Autor Zpráva
Anonymní_clovek
Profil *
www.alza.cz/hobby/akumulatorove-vrtacky/18855943.htm

= Když se klikne nahoře v popisu kategorie na "Pokračovat", tak se rozbalí zbytek textu.

Dotaz

Dá se něco takového vytvořit pouze za pomocí css a html?
Mlocik97
Profil
áno...

<details>
  <summary>summary</summary>
  <div>
    text <br>
    ďalší text <br>
    a ešte neco
  </div>
</details>

pridať CSS animácie a hotovo.

Živá ukázka

summary a aj obsah tlačidla po rozbalení viete zmeniť skrz CSS a vlastnosť content. Nastylovať to ako tlačidlo taky neni problem.
Anonymní_clovek
Profil *
Díky!

A má tenhle způsob nějaké úskalí? Nefunkční v rámci jiných prohlížečů, mobilních telefonu, SEO atd?
blaaablaaa
Profil
Anonymní_clovek:
IE/Edge nepodporuje, tam se zobrazí text rozbalený, případně lze použít jednoduchý polyfill.
Mlocik97
Profil
Anonymní_clovek:
caniuse.com/#feat=details

v EDGE s jadrom Chromium (Blink, fork Webkitu) už bude fungovať taky. A to by malo byť v podstate už o pár mesiacov, takže nevidím dôvod nepoužiť.
blaaablaaa
Profil
Mlocik97:
Třeba proto, že IE pořád používá spousta lidí (namátkově jsem koukl na jeden náš server a letos je to 8.76%, Edge 4.60%).
Mlocik97
Profil
blaaablaaa:
a na čo je ten server (web) zameraný? Pozrime Slovenské štátne weby pre zobrazenie parcel a mapy fungujú len v IE, a v najstaršom EDGE, a ešte v NetScape. Tam je 98.3% z IE, i tak si ale nemyslím že je normálne teraz riešiť IE. Ja bych už na to sral. A když prestane viacero webov fungovať pod IE, tak sa neboj, aj používatelia prejdú na normálne prehliadače. Inak ale stále jak si aj ty sám napsal, je možné použiť polyfill.
Tomášeek
Profil
Mlocik97:
A když prestane viacero webov fungovať pod IE, tak sa neboj, aj používatelia prejdú na normálne prehliadače.
Sorry, ale tohle je fakt dementní myšlenka (historicky se prolínala napříč různými verzemi IE).

V reálu to je jinak a coby majitel e-shopu, který by si objednal tvoje služby, bych tě za tenhle názor hnal. Ne, lidé si kvůli tobě nenainstalují jiný prohlížeč (protože třeba ani nemohou), ale svoje peníze utratí jinde. Děkuju, takový dodavatel je na baterky. A vybodnout se na 13% uživatelů (které píše blaaablaaa), tzn. každého sedmého kopnout do zádele? To jako fakt? Na některých proejktech máme IE+EDGE i ke 20%, jinde třeba jen 8, ale i tak je to každý dvanáctý člověk. Fakt to nejde ignorovat, pokud si nepíšu jen soukromý blog.
Mlocik97
Profil
Tomášeek:
no nevím, viacero webov čo som videl má návštevnosť z IE pod 2%. Vo svojom okolí nepoznám nikoho kto používa IE. Tak to je zvláštne. A že si to nemôže dovoliť. Pozrime trebárs lichess.org si to dovolil. A inak samo o sobe, zas ignorovať IE v tejto situácii nieje problém i kdyby to bolo 20%, pretože to nijak neznemožní čítať obsah.
Tomášeek
Profil
Mlocik97:
viacero webov čo som videl má návštevnosť z IE pod 2%.
Ano. Ale mnoho jich má návštěvnost násobně vyšší, vlastní zkušenosti.

Vo svojom okolí nepoznám nikoho kto používa IE.
Já také nepoužívám, ale lidi s IE/Edge znám, dokonce i ty, kteří aktualizovat nemohou, nebo nechtějí (jsou spokojeni s tím, co mají).
Ale to je dané tím, v jaké se pohybuješ bublině - mladí lidé s IT povědomím (a možná i jejich rodiny). To není reprezentativní vzorek společnosti.

