Autor Zpráva
Radek Hrabůvka
Profil
V diskusích jsem četl, že je výhodnější dělat záložku pomocí ID, namísto <a name="zalozka">, panovala vzácná shoda. Dnes jsem to i doporučil, pak jsem se zamyslel, že vlastně nevím, proč je "ID" výhodnější. Dokázal by mi to někdo stručně vysvětlit?
RPG
Profil
Mě by to také zajímalo, podle mě v tom není podstatnější rozdíl... nebo se mýlím?
Petra
Profil
TTřeba proto, že id napíšeš přímo do elementu, na který chceš odkázat, nemusíš kvůli tomu dávat odkaz někam, kde ho nechceš.
Timy
Profil
zápis s ID je asi nejpohodlnější, tak bych to řekl já. W3C pak někde uvádí zápis <a name="zalozka" id="zalozka"> jakožto nejkompatibilnější zápis (i když by asi stačil jenom atribut name - nebo je nějaký prohlížeč, který by nepodporoval záložky pomocí name?).
klokyn
Profil
Pretože id nemusí byť v tagu a. Nemusíme použiť: <a name="zalozka"></a>,

stačí ak to vložíme takto:

<h2 id="zalozka">Nadpis</h2>,
alebo
<span id="zalozka">text v spane</span>

A jedna výhoda citovaná z jakpsatweb:

Odkazování na ídéčko má skvělé využití v případech, kdy chcete odkázat doprostřed nějakého cizího dokumentu, ale v tom cizím dokumentu nenajdete na patřičném místě žádnou záložku zadanou přes <a name="...">. Je pak ještě určitá šance, že tam najdete něco, co má ID.
Takže keby všetci používali id, bolo by to ľahšie. Preto sa oplatí odporúčať ID.
Kajman_
Profil *
Tady je takový přehled, které prohlížeče kotvení umí.

http://blog.filosof.biz/online-test-kotveni/
llook
Profil
Kajman_
Jinými slovy - pokud děláš server o palmtopech, tak používej anchory (<a name="..."></a>). Jinak si používej to co se ti používá lépe.

Teorie je taková, že <a name="nazev"></a> slouží k vyznačení místa v dokumentu, zatímco <něco id="idecko"></něco> označuje část dokumentu. Uživateli je jedno, jestli mu vyznačíš kapitolu nebo začátek kapitoly - chová se to stejně.

Pro ten ID způsob ještě může mluvit to, že lze vybranou část zvýraznit pomocí javascriptu, jako je to třeba na pixy.cz/pixylophone/
Radek Hrabůvka
Profil
llook Jinak si používej to co se ti používá lépe.
Snadno se používá oboje, Většinou se kotví na nadpisy, zakže element tam je, (většinou h1 nebo h2) a akorát přidám ID, ušetřím kód jedné párové značky "<a name="zalozka"></a>". Časová úspora při ID namísto "a" je při použití editoru asi tři údery do klávesnice, takže naprosto zanedbatelné.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0