte chcel niekto vyjariť - nebránim.
Joker
Profil
Mlocik97:
potom teda proč druhá polka uživatelov nepoužíva lomítko ak by tam "jakoby podla Vás malo byť",

Já nepsal, že by tam mělo být. Ani že by tam jakoby podle mě mělo být.
Zato jsem psal: Rozlišujte mezi nemusí a nesmí.

Oba zápisy dají stejný výsledek a většinou je celkem zbytečné tam to lomítko psát, nicméně to pořád neznamená, že použití lomítka je chyba.

Dokážete říct nějaký důvod, proč přepsat už existující kód používající samouzavírací značky tak, aby je nepoužíval?
To, že s tím máte psychologický problém, je Váš problém.
Jiný člověk může mít psychologický problém s tím, že ty značky vypadají neukončeně.

preniesť z XML do HTML je asi jako, no ťažko sa to vysvetluje, no prijde mi to akoby pomiešali pôvodné HTML s XML a z toho vzniklo to, čo tady ludia používajú.
A je mi jasné že túto "miešanú" polievku uvarili tvorcovia prehliadačov

Přitom to v případě HTML 5 bylo obráceně.
První návrhy WHATWG Web Applications 1.0 (z čehož následně pod křídly W3C vzniklo HTML 5) s lomítky nepočítaly.
Následně se ozvaly hlasy, že to není kompatibilní s XHTML syntaxí, kterou už v té době část lidí používala.
Čili se naopak norma přizpůsobila tomu, co se používalo na webech.

no prijde mi to akoby pomiešali pôvodné HTML s XML

V podstatě ano, výsledkem je, že ten zápis je kompatibilní jak s HTML, tak s XML.
Nerozumím ale tomu, proč to vnímáte jako problém.

ale od kuchtíka vařícího HTML (bez X) by mohla být chutná ak by chceli.

Ještě jednou se zeptám: Jaký konkrétně je problém s tím zápisem s lomítky?
Tomáš123
Profil
Mlocik97:
Okrem uvedených dôvodov je lomítko v otváracej časti tagu vhodné aj na vyznačovanie elementov z menných priestorov MathML a SVG:
Then, if the element is one of the void elements, or if the element is a foreign element, then there may be a single U+002F SOLIDUS character (/). This character has no effect on void elements, but on foreign elements it marks the start tag as self-closing.

Joker:
To som skombinoval s bežným uzatváracím tagom. Príspevok som si upravil.


Mlocik97 [#6]:
tak proč sa cpe do HTML kde nepatrí?

Joker [#11]:
Proč to (podle mě) v HTML 5 nezaniklo:
- Jednak nebyl důvod, právě naopak.
- XHTML to podporovalo, někteří autoři webů tu syntaxi používali a kdyby se to zakázalo, rozbila by se kompatibilita.
- HTML 5 má dvě možné syntaxe: HTML a XHTML (kompatibilní s XML). To samouzavírací lomítko je jediný zápis kompatibilní s oběma.


Mlocik97 [#15]:
Odpoveď, alebo teda názor som nepočul asi taký "aký som chcel / predstavoval si"
Pôsobí to na mňa tak, že sám nevieš akú odpoveď by si si predstavoval.
Anonymouz
Profil *
Taky jsem si pokládal otázku proč lidi píšou <br /> když to má být pouze <br>. Z této diskuze jsem pochopil, že <br /> je více univerzální a není s ním problém u XML. Přecházím tedy na lomítko. I když kód bude o pár znaků zbytečně větší, jistota je jistota.
Bubák
Profil
Anonymouz:
<br /> je více univerzální a není s ním problém u XML.
Pro zpracování XML je toho zapotřebí mnohem více, než doplnit pár lomítek v kódu.
Anonymouz
Profil *
Takhle, pokud je moje jediná práce s xml, že si na stránku přidám sitemapu nebo upravuju wordpress, který s xml pracuje, tak má smysl, abych si tím lámal hlavu co používat, nebo je to úplně jedno?
Může nastat situace, že ve wordpressu něco edituju, kdy místo <br /> napíšu jen <br> a už mi kvůli této pomlčce přestane web nebo plugin fungovat?
Keeehi
Profil
Anonymouz:
Může nastat situace, že ve wordpressu něco edituju, kdy místo <br /> napíšu jen <br> a už mi kvůli této pomlčce přestane web nebo plugin fungovat?
Taková situace by neměla nastat.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0