Pozrime trebárs lichess.org si to dovolil.
Neznám a nevím, jaký mají byznys model. Jsou projekty, které si to dovolit mohou, protože přijdou sice třeba o 5% uživatelů, ale jen 0,5% tržeb. Ale globálně se to říct nedá a globálně říkat "kašli na IE", to je fakt velmi hloupé a omezené.
Mlocik97
Profil
Tomášeek:
inak proč by nemohli prejsť na iný normálny browser? Snaď sa tu nebavíme o uživateľov XP. Inak gs.statcounter.com píše 2.19% u IE za posledné 3 mesiace gs.statcounter.com/browser-market-share#monthly-201907-201910-bar.

I tak znova zdôrazňujem.
A inak samo o sobe, zas ignorovať IE v tejto situácii nieje problém i kdyby to bolo 20%, pretože to nijak neznemožní čítať obsah.
blaaablaaa
Profil
Mlocik97:
Je to bazarový web s návštěvností v řádech tisíců UIP denně.
A nejraději bych se taky na IE (a hlavně taky na Safari :D) vykašlal, ale bohužel mají procenta, které mají a kvůli nebudu kvůli pohodlnosti přicházet o návštěvníky/zákazníky.

Takže bez polyfillu/náhradního řešení rozhodně ne, i když jde o takovou drobnou funkčnost. Proč kvůli vlastní lenosti znepříjemňovat návštěvníkům procházení webu?
Tomášeek
Profil
Mlocik97:
Snaď sa tu nebavíme o uživateľov XP.
O XP se bavit nemusíme. Bezpečnost? Pracovní stroj? Ne-admin účet? Neznalost? Strach, co se změní? Těch důvodů jsou mraky i na nových strojích, nebuď tak zaslepený tím, jak funguješ ty a tvoje virtuální bublina okolo.

ignorovať IE v tejto situácii nieje problém i kdyby to bolo 20%, pretože to nijak neznemožní čítať obsah.
V této konkrétní situaci to nevadí, ale je to zbytečné. Zbytečné kvůli tomu, že existují elegantní řešení, která jsou skoro stejně náročná na realizaci a fungují všude.
Kapitán
Profil *
Tohle je věc názoru. Sice taky koukám, jak moje díla vypadají na IE, ale není to pro mě taková priorita. Mlocik ma pravdu v tom, že kdyby IE začali vývojáři hromadně bojkotovat, tak jeho uživatelé snáz přejdou jinam a nebo to donutí vývojáře s tím prohlížečem něco udělat. Ten prohlížeč je jedna velká bezpečnostní díra a už od roku 2013 není nadále vyvíjen. Jeho používání nedoporučuje ani Microsoft.
Rozumím názoru, že je škoda vybodnout se na 13% potencionálních zájemců, ale tohle je argument, který reálně funguje pouze u webových stránek, protože s tím přišel nevím kdo a ujalo se to. Kdyby se dle stejné logiky řídil třeba herní průmysl, tak by nemohla existovat drtivá většina her, protože je ještě pořád spousta lidí, kteří fungují na Windows 7, mají jednojádrový procesor, dvě giga ram a nějakou směšnou grafickou kartu. Chceš prostě využívat moderní technologie, tak si podle toho zařiď stroj ne?
Nasazení nových technologií u webových stránek strašně brzdí fakt, že se neustále bere ohled na 6 let mrtvý prohlížeč. Lidi opravdu nedonutí něco změnit, když se bude technologie podřizovat jim, místo toho aby to bylo obráceně.
Mimochodem, pracujete někdo na IE? Ten prohlížeč krom toho, že je to bezpečnostní díra a má věčně se vším problém, je i extrémně pomalý. Nedovedu si představit, že opravdu těch 13% uživatelů opravdu nemá jinou možnost než využívat IE. Většina z nich je prostě jen pohodlná. A dle mé žkušenosti to jsou lidi, kteří žijí v úplně jiné době a kteří si dost často nechají vrtat koleno pro korunu. Jejich konverzní poměr je zanedbatelný a výdělek na těchto lidech jen zřídka pokryje náklady. Tedy jak říká mlocik. Je to o tom jakou máš cílovku a zda se ti investice do optimalizace prehistorických prohlížečů vrátí.
Tomášeek
Profil
Kapitán:
Nechci tu flame o prohlížečích rozpoutávat, proto se k tomu nebudu dál vyjadřovat.

Každý na svém webu, ať si dělá, co chce. Pokud dělá pro klienta, a klienta výlučně neřekne, že si nepřeje optimalizovat pro prohlížeč XY, je jediná správná možnost na prohlížeče, které generují návštěvnost a i zisk klientovi, optimalizovat. Tečka.
Kapitán
Profil *
Tomášeek:
lidi s IE/Edge znám, dokonce i ty, kteří aktualizovat nemohou, nebo nechtějí (jsou spokojeni s tím, co mají).
Bodejť by jim to nestačilo a nebyli spokojení, když se vždy najde někdo, kdo pro ně stránky optimalizuje. Když budu chtít používat nějaký program v počítači a nebudu mít ovladače, tak budu mít smulu. Když půjdu do banky a budu chtít uzavřít něco čemu narozumím, taky mám smůlu. Jenom u webů se člověk pořád musí podřizovat někomu negramotnému, kdo je neochotný se něco naučit.

blaaablaaa:
i když jde o takovou drobnou funkčnost. Proč kvůli vlastní lenosti znepříjemňovat návštěvníkům procházení webu?
Třeba proto, že svou činností a rádoby dobrou myšlenkou je podporuješ v tom, aby zůstali u nebezpečného prohlížeče a hrál tak do karet potencionálním útočníkům. Protože přesně tato sorta lidí je nejzranitelnější skupina.


Tomášeek:
Kapitán:
Nechci tu flame o prohlížečích rozpoutávat, proto se k tomu nebudu dál vyjadřovat.
>
Každý na svém webu, ať si dělá, co chce. Pokud dělá pro klienta, a klienta výlučně neřekne, že si nepřeje optimalizovat pro prohlížeč XY, je jediná správná možnost na prohlížeče, které generují návštěvnost a i zisk klientovi, optimalizovat. Tečka.

Přesně tak. Naprostý souhlas. Názorů na toto téma je víc a nemusí se shodovat. Důležité a podstatné je však to, co řekne klient, protože ten to platí a jeho přání musí být vyhověno.
tomix
Profil
Kapitán:
Ja nepoužívam IE pre súkromné účely ako je rok dlhý, ale v korporátoch bežia hlavne na IE kvôli Group Policies,kvôli tom, že veľmi vela firemných aplikácii beží na Sharepointe, ktorý síce funguje aj na Chrome, ale plnohodnotne iba na IE a kvôli dlhododobým a pre nich celkom výhodných zmluvách s Microsoftom.
Mlocik97
Profil
Kapitán:
si to vystihol perfektne v oboch komentoch
Kombik
Profil *
tomix:
V korporátech by měli běžet na W10 a tam už je Edge. Nebo neznám korporát, který by fungoval na starém OS.
tomix
Profil
Kombik:
Áno, v tejto chvíli určite áno. Ono ja som robil vo veľkom technologickom korporate kde nebol žiaden striktný príkaz na upgrade na Win 10, len dôrazné doporučenie, že niektore toolsety nemusia fungovať uplne stopercentne. . Veľa ludí sa dokonca vrátilo k Win7 a pokiaľ ich to neobmedzovalo v práci, tak to nikto neriešil. Dokonca ani vtedy, keď sa prechadzalo na dvojfaktorovú autentifikáciu na fremné aplikacie.
Hledam_radu
Profil *
Nahral jsem pomocný script a funguje i v IE ... ale je problém v tom, že IE při každém načtení stránky než skript zprovozní, tak je nutné odkliknout vyskakující spodní líštu, která navíc nejde odkliknout jen jednou na celý web, ale při každém dalším načtení stránky se tam objevuje znovu :-(Dá se to nějak obejít, aby IE tuhle hlášku nezobrazoval a script se načetl rovnou?
Hledam_radu
Profil *
Tak už opraveno, použil jsem tam omylem odkaz z http místo https .. :-)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0